Foto: AP/Scanpix/LETA

Krievijas bruņotie spēki militāro operāciju laikā okupētajās Ukrainas teritorijās izmanto satelītinterneta sistēmas "Starlink" termināļus, paziņojusi Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas pārvalde.

"Jā, ir fiksēti gadījumi, kad Krievijas okupanti izmanto šīs ierīces. Tas sāk iegūt sistēmisku raksturu," portālam "RBK-Ukraina" sacīja Galvenās izlūkošanas pārvaldes pārstāvis Andrijs Jusovs.

Ukrainas izlūkdienests sociālajos tīklos publiskojis pārtvertās Krievijas karavīru sarunas. Tās liecina, ka "Starlink" termināļus izmanto Krievijas 83. desanta brigāde, kas piedalās karadarbībā Kļiščijivkas un Andrijivkas apkaimē Doneckas apgabalā.


To, ka Krievijas bruņotie spēki lieto "Starlink" internetu frontes līnijā, iepriekš ziņoja tīmekļa vietne "Defense One". Žurnālistu sarunbiedri Ukrainā sacīja, ka Krievijas karavīri pirmo reizi "Starlink" pakalpojumus saziņai sākuši izmantot pirms vairākiem mēnešiem. Tiek uzskatīts, ka "Starlink" termināļi ar aktivizētiem kontiem tiek masveidā piegādāti Krievijai caur Dubaiju.

Īlona Maska uzņēmums "SpaceX", kas nodrošina "Starlink" satelītinternetu, paziņoja, ka tas nesadarbojas ar Krievijas valdību un bruņotajiem spēkiem un "Starlink" pakalpojums Krievijā nav pieejams. Uzņēmums arī norādīja, ka tas nedarbojas Dubaijā.

Sākoties pilna mēroga Krievijas iebrukumam, "SpaceX" Ukrainā izvērsa "Starlink" tīklu un piegādāja tūkstošiem satelītinterneta termināļu kā ziedojumu vai piegādes, ko apmaksāja ASV valdība un brīvprātīgie.

Voltera Aizeksona sarakstītajā Maska biogrāfijā teikts, ka 2022. gadā "SpaceX" dibinātājs slepeni uzdevis atslēgt "Starlink" satelītus netālu no okupētās Krimas piekrastes, lai kavētu Ukrainas bruņoto spēku uzbrukumu Krievijas flotei. Masks paziņoja, ka "Starlink" nedarbojas Krimā, un noraidīja Ukrainas armijas lūgumu ieslēgt sistēmu, norādot, ka tādējādi viņa uzņēmums "būtu tieši iesaistīts karā un konflikta eskalācijā".

2023. gada februārī "SpaceX" aizliedza Ukrainas bruņotajiem spēkiem izmantot "Starlink" uzbrukuma nolūkā, tostarp dronu vadībai. Tā paša gada jūlijā laikraksts "The New York Times". atsaucoties uz cilvēkiem, kas bija informēti par situāciju, rakstīja, ka "SpaceX "ierobežo satelītu darbību karadarbības zonā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!