Foto: Reuters/Scanpix/LETA

ASV un Apvienotās Karalistes vadītāji paziņojuši, ka nav zaudētas visas cerības uz diplomātisku Ukrainas krīzes risinājumu, taču brīdināja, ka situācija joprojām ir sarežģīta, raksta britu raidsabiedrība BBC.

40 minūšu ilgas sarunas laikā ASV prezidents Džo Baidens un Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons bija vienisprātis, ka diplomātiska vienošanās joprojām ir iespējama, neskatoties uz bažām, ka Krievija jebkurā brīdī var sākt invāziju Ukrainā.

"Līderi uzsvēra, ka jebkurš iebrukums Ukrainā izraisīs ilgstošu krīzi Krievijai, radot tālejošus zaudējumus gan Krievijai, gan pasaulei," teikts Londonas izplatītajā paziņojumā.

Pirmdien arī Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs tikšanās laikā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu paziņoja, ka diplomātijai ir jāvelta vairāk laika. Jautāts, vai ir iespēja vienoties ar Rietumiem, Lavrovs sacīja, ka "iespējas nebūt nav izsmeltas, tās noteikti nedrīkst turpināties bezgalīgi, bet es ieteiktu tās turpināt un palielināt".

Krievija kopš pērnā gada rudens pie Ukrainas ziemeļu un austrumu robežas Krievijā, kā arī dienvidos tās okupētajā Ukrainas Krimā savelk armiju un bruņutehniku, kā arī pastiprināti īsteno militārās mācības gan Krievijas faktiski kontrolētajā Piedņestrā, gan Melnajā jūrā, gan Baltkrievijā, kur arī pēdējo mēnešu laikā savilkti būtiska spēku daļa. Spēku savilkšana aizvien turpinās, un jau pērn novembrī tika lēsts, ka Krievija pie Ukrainas robežas sapulcinājusi vairāk nekā 127 000 vīru lielus spēkus.

Kremļa pārstāvji tikmēr turpina apgalvot, ka Krievija nevienu neapdraudot un apgalvojumi par pretējo esot tikai iegansts NATO spēku savilkšanai ap Krieviju. Krievijas pārstāvji arī turpina noliegt, ka tās armija jau 2014. gadā iebruka un okupēja Krimu, kā arī kopā ar Krievijas bruņotām bandām sagrāba daļu Ukrainas Doņeckas un Luhanskas apgabalu, kurā kopš tā laika turpinās aktīva karadarbība.

Reaģējot uz Krievijas potenciālajiem draudiem, NATO palielinājusi karaspēka apjomus reģionā, kā arī atsevišķas Rietumvalstis sniedz Ukrainai militāru palīdzību, tomēr šī spēku koncentrācija ir salīdzinoši niecīga un vairāk simboliska norāde par gatavību, lai atturētu Krievijas uzbrukumu, kamēr Krievijas savilktie spēki un ieroči liecina par gatavošanos uzbrukumam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!