Pieci jauni cietumi, ciklotrona centrs, studentu pilsētiņa: kam Latvija prasa naudu Junkera plānā
Foto: Valsts prezidenta kanceleja

Tā dēvētajam Junkera plānam, kas paredz Eiropas ekonomikai piesaistīt vairāku simtu miljardu eiro investīcijas, Latvija pieteikusi projektus 10 miljardu apmērā, tostarp piecu jaunu cietumu būvniecību, studentu pilsētiņu Rīgas Stradiņa universitātei un vairākus vērienīgus transporta projektus, kam līdz šim nav izdevies piesaistīt finansējumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopumā Latvija iesniegusi 58 projektus par vairāk nekā 10 miljardiem eiro. Starp iesniegtajiem projektiem ir dažādi pētniecības projekti, arī kopēji Baltijas pētniecības projekti, piemēram, biofarmācijas klastera "BioPharmAlliance" projekts, kam nepieciešamās investīcijas aplēstas 97,3 miljonu eiro apmērā.

Attīstības finanšu institūcija ir pieteikusi projektus mazo un vidējo uzņēmumu, inovāciju un energoefektivitātes projektu tālākai finansēšanai. Savukārt transporta nozarē starp pieteiktajiem projektiem ir Ziemeļu transporta koridors Rīgā un "Rail Baltica".

Junkera plāna jeb Investīciju plāna Eiropai (An Investment Plan for Europe) mērķis ir stimulēt investīcijas izaugsmei un darba vietu radīšanai Eiropas Savienībā (ES). Plāns paredz, ka ES ekonomikai no 2015. līdz 2018. gadam tiktu piesaistītas investīcijas vismaz 315 miljardu eiro apmērā.

Viens no Latvijas prezidentūras ES Padomē galvenajiem uzdevumiem būs strādāt pie tā, lai īstenotu investīciju plānu, norāda Finanšu ministrijā (FM).

Sākotnēji EK partnerībā ar Eiropas Investīciju banku (EIB) tiks izveidots Eiropas Stratēģisko investīciju fonds, kurā EIB ieguldīs 5 miljardus eiro, savukārt ES budžets šim fondam sniegs garantiju instrumentus 16 miljardus eiro apjomā. Kopumā fonda darbības rezultāts sasniegs investīciju kopējo apjomu vismaz 315 miljardu eiro apmērā. Finansējumu plānots ieguldīt, izmantojot gan kapitāla  instrumentus, gan parāda instrumentus, gan hibrīdinstrumentus un  garantijas.

Fonds sāks darboties 2015. gada jūnijā. Nav noteikts limits, cik projektiem katra ES dalībvalsts var saņemt finansējumu. Vēlāk tas būs jāatmaksā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Savienība ES budžets Lasāmgabali Rail Baltica Rīgas brīvosta Rīgas Stradiņa universitāte
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form