Foto: AP/Scanpix/LETA

Dānijas karaliene Margrēte II svētdien parakstīja deklarāciju par atteikšanos no troņa, un līdz ar to viņas dēls kļuvis par karali Frederiku X.

Deklarācijas parakstīšana notika Kristiansborgas pilī Kopenhāgenā.

83 gadus vecā Dānijas karaliene Margrēte II savā Jaungada uzrunā pārsteidza dāņus, paziņojot, ka pēc 52 tronī aizvadītiem gadiem viņa atteiksies no karalienes statusa. Kā sava lēmuma galveno iemeslu viņa minēja pērn pārciesto muguras operāciju.


Svētdien viņu Dānijas karaļa tronī nomaina 55 gadus vecais kroņprincis, kas kļūst par Frederiku X.

Saskaņā ar karaliskās ģimenes publicēto grafiku agrā pēcpusdienā karaliene Margrēte II un kroņprincis Frederiks devās no karaliskās rezidences Amalienborgas pilī uz Kristiansborgas pili, kur izvietojusies Dānijas valdība.

Margrēte II devās ceļā zirgu vilktā karietē, savukārt Frederiks kopā ar sievu kroņprincesi Mēriju un vecāko dēlu princi Kristianu devās ceļā ar automašīnu divas minūtes agrāk.

Kristiansborgas pilī, tiekoties ar valdību, karaliene parakstīja deklarāciju par atteikšanos no troņa. Šajā brīdī tronis pārgāja no mātes dēlam. Pēc tam Margrēte ap plkst.14.15 (plkst.15.15 pēc Latvijas laika) tika nogādāta atpakaļ Amalienborgas pilī.

Plkst.15.00 (plkst.16 pēc Latvijas laika) jaunais karalis Frederiks X izgāja uz Kristiansborgas pils balkona, pēc tam Dānijas premjerministre Mete Frederiksena oficiāli pasludināja monarha maiņu, un jaunais karalis uzrunā tautu. Protokols paredz, ka Kopenhāgenas ostā tiks izšautas lielgabalu zalves un vienlaikus karaliskais karogs tiks nolaists pie Margrētes rezidences un pacelts pie Frederika rezidences.

Plkst.15.30 (plkst.16.30 pēc Latvijas laika) jaunais karalis un karaliene ar karieti dosies atpakaļ uz Amalienborgas pili. Gaidāms, ka viņus šajā braucienā sveiks tūkstošiem dāņu.

Monarham Dānijā ir ceremoniālas funkcijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!