Foto: AP/Scanpix/LETA

Unikālus kadrus no Krievijas okupantu ierīkotas filtrācijas nometnes Ukrainas Doņeckas apgabala ciemā Bezimjanē savā "Telegram" kanālā publicējis Mariupoles mēra padomnieks Petrs Andrjuščenko.

"Filtrācijas nometnes Bezimjanē pārvērstas par īstu geto Mariupoles iedzīvotājiem. Gandrīz pirms četrām nedēļām okupanti piespiedu kārtā no Guglino, Mirnijas un Volonterovkas rajoniem izveda visus vīriešus. Aptuveni divus tūkstošus cilvēku, kurus izvietoja Bezimjanē un Novoazovskas rajonā Kozackē. Formālais iemesls – filtrācija. Nekādas privātās mantas līdzi ņemt neļāva, pases un citus personas identifikācijas dokumentus atņēma," raksta Andrjuščenko.

Vīrieši izvietoti skolas un kluba telpās. Publicētajos video redzami kadri no skolas Bezimjanē.

Cilvēki nometnē uzturas jau gandrīz mēnesi, to atstāt bez okupantu konvoja nav atļauts, teikts ierakstā. Aculiecinieki stāsta, ka cilvēki guļ uz grīdām koridoros, medicīniskā palīdzība netiek sniegta.


Nometnē fiksēti pirmie tuberkulozes gadījumi, tāpēc sporta zālē pārvērsta par izolatoru saslimušajiem, taču medicīniskā palīdzība tur netiekot sniegta. Savukārt Kozackē palīdzības nesniegšanas dēļ miris kāds vīrietis.

Okupanti draudot pastiprināti spīdzināt un nošaut citus, ja pārbaudēs, kas notiek no rīta un vakarā, kāds no aizturētajiem būs pazudis.

"Ēdināšana trīs reizes dienā ar īstu balandu, bet no higiēnas viedokļa viena izlietne ar aukstu ūdeni uz tūkstošiem cilvēku. Higiēna būtībā neeksistē, kas pastiprina saslimstību," raksta amatpersona.

Nometnes iemītnieki saņēmuši izziņas par filtrācijas iziešanu, taču personas dokumenti nav atdoti un nometnes teritoriju nav atļauts atstāt, viņš skaidro. Visi nometnes iemītnieki okupantu konvoja pavadībā tiekot vesti uz "labiekārtošanas darbiem" tuvējos ciemos.

"Runājot par turpmāko likteni, okupanti atzīmē, ka vēl nav izlēmuši – izmantot cilvēkus kā darbaspēku Mariupoles drupu novākšanai, vai mobilizēt okupantu armijā. Savukārt pirmdien, 2. maijā, tika paziņots, ka vīriešus iesaistīs 9. maija parādē Mariupolē kā "gūstekņus". Šim nolūkam viņus pārģērbs ukraiņu karavīru formās," raksta Andrjuščenko.

Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākuma Ukrainas amatpersonas jau ir ziņojušas, ka okupēto teritoriju iedzīvotāji tiekot ievietoti filtrācijas nometnēs un piespiedu kārtā izvesti uz Krieviju. Krievijas attieksmi pret ukraiņiem raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Vēstīts, ka Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās agrā 24. februāra rītā. Tomēr līdz šim Krievijas spēki līdz šim nav spējuši ieņemt ne galvaspilsētu Kijivu, ne kādu citu no lielākajām Ukrainas pilsētām. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrainā cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī par citiem kara noziegumiem.

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!