Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Nogalināto skaits apšaudē un ugunsgrēkā, kas piektdien notika netālu no Maskavas esošajā koncertzālē "Krokus Siti Holl", ir pieaudzis līdz vairāk nekā 60 cilvēkiem, sestdienas rītā paziņoja Krievijas Izmeklēšanas komiteja.

"Tiek veikta bojāgājušo līķu apskate. Provizoriski noskaidrots, ja terorakta rezultātā gājuši bojā vairāk nekā 60 cilvēku. Diemžēl, upuru skaits var palielināties," paziņoja Izmeklēšanas komiteja.

Izmeklēšanas komiteja arī paziņoja, ka nozieguma vietā tiek konfiscēti lietiskie pierādījumi, tai skaitā ieroči un munīcija. Tā uzsvēra, ka tiek noteiktas un jau veiktas visas nepieciešamās ekspertīzes, tai skaitā ģenētiskās, ballistiskās un daktiloskopiskās", kā arī tiek izņemti un izpētīti videonovērošanas kameru ieraksti.

Bruņoti uzbrucēji atklāja uguni koncertzālē, kas atrodas Krasnogorskā, 22 kilometru attālumā no Maskavas centra, nogalinot vairāk nekā 60 cilvēku un ievainojot vairāk nekā 100, kā arī izraisot ugunsgrēku. Apšaude sākās neilgi pirms rokgrupas "Piknik" koncerta, bet vienlaikus citā zālē notika Ļeņingradas apgabala simfoniskā orķestra koncerts.

Atbildību par uzbrukumu uzņēmās teroristu grupējums "Islāma valsts". "Islāma valsts" kaujinieki "uzbruka lielam saietam (..) Krievijas galvaspilsētas Maskavas nomalē," teikts grupējuma paziņojumā lietotnē "Telegram". "Islāma valsts" paziņojumā arī teikts, ka uzbrucēji "droši atkāpās uz savām bāzēm".

Uzbrucēji maskēšanās tērpos iekļuva ēkā, atklāja uguni ar automātiskajiem ieročiem un meta granātu vai degbumbu, izraisot ugunsgrēku, kas strauji izplatījās. Ēku piepildīja dūmi, un apmeklētāji kliedzot metās uz avārijas izejām.

Krievijas veselības ministrs Mihails Muraško paziņoja, ka ir hospitalizēti 115 ievainotie, tai skaitā pieci bērni, no kuriem viens bija smagā stāvoklī. No 110 ievainotajiem pieaugušajiem 60 bija nopietnā stāvoklī.

Varas iestādes paziņoja, ka ir uzsākta terorisma izmeklēšana un diktators Vladimirs Putins tiek "pastāvīgi" informēts par izmaiņām.

Krievijas Nacionālā gvarde paziņoja, ka ir ieradusies nozieguma vietā un meklē vainīgos. Policijas virsnieki ar meklēšanas suņiem apskatīja automašīnas, kas bija novietotas pie ēkas.

Ziņu aģentūra "Interfax" citēja drošības dienestu teikto, ka divi līdz pieci uzbrucēji, "kas valkāja taktiskās uniformas un nēsāja automātiskos ieročus", vispirms atklāja uguni uz apsardzes darbiniekiem pie ieejas, bet pēc tam sāka šaut uz klausītājiem.

Apmēram 100 cilvēku aizbēga caur teātra pagrabstāvu, bet citi patvērās uz jumta, paziņoja Ārkārtas situāciju ministrija savā "Telegram" kanālā.

Ugunsgrēka dzēšanā tika iesaistīti trīs helikopteri, kas lēja ūdeni uz milzīgo koncertzāli. Neilgi pēc pusnakts Ārkārtas situāciju ministrija paziņoja, ka ugunsgrēks ir ierobežots.

Putins, kurš saskaņā ar Kremļa paziņoto tika informēts par uzbrukumu tā "pirmajās minūtēs", ir novēlējis tajā ievainotajiem ātru atveseļošanos, paziņoja vicepremjere Tatjana Goļikova. Putins nav tieši vērsies pie cietušajiem un nav publiski komentējis šo uzbrukumu.

Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova paziņoja, ka ir noticis "asiņains terorakts" un "visai starptautiskajai sabiedrībai ir jānosoda šis riebīgais noziegums".

ASV prezidenta administrācija nosauca šo uzbrukumu par "briesmīgu" un paziņoja, ka nav nekādu pazīmju par tā saistību ar karu Ukrainā.

Foto: Reuters/ Scanpix/ LETA

Ukrainas prezidenta administrācija paziņoja, ka Kijivai "nav nekāda sakara" ar šo uzbrukumu. Ukrainas militārais izlūkdienests nosauca notikušo par Krievijas "provokāciju" un apgalvoja, ka to organizējuši Maskavas specdienesti.

Ukrainas pusē karojošo brīvprātīgo vienību - Krievijas Brīvprātīgo korpusa (RDK) un leģiona "Krievijas brīvība" - pārstāvji paziņoja, ka nav iesaistīti šajā teroristu uzbrukumā.

Krievijas eksprezidents Dmitrijs Medvedevs lietotnē "Telegram" solīja, ka Ukrainas augstākās amatpersonas "vajag atrast un nesaudzīgi iznīcināt kā teroristus", ja tās ir saistītas ar šo uzbrukumu.

Uzbrukumu nosodīja ANO, ASV, Eiropas Savienība, Francija, Spānija, Itālija un vairākas citas valstis.

Baltais nams paziņoja, ka tā "domas ir ar šī briesmīgā apšaudes uzbrukuma upuriem". Francijas prezidents Emanuels Makrons pauda "solidaritāti ar upuriem, viņu tuviniekiem un visu krievu tautu".

Krievijas pareizticīgo baznīcas patriarhs Kirils "aizlūdz par mieru mirušo dvēselēm", sacīja viņa preses sekretārs.

ASV vēstniecība Maskavā šomēnes bija paziņojusi, ka tā novēro ziņojumus par to, ka "ekstrēmisti" plāno "uzbrukt lieliem saietiem Maskavā", tai skaitā koncertiem.

"ASV valdībai šomēnes bija informācija par plānotu teroraktu Maskavā, potenciāli uzbrūkot lieliem saietiem, tai skaitā koncertiem," un Vašingtona "dalījās ar šo informāciju ar Krievijas varas iestādēm," paziņoja Baltā nama Nacionālās drošības padomes preses sekretāre Adriena Vatsone.

Mediji vēsta, ka uzbrukuma brīdī koncertzālē varētu būt atradušies 6200 cilvēku, jo visas biļetes uz "Piknik" koncertu bijušas izpārdotas.

Krievijas galvaspilsētā atcelti visi nedēļas nogalē paredzētie pasākumi, bet augstskolas paziņojušas par sestdien paredzēto nodarbību atcelšanu.

Brīdinām, ka zemāk pievienotajos vietnē "X" publiskotajos video redzamas vardarbīgas ainas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!