Foto: AP/Scanpix

Lietuvas valdība trešdien atbalstīja Aizsardzības ministrijas ierosinājumu aizliegt profesionālā dienesta karavīriem, policistiem, robežsargiem un citiem iekšlietu sistēmas dienesta darbiniekiem ārpus dienesta pienākumiem doties uz Baltkrieviju, Krieviju un Ķīnu, ja vien nav saņemta īpaša atļauja.

Lietuvas Aizsardzības ministrija norādīja, ka saraksts ar valstīm, uz kurām iekšlietu un drošības sistēmas darbiniekiem aizliegts doties ārpus dienesta, izveidots, ņemot vērā nacionālās drošības riskus un apdraudējumu.

"Nacionālās drošības stratēģijā teikts, ka Krievijas Federācija, Baltkrievijas Republika un Ķīnas Tautas Republika apdraud Lietuvas un tās pilsoņu drošību, arī šo valstu izlūkošanas un drošības dienestiem spiegojot pret Lietuvu," lasāms lēmumā.

Ministrija norādīja, ka šīs valstis ievāc informāciju par Lietuvas pilsoņiem, kuriem ir tiesības piekļūt slepenai informācijai, meklē viņu vājās vietas un cenšas tās izmantot rekrutēšanas mērķiem savās vai trešo valstu teritorijās.

Cita starpā Lietuvas Aizsardzības ministrija pauda, ka Krievijas un Baltkrievijas izlūkošanas un drošības dienesti "nopratina un provocē" Lietuvas pilsoņus, kas ierodas to teritorijās.

Atļauja ceļot uz šīm valstīm varētu tikt piešķirta tuvu radinieku un laulāto kritisku apstākļu vai nāves gadījumos, kā arī, ja tas nepieciešams, lai īstenotu vecāku vai aizbildņa tiesības un pienākumus un risinātu īpašuma tiesību jautājumus.

Pagājušā gada nogalē Lietuvas parlaments pieņēma grozījumus, kas profesionāliem karavīriem un iekšlietu sistēmas darbiniekiem ārpus dienesta pienākumiem aizliegt doties uz valstīm un teritorijām, kas apdraud Lietuvas nacionālo drošību.

Likums paredz, ka valdība apstiprina sarakstu ar šīm valstīm un teritorijām.

Septembra beigās Lietuvas Nacionālais krīžu vadības centrs ziņoja, ka cilvēki, kas strādā ar ierobežotas piekļuves informāciju, nevarēs doties uz Krieviju, Baltkrieviju un citām valstīm, kas rada draudus Lietuvai. Centrs norādīja, ka šie ierobežojumi skars aptuveni 56 000 cilvēku.

Lēmums ierobežot dažiem Lietuvas pilsoņiem ceļošanu uz nedraudzīgām valstīm ir saistīts ar ziņām, ka Baltkrievijas izlūkdienesti jau kādu laiku pastiprina savas aktivitātes uz Lietuvas un Baltkrievijas robežas. Saskaņā ar Lietuvas izlūkdienestu sniegto informāciju Lietuvas pilsoņi tiek nopratināti robežkontroles punktos un ar šantāžas un psiholoģiskā spiediena palīdzību spiesti sadarboties ar Baltkrievijas izlūkdienestiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!