Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili ieslodzījumā saindējies ar smagajiem metāliem un var nomirt, ja nesaņems pienācīgu ārstēšanu, teikts Saakašvili juristu pirmdien publiskotajā mediķu ziņojumā.

54 gadus vecais Saakašvili pagājušajā gadā pēc 50 dienas ilga badastreika tika pārvests uz slimnīcu.

Saakašvili advokātu šodien izplatītajā ziņojumā ASV toksikologs Deivids Smits norādījis, ka pārbaudēs Saakašvili organismā atklāta smago metālu klātbūtne un simptomi, kas viņam tika novēroti, ir saindēšanās rezultāts. Smagie metāli, tai skaitā dzīvsudrabs un arsēns, viņa ķermenī nonāca pēc Saakašvili ieslodzīšanas.

Ziņojuma autori arī norādījuši, ka Saakašvili bez pienācīgas uzraudzības ievadīti medikamenti, kas viņam kaitējuši.

Ziņojumā secināts, ka Saakašvili var nomirt, ja nesaņems pienācīgu ārstēšanu, kas "Gruzijā viņam, šķiet, liegta vai nav pieejama".

Gruzijas varasiestādes apgalvo, ka Saakašvili sniegta adekvāta medicīniskā aprūpe.

Ārste Mariama Džiškariani, kura vadīja mediķu padomi, kas izmeklēja Saakašvili, ziņu aģentūrai AFP pavēstīja, ka Saakašvili diagnosticēti smadzeņu bojājumi un neirointoksikācija.

"Viņš cieš no vairākām nopietnām slimībām, kas saskaņā ar Gruzijas likumiem nav savienojamas ar viņa ieslodzījumu," piebilda Džiškariani.

Gruzijas tiesībsarga izveidotās mediķu padomes loceklis Tengizs Culadze telekanālam "Formula TV" svētdien norādīja, ka Saakašvili kopš aizturēšanas zaudējis vairāk nekā 40 kilogramus no sava svara.

2018. gadā Saakašvili aizmuguriski tika notiesāts apsūdzībās par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, un viņam tika piespriests sešu gadu cietumsods. Saakašvili, kas ieguvis Ukrainas pilsonību, šīs apsūdzības noraidījis, tās dēvējot par politiski motivētām.

Saakašvili tika aizturēts 2021. gada oktobrī pāris dienas pēc tam, kad slepus bija atgriezies Gruzijā no Ukrainas.

Tagad Saakašvili apsūdzēts arī par nelegālu robežas šķērsošanu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!