Foto: AFP/Scanpix/LETA

Nedēļas nogalē Dohā notikušās sarunas starp ASV amatpersonām un talibiem bijušas atklātas un profesionālas, svētdien paziņojis ASV Valsts departaments.

Tās bija pirmās ASV un talibu sarunas, kopš talibi sagrāba savā varā Afganistānu.

ASV delegācija, kas devās uz Dohu, lai sestdien un svētdien tiktos ar radikālās islāmistu kustības "Taliban" pārstāvjiem, galveno uzmanību sarunās pievērsa drošībai, bažām par terorismu, cilvēktiesībām, kā arī iespējām ASV pilsoņiem, citiem ārvalstniekiem un ASV afgāņu partneriem izkļūt no Afganistānas drošā veidā, paziņoja ASV Valsts departamenta preses pārstāvis Neds Praiss.

Abas puses arī apsprieda Vašingtonas iespējamo humāno palīdzību Afganistānas tautai, paziņoja Praiss. "Sarunas bija atklātas un profesionālas, ASV delegācijai atkārtojot, ka talibi tiks vērtēti pēc darbiem, nevis tikai vārdiem," paziņoja Praiss.

Talibu ārlietu ministrs Amirs Hans Mutaki sestdien pavēstīja, ka talibi pieprasījuši, lai ASV ļauj talibiem piekļūt Afganistānas līdzekļiem. Kad talibi augustā sagrāba varu Afganistānā, ASV iesaldēja Afganistānas aktīvus gandrīz deviņu miljardu dolāru apmērā. Šis solis izraisīja krasu valūtas trūkumu, kā arī strauju pamata pārtikas preču un degvielas cenu pieaugumu.

Mutaki sacīja, ka talibi sarunās pieprasījuši arī humāno palīdzību, ko ASV delegācija solījusi apsvērt. Mutaki pavēstīja, ka ASV delegācija ir apsolījusi turpināt atbalstīt Afganistānas Covid-19 vakcinācijas programmu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!