Foto: Reuters/Scanpix

Ungārija ir gatava apmaksāt savus Krievijas gāzes rēķinus rubļos, trešdien pavēstīja Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns, ar šo paziņojumu vēlreiz pievēršot uzmanību sarežģījumiem, ko Rietumi sastop centienos noteikt sankcijas Krievijai par iebrukumu Ukrainā.

"Mums ar to nav problēmu," sacīja Orbāns. "Ja krievi grib rubļus, mēs maksāsim rubļos."

Nākamais maksājums par gāzi ir maijā. Orbāns sacīja, ka piegāžu drošība ir viņa galvenā prioritāte.

Rietumvalstis paziņojušas, ka Krievijas prasība ir līgumu pārkāpums, tāpēc tās negatavojas par Krievijas gāzi maksāt rubļos.

Jau vēstīts, ka svētdien Ungārijā notikušajās parlamenta vēlēšanās uzvarējusi pašreizējā premjerministra Viktora Orbāna vadītā labējā partija "Fidesz".

Savukārt Eiropas Komisija (EK) otrdien sākusi pret Ungāriju līdz šim ne reizi neizmantoto procedūru, kuras rezultātā Ungārijas valdībai par demokrātisko standartu neievērošanu var tikt liegts Eiropas Savienības (ES) finansējums.

ES nosūtīs Ungārijai oficiālu vēstuli par nosacītības mehānisma sākšanu, Eiropas Parlamenta (EP) plenārsēdē Strasbūrā paziņoja EK prezidente Urzula fon der Leiena.

Ungārija izpelnījusies Briseles kritiku par publisko iepirkumu sistēmu, interešu konfliktu un korupciju.

Nosacītības mehānisms tika izveidots 2020.gadā pēc samita koronavīrusa pandēmijas kulminācijas brīdī, kurā tika panākta vienošanās par kopīgu aizņēmumu, lai izveidotu 800 miljardu eiro lielu dotāciju un aizdevumu programmu Eiropas atveseļošanas atbalstam.

Mehānisms ļauj Briselei aizturēt Eiropas Savienības budžeta līdzekļus dalībvalstīm, kas neievēro demokrātiskos standartus un pārkāpj ES tiesību normas.

Polija un Ungārija apstrīdēja šo mehānismu ES Tiesā, bet tiesa februārī deva zaļo gaismu tā izmantošanai, norādot, ka ES jāspēj aizstāvēt savas vērtības.

EP izdarīja spiedienu uz EK, lai piemērotu šo mehānismu Polijai un Ungārijai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!