Foto: Liene Matīsa
Sigitas stāsts par došanos "Erasmus+" apmaiņas studijās uz Itāliju ir pierādījums tam, ka pusgadu ilga prombūtne citā valstī spēj izmainīt visu dzīvi. Pateicoties šim braucienam, Sigita ne tikai paplašināja savu redzesloku, ieguva jaunus draugus un iemācījās itāļu valodu, bet arī iepazinās ar savu nākamo vīru, ar kuru kopā tagad vada nelielu ēdināšanas uzņēmumu Latvijā.

Pēc vidusskolas absolvēšanas Sigita lēma par labu studijām komunikācijas un sabiedrisko attiecību studijām Vidzemes Augstskolā. Jau iestāšanās procesā viņa uzzināja, ka vēlāk būs iespēja doties apmaiņas braucienā uz kādas citas valsts universitāti, un jau tobrīd jauniete zināja, ka šo iespēju vēlēsies izmantot. Mācību trešajā kursā pienāca ilgi gaidītā iespēja, un viņa pieņēma izaicinājumu doties "Erasmus+" apmaiņas studijās uz Itāliju. Taujāta, kāpēc tieši Itālija, nevis kāda cita no universitātes piedāvātajām Eiropas valstīm, Sigita atbild, ka gribēja doties turp, kur ir silts klimats. Viņa arī neslēpj, ka fakts par pārcelšanos uz citu valsti sākotnēji radīja jūtamu satraukumu.

"Sākumā man likās: diez, kā tas būs, ka nevienu nepazīšu? Nopriecājos, ka arī mana kursabiedrene-draudzene bija pieteikusies šīm apmaiņas studijām, taču vēlāk viņa pārdomāja," atceras Sigita un piebilst, ka vienatnē gan ceļš līdz galamērķim nebija jāpavada, jo par līdzbraucēju pieteicās cita draudzene, kura vēlējās apceļot Itāliju.

"Jāatzīst, ka iespēja apskatīt citu valsti un iepazīt tās kultūru bija arī viens no iemesliem, kāpēc devos apmaiņas braucienā. Šis bija arī mans pirmais lidojums ar lidmašīnu, un tolaik tas šķita kas iespaidīgs. Līdz tam es nekur daudz nebiju ceļojusi, izņemot braucienus uz Igauniju un Lietuvu kopā ar ģimeni."

Itālijā Sigita ieradās janvārī, un pirmais mēnesis aizritēja Perudžā, intensīvi apgūstot itāļu valodu, bet februārī studente pārcēlās uz Pizu, kur atradās viņas izvēlētā augstskola "Universita di Pisa". Tālāk sekoja pusgadu ilgas mācības komunikācijas un sabiedrisko attiecību modulī.

Sigita stāsta, ka sākumā bija grūti pierast pie tā, ka visas lekcijas nenotika vienā ēkā un pēc kārtas. Dienas laikā vajadzēja pārvietoties no vienas fakultātes uz citu pat dažādās pilsētas malās, taču situāciju veiksmīgi atrisināja ideja par velosipēda iegādi. Raksturojot mācību procesu un ikdienu, Sigita secina, ka Itālijā daudz lielāka uzmanība tiek pievērsta teorētiskajām zināšanām, kā arī, atšķirībā no studijām Latvijā, daudz mazāk bija jāpiedalās grupu darbos un semināros.

Kā pusgada laikā iemācīties jaunu valodu

Liels izaicinājums bija arī valodas barjera, jo visas lekcijas notika itāļu valodā. Sigita smej, ka, ierodoties Itālijā, pratusi pateikt vien "buongiorno", bet mēnesi ilgie valodas kursi likuši apzināties, cik daudz patiesībā vēl ir jāapgūst. Lai gan universitātes pasniedzēji bija ļoti pretimnākoši, iesakot mācību literatūru angļu valodā, kā arī semestra noslēguma eksāmenu. piedāvājot kārtot angliski, Sigita ļoti vēlējās apgūt itāļu valodu.

"Vienu brīdi man gan sāka šķist, ka Itālijā var iztikt bez itāļu valodas, jo visi "Erasmus+" studenti Pizā runāja angliski. Tomēr, kad iestājos kristīgo studentu brālībā, kur lielākoties bija itāļi, kas angliski tikpat kā nerunāja, es sapratu, ka ir vērts papūlēties un to iemācīties. Itāļu valoda ir skaista, kā arī man gribējās pēc sešiem mēnešiem atgriezties Latvijā un visiem teikt, ka esmu iemācījusies jaunu valodu!"

Pizā Sigita īrēja istabu dzīvoklī kopā ar citiem studentiem. Savukārt vietējā studentu organizācija rūpējās par kopīgām aktivitātēm, kuru ietvaros studenti katru vakaru bija aicināti satikties pilsētas galvenajā laukumā, lai tālāk kopā dotos izklaidēties. Iecienītas bija ekskursijas pa pilsētu, "aperativo" stundas (itāļiem raksturīgā nelielu uzkodu un dzērienu baudīšana pirms vakariņām) un diskotēkas.

Vēl brīvajā laikā Sigita ar citiem "Erasmus+" studentiem praktizēja itāļu valodu, ienirstot vietējā "burbulī", piemēram, pasūtot saldējumu kafejnīcā vai iepērkoties veikalā. Sigita smej, ka Itālijā studiju režīms nav pārāk intensīvs un saspringts, līdz ar to pietiekami daudz laika atlika arī atpūtai un vietējās kultūras iepazīšanai.

Ne tikai zināšanas, bet arī pieredze

Sigita ir pārliecināta, ka došanās "Erasmus+" apmaiņas programmā nav tikai stāsts par jaunu zināšanu apguvi un mācībām, bet tas ir arī brīnišķīgs veids, kā iegūt unikālu dzīves pieredzi.

"Ieteiktu visiem studentiem izmantot šo iespēju, jo ir milzīga atšķirība – aizbraukt ceļojumā uz nedēļu vai valstī dzīvot pastāvīgi vismaz pusgadu. Studiju laikā, kad vēl nav iesāktas ikdienas darba gaitas, "Erasmus+" ir pati interesantākā izvēle, kā ieraudzīt citu valsti un kultūru no vairākiem skatpunktiem! Pat ja kādu kredītpunktu pēc tam neieskaitīs vai kāds eksāmens būs jākārto no jauna, tie visi ir tikai sīkumi, kas ir risināmi. Tādu pieredzi, kādu piedāvā studiju apmaiņa, nav iespējams iegūt citā veidā!"

Iemīlēties itālī un apprecēties

Pašai negaidot, "Erasmus+" studijas Itālijā Sigitai atvēra durvis uz patīkamām pārmaiņām privātajā dzīvē, jo tieši universitātē viņa iepazinās ar savu nākamo vīru, itāli Savērio. Sigita atceras, ka vienā no lekcijām ar nosaukumu "Komunikācijas laboratorija" bija dots uzdevums skatīties un analizēt itāļu kino. Tā kā tobrīd Sigitas itāļu valodas zināšanas nebija spīdošas, pasniedzējs lūdzis kādam no klātesošajiem studentiem, kas labi pārzina angļu valodu, filmas saturu viņai iztulkot. Tulka lomu toreiz uzņēmās Savērio.

"Kad abi sākām komunicēt un satikties arī ārpus lekcijām, viņš runāja tikai angliski, bet es mudināju, ka ļoti gribu iemācīties itāļu valodu. Protams, toreiz itāliski varēju pateikt vienu frāzi minūtē, jo aptuveni tik ilgs laiks pagāja, kamēr izdevās formulēt domu un jaunos vārdus atrast vārdnīcā. Par laimi, viņš ar ļoti lielu pacietību un uzmanību man palīdzēja," attiecību sākumu atceras Sigita.
Jūnija beigās, noslēdzoties studiju semestrim, viņa posās atpakaļ uz Latviju, bet Savērio rudenī plānoja doties "Erasmus+" apmaiņas programmā uz Portugāli. Sākumā abi domāja, ka turpinās attiecības attālināti, viens pie otra reizi mēnesī aizlidojot paciemoties, taču viss mainījās, kad Savērio izdevās izplānoto "Erasmus" galamērķi Portugālē iemainīt pret studijām Latvijā, Vidzemes Augstskolā.

Laika gaitā, abiem iepazīstot otra dzimteni un ilgstoši padzīvojot kā Latvijā, tā Itālijā, aktuāls kļuvis jautājums, kurā no valstīm īsti bāzēties. Kāzas jaunais pāris nolēmis svinēt Latvijā, un Sigita atminas, ka tās bijušas lielas un internacionālas ar daudz itāļu viesiem un dažādu tautību draugiem no studiju laikiem.

No "Erasmus+" līdz ģimenes biznesam

Dažus gadus padzīvojuši Itālijā, Sigita un viņas vīrs sāka sapņot par kopīgu biznesu un, izvērtējot savas prasmes un intereses, nolēma, ka roka jāiemēģina ēdināšanas sektorā, piedāvājot itāļu virtuvi Latvijā.

"Savērio, kā jau daudzi itāļi, nāk no ģimenes, kur ēst gatavošana, mājas virtuve un kopīga ēdiena baudīšana ir vesela kultūra un neatņemama ikdienas sastāvdaļa, bet – netipiski vairumam itāļu vīriešu – Savērio prot ļoti labi gatavot," stāsta Sigita un piebilst, ka pati itāļu ēdienus mācījusies gatavot gan no vīra, gan vīramātes.

Viņu itāļu ēdienu izbraukuma tirdzniecība aizsākusies Ziemassvētku tirdziņā Doma laukumā, un toreiz ēdienkartē bija tikai lazanja, tiramisu un kafija. Nu jau būs pagājuši gandrīz septiņi gadi, kopš abu izveidotā ceļojošā kafejnīca "Lazanjas republika" ir jūtami paplašinājusi savu piedāvājumu. Tagad pāra ikdiena aizrit, priecējot vietējos iedzīvotājus ar itāļu virtuves garšām un produktiem gadatirgos un pilsētas svētkos, kā arī izpildot individuālus pasūtījumus. Sigita un Savērio priecājas, ka latvieši prot novērtēt itāļu gardumus, turklāt daudzi ir patīkami pārsteigti, ka itālis māk runāt latviski.

Izbraukumu kafejnīcas gada darbīgākā sezona ir vasara, kad visapkārt notiek daudz gadatirgu un pasākumu. Savukārt ziemas periodu pāris velta ceļošanai pa pasauli un citu kultūru iepazīšanai – tas ir kļuvis par abu iecienītu hobiju, kas savulaik, pateicoties "Erasmus+" apmaiņas programmai, arī abus saveda kopā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!