Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pēc astoņus gadus ilgās sociālistu atrašanās pie varas Portugālē svētdien notikušajās parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās uzvarējušas centriski labējās partijas.

Centriski labējo partiju apvienība Demokrātiskā alianse (AD) izcīnījusi 29,5% balsu, nedaudz apsteidzot Sociālistisko partiju (PS), kas ieguvusi 28,7% balsu, liecina pirmdien publicētie rezultāti pēc 99% balsu saskaitīšanas.

Savas pozīcijas ievērojami nostiprinājusi kādreizējā televīzijas futbola komentētāja Andrē Venturas dibinātā nacionālkonservatīvā partija "Chega" (Pietiek!). 2022.gadā notikušajās vēlēšanās "Chega" ieguva 7,2% balsu, bet šoreiz spējusi izcīnīt aptuveni 18% balsu.

No 230 vietām parlamentā AD ieguvusi vismaz 79 vietas, PS 77 vietas un "Chega" 46 vietas.

Pirmstermiņa vēlēšanas tika izsludinātas pēc tam, kad korupcijas skandāla rezultātā bija spiests no premjera amata atkāpties toreizējais sociālistu līderis Antoniu Košta.

AD līderis Luiss Montenegro jau paziņojis par uzvaru vēlēšanās, un sociālistu līderis Pedro Nuno Šantoss atzinis sakāvi.

Taču par vēlēšanu sensāciju kļuvusi "Chega", kuras populārākais priekšvēlēšanu kampaņas sauklis bija "Sakopt Portugāli".

Ventura un citi partijas pārstāvji priekšvēlēšanu pasākumos kritizēja imigrantus, vainojot tos noziedzības pieaugumā un konkurējošām partijām pārmeta korupciju.

Sagaidāms, ka jaunās valdības veidošana būs sarežģīts process, jo neviena no divām lielākajām partijām nav paudusi gatavību sastrādāties ar "Chega". Arī lielā koalīcija starp AD un PS šķiet neiespējama, ņemot vērā partiju atšķirīgos politiskos uzskatus.

Daudzi politologi prognozē sarunu nonākšanu strupceļā un jaunas vēlēšanas vasarā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!