Foto: EPA/Scanpix/LETA

Ungārijas prezidente Katalina Novāka sestdien paziņoja par atkāpšanos saistībā ar apžēlošanu bērnu seksuālas izmantošanas lietā.

46 gadus vecā konservatīvā Novāka televīzijas uzrunā sestdien paziņoja, ka atkāpjas no valsts prezidenta amata, kurā atradās kopš 2022. gada.

"Es parakstīju apžēlošanu, kas izraisīja apjukumu un satraukumu daudzos cilvēkos," teica tuva Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna sabiedrotā, atzīstot, ka kļūdījās.

Viņa lēmumu par atkāpšanos paziņoja vairāk nekā nedēļu pēc tam, kad sabiedrībā pieauga saniknojums par to, ka 2023. gadā Novāka ir apžēloja bijušo valsts bērnu nama direktora vietnieku. Vīrietim 2018. gadā tika piespriests vairāk nekā trīs gadu ilgs cietumsods pa to, ka viņš palīdzēja slēpt bērnu nama direktora pastrādātos seksuālos noziegumus pret bērniem. Bērnu nama direktors tika notiesāts uz astoņiem gadiem cietumā par vismaz desmit bērnu izmantošanu laikā no 2004. līdz 2016. gadam.

Novāka bijušo bērnu nama direktora vietnieku apžēloja reizē ar aptuveni 20 citiem ieslodzītajiem saistībā ar Romas katoļu baznīcas pāvesta Franciska vizīti Ungārijā 2023. gada aprīlī. Novāka iepriekš noliedza, ka būtu rīkojusies nepareizi, un noraidīja aicinājumus sniegt oficiālu paskaidrojumu par savu lēmumu.

Lielākā daļa Ungārijas opozīcijas partiju aicināja Novāku atkāpties. Lielākā no partijām - Demokrātiskā koalīcija - ierosināja pret viņu ētikas procedūru parlamentā. Demokrātiskās koalīcijas deputāti arī nodevuši vēstuli katoļu baznīcas pārstāvjiem Ungārijā, lai tie to nogādātu pāvestam Franciskam. Vēstulē teikts, ka, piešķirot apžēlošanas pāvesta vizītes laikā, Novāka ir "kalpojusi grēkam".

Piektdien pie prezidenta pils Budapeštā plānota protesta akcija pret Novākas lēmumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!