Foto: DELFI Aculiecinieks
"Labdien! Šodien izdevies nofotografēt šo skaistuli. Nekad tādu neesmu redzējusi," portālam "Delfi" raksta Jana. Izrādās, patiesi, čemurziežu dižtauriņu (Papilio machao) ne visiem izdodas ieraudzīt, kaut sastopams visā Latvijas teritorijā, informēja Latvijas Nacionālā dabas muzeja speciālists Jānis Dreimanis.

Krāšņo tauriņu Jana iemūžināja 5. jūnijā savā piemājas dārzā Jēkabpilī.

Latvijas Nacionālā dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis portālu "Delfi" informēja, ka čemurziešu dižtauriņš ir bijis Entomoloģijas biedrības 2009. gadā izvirzītais Gada kukainis.

Saskaņā ar Entomologu biedrības vēstīto 2009. Gada kukaiņa pieteikumā, čemurziežu dižtauriņš ir viens no krāšņākajiem Latvijas tauriņiem. Spārniem ir kontrastējošs dzelteni-melns raksts, katram pakaļspārnam ir astīte un zilu laukumiņu virkne, kā arī oranžs laukums. Oranžie laukumi imitē acis un brīdina iespējamo uzbrucēju, ka tauriņš ir "bīstams".

Zināms, ka Latvijā tauriņš ir sastopams visā teritorijā, bet katrā vietā nelielā skaitā. Lielākoties kukainis dzīvo dažādas atklātas vietās: pļavās, laukus, mežmalās, zemos purvos. Pieaugušie tauriņi sūc ziedu nektāru, visbiežāk no pienenēm un ceriņiem.

Pārlieku lielas ķimikāliju lietošanas lauksaimniecības teritorijās izraisīja to, ka čemurziežu dižtauriņš aizvadītā gadsimta 80. gados Latvijas teritorijā bija uz izzušanas robežas. Taču pateicoties labai lidotprasmei čemurziežu dižtauriņu populācija tomēr atjaunojās.

Ja arī tu esi pamanījis savā dārzā ko neparastu – augu vai kukaini, dalies ar novēroto un ziņo "Delfi" aculieciniekam, lai varam par tavu atradumu pastāstīt arī citiem. Reportāžu sūti uz aculiecinieks@delfi.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!