Foto: AFP/Scanpix/LETA

Polijas parlaments nolēmis izmeklēt apgalvojumus, ka iepriekšējā valdība izmantojusi Izraēlas uzņēmuma "NSO Group" spiegprogrammatūru "Pegasus", lai izspiegotu valdības oponentus.

Parlaments trešdien nolēma izveidot izmeklēšanas komiteju, lai izvērtētu "Pegasus" izmantošanu iepriekšējās nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) valdības, policijas un slepeno dienestu darbā.

Polijas parlamenta vēlēšanās 2023. gada 15. oktobrī absolūto vairākumu ieguva līdzšinējā opozīcija Donalda Tuska vadībā. PiS, kas bija pie varas kopš 2015. gada, šajās vēlēšanās zaudēja vairākumu parlamentā.

PiS valdība 2021. gada nogalē tika apsūdzēta opozīcijas politiķu un pret administrāciju kritiski noskaņoto tiesnešu izspiegošanā.

Kanādas kiberdrošības organizācija "Citizen Lab" apgalvoja, ka Polijā spiegprogrammatūra "Pegasus" izmantota prominentu opozīcijas locekļu izspiegošanai, tai skaitā pret opozīcijā esošās "Pilsoniskās platformas" politiķi Kšištofu Brejzu, kurš pašreiz ir Eiropas Parlamenta (EP) loceklis, bet iepriekš koordinēja partijas "Pilsoniskā platforma" 2019. gada vēlēšanu kampaņu. Polijas mediji šo skandālu jau nodēvēja "poļu Votergeitu".

"Pegasus" pēc instalēšanas mobilajā tālrunī nodrošina piekļuvi lietotāja ziņojumapmaiņai un datiem, kā arī ļauj aktivizēt ierīci no attāluma, lai ierakstītu skaņu un attēlus.

PiS līderis Jaroslavs Kačiņskis 2022. gadā atzina, ka valsts ir iegādājusies "Pegasus", bet noliedza tās izmantošanu valdības oponentu izspiegošanā.

Parlamenta izmeklēšanas komiteja izmeklēs "Pegasus" izmantošanas mērķus un likumību, kā arī mēģinās noskaidrot, kā Polija to un citas līdzīgas sistēmas iegādājās.

Aizdomās par korupciju aizturēts bijušais ārlietu ministra vietnieks

Izmeklētāji Polijā trešdien paziņoja, ka ir aizturējuši bijušo ārlietu ministra vietnieku Pjotru Vavžiku aizdomās par korupciju, kas saistīta ar krāpniecību darba vīzu piešķiršanā.

Vavžiks pārstāvēja labēji konservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) valdību, kas zaudēja varu pēc oktobrī notikušajām parlamenta vēlēšanām.

Pret viņu notiek izmeklēšana par "apmaksātu labvēlību saistībā ar vīzu procedūru paātrināšanu", paziņoja pretkorupcijas aģentūra CBA.

Vavžiks, kurš kopš 2019. gada bija atbildīgs par konsulārajām lietām, pērnā gada augustā pēkšņi tika atlaists no amata Ārlietu ministrijā. Toreiz pretkorupcijas aģentūra arī veica kratīšanu viņa nodaļā.

Saskaņā ar Polijas mediju ziņām Vavžiks bija organizējis shēmu, kurā starpniekfirmas piedāvājušas Polijas vīzas par lielām naudas summām.

Migranti no Āzijas un Āfrikas valstīm bieži izmantojuši Polijas vīzas, lai ceļotu Šengenas zonas ietvaros. Sevišķi pieprasītas bijušas vairākkārtējas iebraukšanas vīzas.

Prokurori vēlāk stāstīja par izmeklēšanām pret septiņiem cilvēkiem.

Tika izmeklēti pārkāpumi vairāku simtu Polijas darba vīzu izsniegšanā vairākās arābu valstīs, kā arī Indijā, Filipīnās, Singapūrā, Honkongā un Taivānā.

Tomēr ziņas Polijas medijos un informācija no centriski kreisās opozīcijas, kas pēc pēdējām parlamenta vēlēšanām nomainījusi PiS valdību, liecina par daudz lielāku šīs shēmas mērogu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!