Foto: DELFI

Lietuvas valdība trešdien nolēmusi no sestdienas apturēt nacionālā Covid-19 sertifikāta jeb "iespēju pases" darbību, vienlaikus ieviešot citus ierobežojumus.

Kā pēc valdības sēdes uzsvēruši ministri, "iespēju pase" netiek atcelta pilnībā un valdība to joprojām patur savā risinājumu arsenālā. Tomēr premjerministre Ingrīda Šimonīte izteikusi cerību, ka šā dokumenta darbību vairs nenāksies atjaunot.

Viņa arī atgādinājusi, ka sertifikāta ieviešana pērn ļāva uzņēmumiem pēc karantīnas atsākt darbu, bet vēlāk, saslimstībai atkal pieaugot, deva iespēju darbu neapturēt, kā arī pamudināja daļu cilvēku vakcinēties pret Covid-19.

Kā norādījis veselības ministrs Arūns Duļķis, lēmums par "iespēju pases" darbības apturēšanu pieņemts, jo mainījusies epidemioloģiskā situācija.

"Izplatoties daudz lipīgākajam koronavīrusa omikrona paveidam, risks inficēties joprojām pastāv gan nevakcinētām, gan pilnībā vakcinētām vai pārslimojušām personām, tāpēc "iespēju pases" loma sabiedrības pasargāšanā un Covid-19 izplatības riska mazināšanā būtiski sarukusi," teikts lēmuma pavaddokumentā.

Pēc "iespēju pases" darbības apturēšanas veikaliem, tirgiem un citām tirdzniecības vietām iekštelpās atkal būs jānodrošina vienam apmeklētājam vismaz 15 kvadrātmetru tirdzniecības platība vai arī tās vienlaikus varēs apkalpot ne vairāk par vienu apmeklētāju.

Rīkojot sporta pasākumus, gadatirgus, festivālus un citus publiskus pasākumus, būs stingri jāievēro valsts ārkārtējās situācijas operāciju vadītāja noteiktās prasības attiecībā uz cilvēku plūsmu regulēšanu, droša atstatuma ievērošanu starp cilvēkiem un citiem drošības noteikumiem.

Valdības sēdē arī nolemts atzīt vēl divas jaunas vakcīnas pret Covid-19 - "Covishield" un "Nuvaxovid", kas pašā Lietuvā gan netiek izmantotas, bet turpmāk tiks atzīts, ka cilvēki, kas tās saņēmuši citās valstīs, ir ieguvuši imunitāti. "Covishield" ir "AstraZeneca" vakcīnas nosaukums Indijā, savukārt vakcīnu "Nuvaxovid" ražo uzņēmums "Novavax".

"Iespēju pase" Lietuvā tika ieviesta maijā vēl pirms Eiropas Savienības Covid-19 sertifikāta nolūkā motivēt cilvēkus vakcinēties un kontrolēt koronavīrusa izplatību. To varēja saņemt pret Covid-19 vakcinētie, šo slimību pārslimojušie un uz īsu laiku - tie, kuriem koronavīrusa tests bijis negatīvs. "Iespēju pase" bija vajadzīga, lai apmeklētu lielos veikalus, sabiedriskās ēdināšanas vietas, kultūras un izklaides vietas, saņemtu pakalpojumus.

Pēc Statistikas departamenta trešdien publiskotajiem datiem, 14 dienu kumulatīvais inficēšanās gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju Lietuvā palielinājies līdz 4275,3.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!