Vai var iemācīties dziedāt, dejot, stāstīt, muzicēt, satikties, draudzēties un gatavoties svētkiem attālināti? Viegli tas nav, taču, par spīti pulcēšanās un satikšanās ierobežojumiem sarežģītajos pandēmijas apstākļos, šogad Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisēm gatavojās teju 30 000 dalībnieku no 2090 kolektīviem.
Preiļu novada deju kolektīvā "Dancari" ir visu skolas vecuma grupu dejotāji. Nu jau 24 gadus šo lielo saimi aizrautīgi vada Ilze Broka, kura pirms pāris gadiem nosaukta par vienu no iedvesmojošākajiem reģiona pedagogiem. Sarunā piedalās arī trīs mazie dejotāji. Lai gan par mazajiem nemaz negribas viņus saukt – zinātkāri un aktīvi puikas, kuri zina, ko vēlas.
Kā folkloru, kur svarīga praktiskā darbošanās un kopā būšana, pārnest uz tiešsaisti? Folkloras kopas "Ķocis" piemērs rāda, ka galvenais ir neapjukt, neapstāties, un tad var izrādīties, ka arī apdziedāšanos var pārnest videoformātā, stāsti par latviešu godiem var skanēt "Zoom", bet kapelas priekšnesumu iespējams apgūt brīvdabas mēģinājumos!
Diriģente Elīza Dūma prot aizraut – gan savu koru dalībniekus, gan stāstot par mūziku, dzīvi un saviem hobijiem. Viņas atvērtība un sirsnība savaldzina. Viņas enerģijas nu jau desmit gadus pietiek veseliem četriem koriem, kas visi ir atšķirīgi gan sastāva, gan vecuma ziņā. Kā atzīst pati diriģente, ar katru no tiem atšķirīga ir arī viņa.
17 gadus vecais Jēkabs Pikšēns no Valmieras ir viens no tiem koklētājiem, kas maina priekšstatu par šo mūzikas instrumentu. Gan tāpēc, ka ierastāk šo mūzikas instrumentu redzēt meiteņu kolektīvos, gan tamdēļ, ka, Jēkabam spēlējot kokli, skan gan tautas mūzika un klasika, gan arī smagais metāls, Lady Gaga un top apdares Billijas Ailišas dziesmām.