Fоtо: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Valdošajā koalīcijā pārstāvēto politisko spēku Zaļo un zemnieku savienību (ZSS) īsti neapmierina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) darbs aizvadītajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās, atzina viens no politiskā spēka līderiem, ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).

Pēc politiķa vārdiem, šoreiz ir bijusi ļoti vāja ar Saeimas mandātu deleģēto politisko pārstāvju iesaiste vēlēšanu novērošanas procesā. Ministra ieskatā, pārstāvjiem no politiskajām partijām ir jābūt pilnai informācijai par vēlēšanu procesu, jo viņi ne tikai apstiprina rezultātus, bet arī uzrauga vēlēšanu norisi. Tas neesot noticis pilnvērtīgi, uzskata Valainis.

Ministrs kritizēja to, ka partijas laicīgi nesaņēma informāciju nedz par vēlētāju aktivitāti, nedz "nebūtiskajiem, bet tomēr – pārkāpumiem" vēlēšanu procesā.

"Mēs vairāk uzzinājām no preses, nekā no partijas pārstāvja CVK. Ja ienāk informācija no preses, tad vajadzētu to noskaidrot, pārjautāt pie pārstāvja. Bet šobrīd pilnīgi neko nevarēja noskaidrot," sūkstījās Valainis, piebilstot, ka "tā turpināt nevar".

Tāpat ministrs kritizēja balsu skaitīšanas tehnisko pusi, proti, ka tas notiek ""Excel" tabulās". Gaidāms, ka pēc vēlēšanām politiskais spēks vēl aktualizēs jautājumu par CVK darba vērtējumu.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka līdzīga neapmierinātība ar CVK darbu esot vēl citās partijās - gan koalīcijas, gan opozīcijas, un pamatā neapmierinātība saistīta ar to, ka partiju deleģētie CVK locekļi tikuši atslēgti no vēlēšanu procesa monitorēšanas.

CVK priekšsēdētāja Kristīne Saulīte sestdienas vakarā pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas vērtēja, ka EP vēlēšanas aizvadītas bez būtiskiem starpgadījumiem. Viņa norādīja, ka dažviet problēmas bija ar pasu un eID karšu jeb personas apliecību skenēšanu, bet tās tikušas atrisinātas.

CVK vēlēšanu gaitā saskārās ar tehniskām ķibelēm mājaslapas darbībā. Mājaslapā pilna informācija par nobalsojušo skaitu parādījās svētdienā ap pusdienas laiku. Savukārt vēlēšanu rezultāti tiks izziņoti pusnaktī naktī uz pirmdienu. Atšķirībā no citām vēlēšanu reizēm CVK noteikto ierobežojumu dēļ šoreiz ir daudz niecīgāka neoficiālās informācijas aprite par vēlēšanu rezultātiem.

Skaļākas izskanējušais incidents vēlēšanu norisē saistīts ar Rīgas 81. vēlēšanu iecirkni, kas atrodas Rīgas Centra humanitārajā vidusskolā, kur balsošanā izmantotas desmit neapzīmogotas aploksnes.

Lietas apstākļi jau esot noskaidroti un atlicis vien izvērtēt, vai tā bijusi ļaunprātība vai nejaušība. Ja tiks konstatēts, ka tā nav bijuši ļaunprātība, tad arī šīs balsis tiks pieskaitītas vēlēšanu rezultātiem.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !