Foto: EPA/Scanpix/LETA

Kopš radikālo islāmistu kustība "Taliban" augustā sagrāba varu Afganistānā vairāk nekā 100 bijušās valdības darbinieki nogalināti bez tiesas sprieduma, liecina Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) rīcībā esoši dati.

Vairāk nekā divas trešdaļas slepkavību pastrādājušas faktiskās varasiestādes vai ar tām saistītas personas, liecina ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša sagatavotais iekšējais ziņojums ANO Drošības padomei, kas nonācis ziņu aģentūras DPA rīcībā.

Kā norādīts ziņojumā, džihādisti no "Islāma valsts" Afganistānas atzara "Islāma valsts-Horasāna" tiek turēti aizdomās par vairāk nekā 50 slepkavībām.

ANO ziņojumā pausts, ka uzskata šos datus par uzticamiem, jo ANO misija Afganistānā tādus datus kopš augusta vidus apkopojusi par bijušajām valdības amatpersonām, drošības un militāro struktūru darbiniekiem.

Arī pret cilvēktiesību aktīvistiem un žurnālistiem pēdējo mēnešu laikā vērsti "uzbrukumi, iebiedēšana, terorizēšana, patvaļīga arestēšana, slikta izturēšanās un nogalināšana", vēstīts ziņojumā.

ANO apzinājusi astoņus pilsoniskās sabiedrības organizāciju pārstāvjus un divus mediju darbiniekus, kuri nogalināti talibu, islāmistu vai nezināmu slepkavu sarīkotos uzbrukumos.

Gutērrešs uzsvēra, ka smago sociāli ekonomisko situāciju Afganistānā varētu pārvarēt tikai tad, ja talibi nebūs starptautiski izolēti. Viņš kā izšķirošu nosauca konstruktīva dialoga veidošanu ar Afganistānā faktiski pie varas esošo režīmu.

ANO ģenerālsekretārs ierosināja jaunu struktūru ANO klātbūtnei Afganistānā, kas varētu gan koordinēt politisko attīstību, gan humāno palīdzību.

Pēc talibu nākšanas pie varas humānā palīdzība Afganistānai tika apturēta, pasliktinot stāvokli miljoniem cilvēku, kas jau tā cieš no bada pēc vairākiem sausuma periodiem.

Noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi augustā izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrāba teju visu valsts teritoriju, bet 15.augustā viņu rokās krita arī galvaspilsēta Kabula.

Vienīgā Afganistānas province, kas nebija nonākusi talibu kontrolē, kādu laiku bija Pandžšīra, bet talibu vadība 6.septembrī paziņoja, ka islāmistu kustība ieņēmusi arī šo provinci.

Starptautiskā sabiedrība nogaida, kā talibi valdīs šoreiz un vai atgriezīsies pie vardarbīgajām metodēm un cilvēktiesību ignorēšanas, kas raksturoja talibu iepriekšējo valdīšanas laiku no 1996.gada līdz 2001.gadam.

Tikmēr sievietes Afganistānā lielākoties ir izslēgtas no sabiedriskās dzīves un vairums meiteņu vidusskolu joprojām ir slēgtas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!