Foto: AP/Scanpix/LETA

Bulgārijas prokuratūra trešdien paziņojusi, ka noskaidrojusi saikni starp sešu Krievijas pilsoņu uzturēšanos valstī un četriem sprādzieniem, kas notikuši ieroču noliktavās laikā no 2011. līdz 2015. gadam.

"Mums ir ļoti ticamas liecības, kas ved pie secinājuma, ka [sprādzienu] mērķis bija apturēt munīcijas piegādes" Ukrainai un Gruzijai, preses konferencē pavēstīja prokuratūras pārstāve Sijka Mileva.

Sprādzienus, kas visi tika sarīkoti līdzīgā veidā un kuros visos tika izmantoti no attāluma vadāmi spridzekļi, neviens necieta, norādīja Mileva.

Visas šīs noliktavas izmantoja uzņēmums "Emco", kuru vada bulgāru ieroču tirgotājs Emilians Gebrevs.

2015. gada aprīlī Gebrevs, viņa dēls un kāds uzņēmuma darbinieks kļuva par indēšanas mēģinājuma upuriem.

Tagad prokuratūrai ir "ārkārtīgi pamatotas aizdomas," ka indēšana un sprādzieni varētu būt saistīti.

Turklāt ir norādes par to saistību ar "citās valstīs pastrādātiem smagiem noziegumiem," atzina Mileva, acīmredzami norādot uz ieroču noliktavas spridzināšanu 2014. gadā Čehijā un bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa indēšanu 2018. gadā Lielbritānijā.

"Mēs kontaktējamies ar Čehijas Republiku, lai noskaidrotu, vai te nav Krievijas pēdu," piebilda prokuratūras pārstāve.

Kā ziņots, pagājušajā nedēļā Prāga apsūdzēja Krievijas militāro izlūkdienestu (GRU) sprādzienu organizēšanā 2014. gadā Čehijā, izraisot krīzi diplomātiskajās attiecībās ar Maskavu, kas kategoriski noliegusi savu saistību ar šiem noziegumiem.

Noliktavā, kas atradās netālu no Vrbetices ciemata, arī tika glabāta Gebreva pārziņā esošā munīcija.

Paziņojumā, kuru izplatījis uzņēmums "Emco", prokuratūras jaunatklātā informācija tieši nav komentēta, taču tā apsūdzēta par lēno izmeklēšanas gaitu un "gadiem ilgu Krievijas slepeno dienestu darbības slēpšanu".

Pagājušajā gadā par Gebreva noindēšanas mēģinājumu Bulgārija aizmuguriski apsūdzēja trīs Krievijas pilsoņus, no kuriem viens tiek turēts aizdomās arī par Skripaļa indēšanu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!