Foto: Publicitātes foto
Saskaņā ar starptautisko klasifikāciju par "Youngtimer" automobili uzskatāms tāds, kas sasniedzis 30 gadu vecumu. Latvijā šādi automobiļi var pretendēt arī uz vēsturiskā spēkrata sertifikātu un nemaksāt ikgadējo transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli.

Varbūt jau esat kāda no sarakstā 12 minēto auto modeļu īpašniekiem un tagad saviem laikabiedriem varēsiet atbildēt, ka jums nav vienkārši vecs automobilis, bet gan "jangtaimers".

Visi šajā sarakstā minētie 12 automobiļi sērijveida ražošanā nonāca pirms 30 gadiem, tādēļ no šī brīža pelna papildu cieņu un savā eksistencē iegūst jaunu elpu.

Ar šiem automobiļiem no 2019. gada var paceltu galvu doties uz "Youngtimer" pasākumiem, no kuriem, piemēram, Latvijā pirmais šosezon notiks 5. maijā pie "Arēnas Rīga".

Franču biznesa klases auto

Foto: Publicitātes foto


90. gados postpadomju republikās satiksmē varēja sastapt ne mazums šo biznesa klases franču sedanu, kuriem bija klasisks dizains un komfortabla gaita. Gados jaunākie lasītāji šo automobili noteikti atceras no filmas "Taxi", kur tam ar vienas pogas nospiešanu izbīdījās dažādi spoileri.

"Peugeot 605" tolaik nekautrējās salīdzināt ar BMW 5. sēriju un "Mercedes-Benz" E-klasi, tas bija cienīgs "Peugeot" flagmanis, kam bija pieejami motori ar jaudu līdz pat 200 zirgspēkiem V6 versijā.

Diemžēl sarežģītās elektroniskās sistēmas nebija uzticamas, tādēļ ārpus dzimtās Francijas pēc šī modeļa pieprasījums nebija liels. "Peugeot 605" modelim bija arī "pusbrālis" ar līdzīgu likteni. Par to lasiet nākamajā šķirklī.

"Peugeot 605" šobrīd maksā no 500 eiro līdz pat 10 tūkstošiem eiro, liecina Eiropas lielākā automobiļu sludinājumu portāla Mobile.de datubāze.

Ar hidraulisko balstiekārtu veiksmei vien nepietiks

Foto: Publicitātes foto


"XM" modelis nomainīja ražošanā ilgi pabijušo "Citroen CX", kaut arī šķita, ka "CX" tiks ražots bezmaz mūžīgi – tieši tik futūristisks bija šis modelis.

Neskatoties uz to, ka "XM" saglabāja hidropneimatisko balstiekārtu, markas cienītāji šo modeli uzņēma vēsi – "Bertone" dizains bija bez francūžu šarma, interjers bija pārāk "vācisks", bet kopīgā platforma ar "Peugeot 605" padarīja "XM" par "pusbrāli". Protams, arī elektronikas problēmas, ar kurām grēkoja pusbrālis, negāja secen "XM" modelim.

Plašākā sabiedrībā "Citroen XM" palicis atmiņā no filmas "Ronins".

"Citroen XM" šobrīd maksā no 500 eiro līdz pat 20 tūkstošiem eiro.

Subaru – kas tas tāds!?

Foto: Publicitātes foto


1989. gadā dzima pirmās paaudzes "Subaru Legacy" modelis – uzticams un vienkāršs automobilis, kas bija īpaši populārs dzimtajā Japānā un vēl Austrālijā. Tomēr citās pasaules valstīs tā realizācija bija visai viduvēja, piemēram, eiropieši bijās pirkt tobrīd tik mazpazīstamu marku, bet amerikāņi nesaprata, kā tādas klases automobilis var būt bez V8 vai kaut vai V6 dzinēja.

Sabiedrības attieksme pret "Subaru Legacy" mainījās 1993. gadā, kad tas uzvarēja pasaules rallija čempionāta posmā Jaunzēlandē. Automobili pilotēja Kolins Makrejs.

"Subaru Legacy" šobrīd maksā no 500 eiro līdz 12 tūkstošiem eiro.

Šo japāni iecienīja jau no pirmās dienas

Foto: Publicitātes foto


Atšķirībā no "Subaru" amerikāņiem daudz labāk iepatikās cita jaunā japāņu marka – "Lexus". 1989. gadā "Lexus" ASV tirgū debitēja ar savu flagmani "LS", kas bija radīts kā tiešais konkurents "Mercedes-Benz" S-klasei un BMW 7. sērijai.

"Lexus LS" popularitāti ieguva, jo bija lētāks par tiešajiem konkurentiem un tajā pašā laikā standartā jau bagātīgāk aprīkots. Protams, arī japāņu automobiļiem tipiskā uzticamība nāca par labu "Lexus" veiksmīgajai debijai. "Lexus LS" tika komplektēts ar V8 motoru.

Pirmās paaudzes "Lexus LS" šobrīd maksā no sešiem līdz 20 tūkstošiem eiro.

BMW spēcīgi atvēzējas pret Mercedes


Foto: Publicitātes foto
Lai konkurētu ar "Mercedes-Benz" S-klases kupeju, BMW vairs nepietika ar 6. sēriju. Tika radīta 8. sērijas kupeja (E31 – rūpnīcas indekss), kas tam laikam bija tehnoloģisks kosmosa kuģis un kļuva par moderna luksusa šablonu – virsbūve bez centrālā statņa, uz augšu paceļamie priekšējie lukturi, piestūrējošie aizmugurējie riteņi un grezns interjers.

BMW 8. sērija bija pieejama tikai ar V8 vai V12 motoru un bija ļoti dārga. BMW tā arī neieviesa lētāku sešcilindru versiju, tāpēc 8. sērija arī 90. gados bija retums.

Pirmās paaudzes BMW 8. sērija šobrīd maksā no astoņiem līdz 115 tūkstošiem eiro.

Vairs nav tik viegls kā priekšteči

Foto: Publicitātes foto


1989. gadā ražošanā nonāca leģendārā "Mercedes-Benz SL" jaunās paaudzes modelis (R129 – rūpnīcas indekss). Šim rodsteram jau bija elektriski paceļamais auduma jumts, kam bija pieejams arī alumīnija uzliekamais jumts, piemēram, braukšanai ziemas sezonā.

Lai arī modeļa nosaukuma abreviatūra "SL" nozīmē "Sportlich-Leicht" (sportisks un viegls), šīs paaudzes modelis bija krietni smagāks par priekštečiem un svēra vismaz 1,8 tonnas.

R129 paaudzes "Mercedes-Benz SL" ražošanā bija diezgan ilgi – 12 gadus (līdz pat 2001. gadam). Tas bija pieejams arī ar V12 motoru versijā "600 SL".

Šīs paaudzes "Mercedes-Benz SL" maksā no deviņiem līdz 30 tūkstošiem eiro.

Skaists, bet braukšanā garlaicīgs

Foto: Publicitātes foto


Vēl viens "vācietis", bet šoreiz tautai daudz pieejamāks. "Opel Calibra" savam laikam bija spilgts eksterjera dizains, kas apslēpa diezgan garlaicīgu priekšpiedziņas šasiju un samērā flegmatiskus motorus. Tas neļāva "Opel Calibra" modelim kļūt par tādu dižpārdokli, kāda līdz tam bija "Opel Manta" – tikai "4x4 Turbo" versijā "Opel Calibra" brauca tā, kā to vēlējās pircēji.

90. gadu beigās ne mazums šo automobiļu nonāca arī uz Latvijas ceļiem.

"Opel Calibra" šobrīd maksā no 500 eiro līdz 20 tūkstošiem eiro.

Šo, lūdzu, vēl netūnējiet

Foto: Publicitātes foto


Ja otrās paaudzes "Mitsubishi Eclipse" vēl var "satūnēt kā Braienam no "Forsāžas"", tad pret šī modeļa pirmo paaudzi jāizturas ar pietāti – tai tomēr šogad aprit jau 30 gadi.

Tāpat kā "Opel Calibra", arī "Mitsbusihi Eclipse" bija vai nu priekšpiedziņas, vai visu riteņu piedziņas versijā, turklāt pilnpiedziņas modifikāciju komplektētja ar japāņu auto cienītāju vidū plaši pazīstamo turbopūtes četrcilindru 4G63 motoru.

Neskatoties uz problēmām ar sadales kārbu pilnpiedziņas automašīnām (šajā saistībā gan bija arī rūpnīcas atsaukums), sportiskā kupeja bija visai spilgts un uzticams automobilis. "Mitsubishi Eclipse" modeli iecienīja visā pasaulē, īpaši ASV.

Pirmās paaudzes "Mitsubishi Eclipse" maksā no viena līdz 12 tūkstošiem eiro.

Katra driftera sapnis


Foto: Publicitātes foto

Katra sānslīdēs braucoša cienītāja sapnis – "Nissan Silvia" (S13 – rūpnīcas indekss), kas pazīstama arī kā "180SX", "200SX" un "240SX". Šim automobilim ir izcila driftam piemērota bāze – aizmugurējo riteņu piedziņa, samērā vienkārša konstrukcija un plaša pārbūves detaļu pieejamība tirgū. Nav brīnums, ka šis un arī nākamo paaudžu "Nissan Silvia" joprojām ir sastopami drifta sacensībās dažādās pasaules malās.

Atkarībā no tirgus automobilim tika uzstādīti atšķirīgi motori, par ko liecina arī modifikāciju indeksi pirms "SX" piebildes. Eiropā S13 paaudzes "Nissan Silvia" bija pieejama versijā "200SX" ar 1,8 litru turbomotoru. Savukārt versija ar nodalītu bagāžnieku un fiksētiem (nevis paceļamiem) priekšējiem lukturiem bija pieejama tikai Japānas tirgū.

Lietots "Nissan 200SX" šobrīd maksā no pieciem līdz 25 tūkstošiem eiro.

Vispārdotākais sportiskais spēkrats autobūves vēsturē

Foto: Publicitātes foto


"Mazda MX-5" joprojām ir vispārdotākais rodsters autobūves vēsturē. Samērā pieticīgo japāņu automobili, kas radīts britu "MG" rodsteru stilā, jau 30 gadus pērk azartiskās vadāmības, atsaucīgo atmosfērisko motoru, saprātīgās cenas un eksterjera dizaina dēļ.

Pirmās paaudzes "Mazda MX-5" maksā no viena līdz 20 tūkstošiem eiro.

Visretākais un visdārgākais 30 gadnieks

Foto: Publicitātes foto


"Alfa Romeo SZ" nebija nepieciešami 30 gadi, lai kļūtu par klasiku – kupejas, kā dizainu radījis "Zagato", vērtība pieauga arī pirms tam. Automobilis radīts uz "Alfa Romeo 75" modeļa bāzes un bija visai labi nokomplektēts – 210 ZS jaudīgais V6 ļāva līdz 100 km/h paātrināties septiņās sekundēs un maksimāli sasniegt 245 km/h.

Šis ir visretākais automobilis šajā sarakstā. Pavisam tika izgatavotas tikai 1035 vienības "SZ" automobiļu, nedaudz vēlāk ražošanā tika ieviests arī "SZ" rodsters, ko izgatavoja tikai 278 eksemplāros.

"Alfa Romeo SZ" ir šī saraksta visdārgākais automobilis – tas maksā no 55 līdz 105 tūkstošiem eiro.

Ja mainīsi tā dizainu, klienti būs dusmīgi

Foto: Publicitātes foto


Oriģinālais "Land Rover Discovery" šogad arī ir jubilārs. "Range Rover" "trūcīgākajiem" deviņos ražošanas gados spēja pierādīt sevi kā spējīgs apvidnieks, par ko liecina sasniegumi "Camel Trophy" maratonā. Tāpat "Discovery" modelis savam laikam bija komfortabls ģimenes ikdienas apvidus automobilis.

"Discovery" izrādījās tik veiksmīgs modelis, ka līdz pat savai piektajai paaudzei "Land Rover" tā dizainu un pozicionējumu nav radikāli mainījis.

Pirmās paaudzes "Land Rover Discovery" maksā no diviem līdz 20 tūkstošiem eiro.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!