Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Krievija februārī plāno jaunu plašu uzbrukumu Ukrainā, kas iespējams varētu sākties jau nākamnedēļ, paziņojis Lielbritānijas Karaliskais apvienoto dienestu institūta (RUSI) līdzstrādnieks Oleksandrs Daņiļuks.

"Krievija pilnīgi noteikti ir ieplānojusi uzbrukuma darbības februārī. Iespējams, tās sāksies jau nākamnedēļ. Ja nesāksies, tad tikai tādēļ, ka krieviem ir plānošanas un izpildes problēmas," radiostacijai "Radio NV" teica eksperts.

Viņš arī pieļāva, ka šo apakšvienību gatavības līmenis varētu būt sliktāks nekā tām, kad pirms gada 24. februārī sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā.

"Vienlaikus ir jāsaprot, ka mums tolaik ļoti paveicās, ka tās parādes kolonnas, kuras pilnīgi nebija gatavas militārai pretestībai, bija viegls guvums [Ukrainas] Bruņotajiem spēkiem. Tādas situācijas vairs nebūs. Būs normāla loģistika un daudz kas cits. Galvenais, ka būs skaitlisks pārsvars, kura pērn nebija," klāstīja Daņiļuks.

Eksperts brīdināja, ka nav vērts rēķināties ar militāro palīdzību, par kuru janvāra beigās paziņoja tā dēvētā Ramšteinas formāta valstis, jo reālas piegādes gaidāmas pēc dažiem mēnešiem.

Par jauna uzbrukuma iespējamību Ukraina brīdina jau vairākus mēnešus. Ukraiņu izlūki vēsta, ka pēc Valērija Gerasimova kļūšanas par apvienoto Krievijas karaspēka Ukrainā komandieri krievi ir mainījuši taktiku.

Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Oleksijs Daņilovs 25. janvārī paziņoja, ka Krievijas plašais uzbrukums gaidāms pēc mēneša vai diviem. Viņš informēja, ka ir novērojama okupantu spēku gatavošanās, piemēram, vervējot kriminālās autoritātes Harkivas apgabalā.

Iepriekš viņš izteica brīdinājumu, ka, gatavojoties kara gadadienai, krieviem esot dots uzdevums aiziet līdz Doneckas un Luhanskas apgabalu robežai, kā arī gūt panākumus Zaporižjas virzienā. Daņilovs brīdināja, ka tuvākais mēnesis vai pusotrs Ukrainā būs sarežģīts.

Arī aģentūra "Bloomberg" vēstīja, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins gatavo jaunu uzbrukumu Ukrainai, kas gaidāms februārī-martā. Putina nodoms esot karadarbību turpināt gadiem ilgi, kā arī uzbrukumu krievi varētu sākt vēl pirms tam, kā Kijiva būs saņēmusi solītos tankus no ASV un Eiropas valstīm.

ASV Kara pētījumu institūts (ISW), atsaucoties uz avotiem Kremlī, ziņoja, ka Putins karu plāno turpināt vēl pusgadu, gatavojot jaunu uzbrukumu, cenšoties pārņemt iniciatīvu, jo viņš nav apmierināts ar ukraiņu militārajiem panākumiem un krievu neveiksmēm.

Krievijas prezidents bažījoties, ka februārī vai martā Ukrainas aizstāvji sāks aktīvākus pretuzbrukumus, tādēļ viņš cer, velkot laiku, tomēr gūt uzvaru karā.

ISW analītiķi prognozēja, ka Krievija izlēmīgu stratēģisku uzbrukumu varētu izvērst Luhanskas apgabalā. Savukārt darbību Zaporižjas apgabalā mērķis varētu būt izkliedēt ukraiņu spēkus. Vienlaikus analītiķi pieļāvuši arī uzbrukumu Doneckas rietumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!