Foto: AP/Scanpix/LETA

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) ceturtdien paudusi lielas bažas par situāciju filtrācijas centros, ko Krievija izveidojusi Ukrainā cilvēku aizturēšanai.

"Ir ziņas, kas liecina, ka šādos centros cilvēki tiek pakļauti skarbām nopratināšanām un pazemojošām pārmeklēšanām," teikts EDSO publiskotajā 115 lappušu garajā ziņojumā.

Tajā norādīts, ka šādu centru izveidošana ir uztraucoša attīstība.

Saņemtas ziņas, ka cilvēki, kas, okupantu skatījumā, sadarbojušies ar Kijivu, bieži vienkārši pazūd vai tiek pārvesti uz Krievijas kontrolētajām teritorijām, kur tiek aizturēti vai nogalināti.

Ziņojums balstīts uz trīs EDSO ieceltu ekspertu secinājumiem. Viņi sekojuši līdzi karam Ukrainā no 1.aprīļa līdz 25.jūnijam.

Tā bija otrā EDSO ekspertu misija. Pirmā aptvēra laika posmu no Krievijas iebrukuma sākuma 24.februārī līdz 1.aprīlim.

Iepriekšējā misija jau atklāja liecības par starptautisko cilvēktiesību pārkāpumiem.

Arī otrajā misijā tika konstatēti "smagi starptautisko cilvēktiesību pārkāpumi", jo īpaši Bučas un Irpiņas pilsētās, kuras eksperti apmeklēja.

"Spīdzināšanas un sliktas izturēšanās pēdas uz nogalināto civiliedzīvotāju līķiem liecina arī par cilvēcības principa neievērošanu," norādīts EDSO ziņojumā.

Ziņojumā teikts, ka konflikta laikā atkārtoti dokumentētas mērķtiecīgas nogalināšanas, izvarošanas, nolaupīšanas un civiliedzīvotāju masveida deportācijas.

Krievijas izveidotajos filtrācijas centros okupētajā Doneckas apgabala daļā atrodas desmitiem tūkstošiem cilvēku, kas pēc tam tiek deportēti uz Krieviju. Centros tiek reģistrēti šo cilvēku personas dati, tiek noņemti pirkstu nospiedumu un nokopēti personas apliecinoši dokumenti, apgalvo Kijiva un cilvēktiesību organizācijas.

Ukrainas vēstnieks EDSO ziņoja, ka Krievijas okupētajās Ukrainas teritorijās izveidoti aptuveni 20 šādi centri.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!