Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Ukrainas dienvidu pilsētā Mikolajivā kopš kara sākuma Krievijas armijas veiktās apšaudēs ir gājis bojā 131 iedzīvotājs, bet vēl 590 guvuši smagus ievainojumus, sociālajā tīklā "Facebook" paziņoja pilsētas mērs Oleksandrs Senkevičs.

"Mikolajivā rašistu apšaudēs gājis bojā 131 cilvēks, tai skaitā viens bērns; vēl 590, tai skaitā septiņi bērni, tika smagi ievainoti. Infrastruktūras iestādēm, kuras vēl var atjaunot, nodarīto postījumu rezultātā radušies zaudējumi 758 miljonu grivnu (20 miljonu eiro) apmērā," stāstīja mērs.

Viņš sacīja, ka ir nodarīti postījumi vairāk nekā 500 daudzstāvu ēkām un 700 privātmājām, un 69 no tām ir pilnīgi iznīcinātas.

Mērs uzsvēra, ka Mikolajivā nav izsludināta obligāta evakuācija, tomēr viņš iesaka visiem, kam ir iespēja, atstāt pilsētu, jo apšaudes turpinās katru dienu un draudi dzīvībai ir augsti.

Krievijas raķešu apšaudē Mikolajivā trešdienas rītā tika sagrauts lielveikals, bet nav ziņu,, ka šajā apšaudē būtu bojāgājušie vai cietušie. Tika nodarīti postījumi arī aptiekai, veikaliem un dzīvojamiem namiem.

Zelenskis kritizē globālo drošību

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien asi kritizēja globālo drošības arhitektūru, atzīstot, ka tā nedarbojas, jo pasaulē rodas daudz konfliktu.

"Šajās dienās mūsu informācijas telpā un sociālajos tīklos ir ļoti daudz paziņojumu par koflikta situācijām un draudiem .. Vispirms - Balkāni, pēc tam - Taivāna, tagad varbūt arī Kaukāzs," ikvakara videouzrunā teica Ukrainas prezidents.

"Visas šīs situācijas šķiet dažādas, lai gan tās vieno viens faktors, konkrēti: globālā drošības arhitektūra nedarbojas. Ja tā darbotos, nebūtu visu šo konfliktsituāciju," sacīja Zelenskis.

Viņš norādīja, ka Ukraina saskārusies ar šādu konfliktu jau 2014.gadā, bet pašlaik pagājusi 161 diena kopš pilna apjoma kara sākuma.

Ukrainas prezidents nosauca 2014.gadu par "pagrieziena punktu", pēc kura starptautiskā sabiedrība vienkārši ļāvusi Krievijai veikt tādas nelikumīgas darbības kā Krimas aneksija un aviosabiedrības "Malaysia Airlines" pasažieru lidmašīnas notriekšana virs Donbasa.

Zelenskis sacīja, ka karš Ukrainā ir nodemonstrējis to, cik trausla ir brīvība, un piebilda, ka pasaulei ir vajadzīga "efektīva globālā drošības arhitektūra, kas nodrošinātu to, ka neviena valsts vairs nevarētu izmantot teroru pret citu valsti".

Ukrainas prezidents piebilda, ka Krievija tikai tēlo savu gatavību miera sarunām. Ja Maskava tiešām gribētu konflikta mierīgu risinājumu, tā pašlaik nepārgrupētu savus spēkus Ukrainas dienvidos, viņš teica.

Uz Ukrainas robežām aiztur karaklausībai pakļautus vīriešus

Kopš 24. februāra, kad Ukrainā tika ieviests karastāvoklis, uz valsts robežas par mēģinājumu to nelikumīgi šķērsot tika aizturēti 6,4 tūkstoši karaklausībai pakļautu vīriešu, paziņoja Ukrainas Valsts robežsardzes dienests.

"Vairāk nekā četrus tūkstošus no šiem pārkāpējiem robežsargi apturēja ārpus caurlaides punktiem. Pārējie mēģināja blēdīties pasu kontrolē. Bija vīrieši, kas izlikās par sievietēm, citi mēģināja slēpties transporta līdzekļos, viens pat ielīda glābējsilītē. Daudzi viltnieki pirka viltotus dokumentus par dažādām kaitēm viņiem vai viņu bērniem, par sievu bērēm vai bērnu piedzimšanu; bija pat vīrietis, kurš saskaņā ar ierakstu dokumentā esot atbrīvots no karadienesta smagu dzemdību dēļ. Nereti notika arī banāli mēģinājumi uzpirkt robežsargus," teikts paziņojumā.

Par mēģinājumu nelikumīgi šķērsot valsts robežu paredzēts administratīvs sods, bet ir konstatēti arī kriminālpārkāpumi.

Kopš pilna apjoma kara sākuma ir fiksēti apmēram 210 mēģinājumi uzpirkt robežsargus, kas atteikušies no kukuļiem, kuru kopējā vērtība pārsniegusi 3,5 miljonus grivnu (94 tūkstošus eiro). Valsts robežsardzes dienests atgādināja, ka amatpersonas uzpirkšana ir kriminālpārkāpums, par kuru paredzēts sods pēc Kriminālkodeksa 369.panta.

Ir arī uzsāktas vairāk nekā 170 krimināllietas par personu nelikumīgu pārvešanu pār valsts robežu, gandrīz 470 krimināllietas par dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu, un 10 krimināllietas par izvairīšanos no iesaukšanas karadienestā. Vairāk nekā 400 personas tiek turētas aizdomās par šo noziegumu izdarīšanu.

Valsts robežsardzes dienests atgādināja, ka karastāvokļa laikā no Ukrainas ir aizliegts izbraukt vīriešu dzimuma Ukrainas pilsoņiem vecumā no 18 līdz 60 gadiem, izņemot dažas personu kategorijas.

Ukrainas Drošības dienests Kijivā, Mikolajivā un Ļvivā ir izjaucis plānus karaklausībai pakļauto vīriešu nelikumīgai nosūtīšanai pār valsts robežu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!