Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

Krievijas finanšu uzraugs "Rosfinmonitoring" trešdien pievienoja šaha lielmeistaru un politisko aktīvistu Gariju Kasparovu savam "teroristu un ekstrēmistu" sarakstam.

60 gadus vecais bijušais pasaules čempions šahā ir bijis ilggadējs Krievijas prezidenta Vladimira Putina pretinieks un vairākkārt izteicies pret Krievijas iebrukumu Ukrainā.

"Rosfinmonitoring" ir atbildīgs par naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas apkarošanu, un sarakstā iekļautajiem var tikt arestēti viņu bankas konti.

"Rosfinmonitoring" pievienoja padomju laikā dzimušo Kasparovu savai "teroristu un ekstrēmistu" datubāzei, nenorādot iemeslu.

Tiesību aizstāvju grupas norāda, ka tas ir vēl viens instruments, ko Krievijas režīms izmanto, lai apklusinātu savus kritiķus. Cits instruments ir termins "ārvalstu aģents", ko Kremlis attiecina uz cilvēkiem, kurus uzskata par valsts ienaidniekiem.

Kasparovs tiek uzskatīts par vienu no pasaules izcilākajiem šahistiem, un viņš vairāk nekā desmit gadus dzīvo Amerikas Savienotajās Valstīs, kur ir pievērsies politiskajai aktivitātei.

Pagājušā gada februārī viņš mudināja rietumvalstis turpināt atbalstīt Ukrainu un uzsvēra, ka Ukrainas uzvara pār Krieviju ir priekšnoteikums pārejai uz demokrātiju Krievijā.

2022.gada maijā Krievijas Tieslietu ministrija Kasparovu iekļāva "ārvalstu aģentu" reģistrā.

Pirms vairāk nekā desmit gadiem Kasparovs vērsās pie vairākām Saeimas frakcijām ar lūgumu piešķirt viņam Latvijas dubultpilsonību par īpašiem nopelniem valsts labā.

2014.gada sākumā Kasparovam tika piešķirta Horvātijas pilsonība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!