Foto: AP/Scanpix/LETA

Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs piektdien paziņojis, ka varasiestādes neiesaistīsies sarunās ar protestētājiem un drošības spēkiem dota atļauja bez brīdinājuma likvidēt "bruņotos bandītus", kuri uzbrukuši valstij.

Televīzijā pārraidītā uzrunā tautai Tokajevs apgalvojis, ka valsts lielākajai pilsētai Almati uzbruka "20 000 bandītu".

Kazahstānas prezidents norādījis, ka Almati varasiestādes "nogulējušas" uzbrukuma sagatavošanu.

Saskaņā ar prezidenta apgalvojumiem viņam esot zināms, ka nekārtībās piedalās "ārvalstu darboņu" uzkūdīti "ārvalstu teroristi". Tokajeva rīcībā esošā informācija liecinot, ka "teroristi ieročus" vēršot arī pret civiliedzīvotājiem.

Uzrunā viņš "īpašu pateicību" izteicis Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, kurš "biedriski silti" atsaucies Kazahstānas aicinājumam un nosūtījis karavīrus, lai palīdzētu apslāpēt nemierus.

Krievijas kontrolētā bijušo PSRS valstu militārā alianse jeb Kolektīvās drošības līguma organizācija (ODKB) ceturtdien nosūtījusi uz Kazahstānu "miera uzturētājus".

Jau vēstīts, ka Tokajevs piektdien paziņoja, ka pēc šonedēļ notikušajiem nemieriem valstī lielā mērā atjaunota "konstitucionālā kārtība".

Savukārt Iekšlietu ministrija informējusi, ka "likvidēti 26 bruņoti noziedznieki" un vairāk nekā 3000 aizturēti. Nemieros gājuši bojā 18 policisti un Nacionālās gvardes karavīri.

Kā ziņots, protesti pret sašķidrinātās gāzes cenu straujo kāpumu sākās svētdien Žanaezenā, valsts dienvidrietumos.

Protesti nākamās dienās pārņēma visu Kazahstānu, un līdztekus ekonomiskajām prasībām sāka parādīties arī politiskās prasības. Protestētāji cita starpā pieprasīja eksprezidenta Nursultana Nazarbajeva un viņa klana pilnīgu aiziešanu no valsts vadības.

81 gadu vecais Nazarbajevs vadīja valsti kopš padomju laikiem un ir saglabājis lielu ietekmi, lai gan pirms trim gadiem atkāpās no prezidenta amata.

Otrdien Almati sākās sadursmes starp protestētājiem un drošības spēkiem, kas turpinājās arī trešdien, kad protestētāji iebruka un aizdedzināja sabiedriskās ēkas Almati un citviet valstī.

Visā Kazahstānā izsludināts ārkārtējais stāvoklis un noteikta komandantstunda.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!