Foto: AFP/Scanpix/LETA

Tūkstošiem cilvēku sestdien izgāja Telavivas ielās, lai protestētu pret pretrunīgi vērtēto Izraēlas galēji labējās valdības virzīto tieslietu sistēmas reformu.

Nākamnedēļ gaidāmi gan masu protesti, gan parlamenta balsojums par valdības ierosinātās reformas centrālo daļu, kas paredz izmaiņas tiesnešu iecelšanas kārtībā.

Kārtējā demonstrācija Izraēlas komerciālajā centrā notika dažas dienas pēc tam, kad premjerministrs Benjamins Netanjahu solīja turpināt reformas, lai gan pret tām izskanējuši starptautiski iebildumi.

Demonstrācijas sākās janvārī pēc tam, kad koalīcija paziņoja par reformu plānu, kuru valdība pamato kā nepieciešamu varas līdzsvara atjaunošanai starp likumdevēju un tieslietu sistēmu.

Protesta akcijās vairākkārt piedalījušies desmitiem tūkstoši demonstrantu.

Pret plānoto tieslietu sistēmas reformu iebilduši arī Izraēlas starptautiskie sabiedrotie, piemēram, ASV.

Piektdien Netanjahu vizīti Londonā, kur viņš tikās ar Lielbritānijas premjerministru Riši Sunaku, pavadīja simtiem protestētāju.

Demonstranti nākamnedēļ izsludinājuši "nacionālās paralīzes nedēļu", kas paredz mītiņus visā Izraēlā, protestus pie ministru dzīvesvietām un trešdien arī pie parlamenta.

Netanjahu ceturtdien televīzijā pārraidītā uzrunā solīja darīt visu, lai "nomierinātu situāciju un izbeigtu strīdus valstī".

Izraēlas valdības plāni paredz, ka parlaments varēs atcelt Augstākās tiesas lēmumus ar vienkāršu balsu vairākumu.

Politiķiem arī būs lielāka ietekme attiecībā uz tiesnešu iecelšanu.

Kritiķi uzskata, ka reforma apdraud varas atzaru nodalīšanu un brīdina, ka Izraēla var pārvērsties par diktatūru, tikmēr valdība apgalvo, ka Augstākajai tiesai šobrīd ir pārāk liela politiskā ietekme.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!