Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Ņemot vērā sabiedrības novecošanos, Ķīna nākamajā piecgadē plāno jaunus pasākumus, lai veicinātu dzimstību, pirmdien ziņo valsts mediji. Ķīna piedāvās plašu finansiālo atbalstu pāriem, kas izlems laist pasaulē vairāk bērnu, vēsta laikraksts "China Daily".

"Tiks īstenota iekļaujošāka iedzīvotāju politika, lai uzlabotu auglību, darbaspēka kvalitāti un iedzīvotāju struktūru," izteicies Ķīnas Populācijas asociācijas viceprezidents.

1978. gadā Ķīna ieviesa pretrunīgi vērtēto viena bērna politiku, uzskatot, ka cīņu ar nabadzību un ekonomikas attīstīšanu kavē straujais iedzīvotāju skaita pieaugums, sevišķi laukos. Taču ņemot vērā sabiedrības novecošanos un sarūkošo darbaspēku, 2016. gadā Ķīna nolēma atvieglot viena bērna politiku un atļaut divus bērnus ģimenē. Vairāki eksperti uzskata, ka valstij būtu jāatceļ visi ierobežojumi.

Pērnā gada beigās Ķīnā bija 254 miljoni iedzīvotāju, kas sasnieguši 60 gadu vecumu vai ir vecāki. Viņi attiecīgi veido 18,1% no kopējā iedzīvotāju skaita un gaidāms, ka līdz 2025. gadam to skaits sasniegs 300 miljonus, bet līdz 2035. gadam - 400 miljonus, radot milzīgu spiedienu uz valsts veselības aprūpes un sociālās aprūpes sistēmām.

Eksperti arī prognozē, ka darbaspējas vecumā esošo iedzīvotāju skaits līdz 2050. gadam var samazināties par 200 miljoniem.

Neskatoties uz viena bērna politikas atvieglošanu 2016. gadā, dzimstība uz 1000 iedzīvotājiem pērn noslīdēja līdz 10,48 bērniem, kas ir rekordzems skaitlis. 2018. gadā šis rādītājs bija 10,94.

Politika, kuras mērķi ir apspiest populācijas augšanu, ir jānomaina ar sistēmu, kuras mērķis ir veicināt dzimstību, atsaucoties uz valdības ekspertiem, norāda laikraksts "Legal Daily".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!