Foto: AP/Scanpix/LETA
Gazas joslā sestdien no Ēģiptes caur Rafāhas robežas šķērsošanas punktu ievestas kopš Izraēlas un palestīniešu grupējuma "Hamās" kara sākuma pirmās humānās palīdzības kravas, no robežas ziņo starptautisko mediju korespondenti.

Kopumā Gazas joslā sestdien no Ēģiptes iebraukušas 20 kravas automašīnas, apliecināja korespondenti abās robežas pusēs.

ANO humāno operāciju vadītājs Mārtins Grifitss pauda pārliecību, ka "šīs piegādes būs sākums pastāvīgiem centieniem nodrošināt būtiskākās vajadzības".

Pēc tam kad robežas šķērsošanas punktam cauri bija izbraukušas Ēģiptes Sarkanā Pusmēness kravas automašīnas, tas atkal tika slēgts.

Ēģiptes organizācija ir atbildīga par vairāku ANO aģentūru palīdzības piegādēm.

Šīs ir pirmās palīdzības piegādes caur Rafāhas robežas šķērsošanas punktu kopš 7.oktobra, kad pēc palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" bezprecedenta iebrukuma Izraēlā sākās Izraēlas un "Hamās" karš.

Izraēla kopš 7.oktobra īsteno Gazas joslas totālu aplenkumu, apturot pārtikas, degvielas, medikamentu un ūdens piegādes, ar to raisot bažas par vēl vienas humānās katastrofas izraisīšanos.

Bija plānots, ka divi kravas auto ar medikamentiem un mediķu komandu no Ēģiptes Gazas joslā iebrauks jau naktī, ziņu aģentūrai DPA sacīja avots Ēģiptes drošības struktūrās.

Tomēr Izraēlas veiktās bombardēšanas dēļ plāns atlikts, piebilda avots.

Kravas lidmašīnas un smagās automašīnas jau vairākas dienas piegādā palīdzību Rafāhas Ēģiptes pusē, bet līdz šim nekas no šīs palīdzības Gazas joslā nebija nogādāts.

Izraēla bažījas, ka degvielu, kas potenciāli varētu tikt nogādāta Gazas joslā, "Hamās" izmantos ieroču un spridzekļu izgatavošanai.

ASV un Izraēla runā par nākotni


ASV un Izraēla sākušas spriest par Gazas joslas nākotni, kāda tā varētu būt, ja no tās tiks izspiests radikālais palestīniešu grupējums "Hamās", atsaucoties uz avotiem, vēsta informācijas aģentūra "Bloomberg".

Iespējamo variantu vidū ir pagaidu valdības izveidošana ar ANO un arābu valstu atbalstu.

Tiesa, kā uzskata bijušais Centrālās izlūkošanas pārvaldes Tuvo Austrumu jautājumu vecākais analītiķis Viljams Ašers, izveidot pagaidu valdību būs sarežģīti, bet saņemt arābu valstu atbalstu - vēl sarežģītāk.

Turklāt tam būs nepieciešama uzticība no Izraēlas puses, bet jau šobrīd jaušams šādas uzticības deficīts, "Bloomberg" citē ekspertu.

Kā teikuši aģentūras sarunbiedri, debates ir sākuma stadijā un to rezultāts lielā mērā būs atkarīgs no Izraēlas sauszemes operācijas sekmēm.

Kā apgalvojuši "Bloomberg" un izdevuma "The Times of Israel" avoti, ASV un to sabiedrotie cenšas panākt sauszemes uzbrukuma atlikšanu, lai vairāk cilvēku varētu pamest Gazu un lai varētu turpināties sarunas par ķīlnieku, kuru vidū ir arī ārzemnieki, atbrīvošanu.

Ceturtdien Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants sacīja, ka operācijā pret "Hamās" būs trīs posmi.

Patlaban noris pirmais posms, bet pēdējais būs "jauna drošības režīma izveidošana Gazas joslā un visas atbildības noņemšana no Izraēlas par ikdienas dzīvi" anklāvā.

Izraēlas varasiestādes vairākkārt apgalvojušas, ka neokupēs Gazas joslu, bet ir apņēmības iznīcināt "Hamās".

Savukārt Izraēlas opozīcija rosina nodot Gazas joslas kontroli palestīniešu pašpārvaldei, kas šobrīd pārzina atsevišķas okupētā Rietumkrasta daļas.

Tiesa, eksperti šādu alternatīvu uzskata par dzīvot nespējīgu, jo "administrācijai nav uzticības" un tā "zaudējusi būtiskas saites ar Gazu".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!