Foto: DELFI Aculiecinieks / LETA

Valsts prezidentam Egilam Levitam ir jauns limuzīns – līdzšinējais, no Raimonda Vējoņa prezidentūras mantotais sudrabotais "Lexus LS" ir nomainīts ar melnu BMW. Turklāt mainījusies ne tikai automobiļa marka, bet gan arī degvielas tips – ja līdz šim prezidents brauca ar videi samērā saudzīgu hibrīdu, tad jaunajam limuzīnam ir Eiropā norietošais dīzeļa agregāts.

Valsts prezidenta apsardzi, tajā skaitā arī transportlīdzekli, ar ko pārvietojas Valsts prezidents, nodrošina Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Militārā policija.

Ņemot vērā, ka ir beidzies iepirkuma līguma termiņš par iepriekš izmantotā "Lexus" automobiļa pilna servisa ilgtermiņa nomu, pamatojoties uz iepirkuma procedūras rezultātā NBS Militārās policijas noslēgto pilna servisa ilgtermiņa nomas līgumu, turpmāk tiks izmantota BMW markas automašīna, portālu "Delfi" informēja Valsts prezidenta kancelejas mediju centra vadītāja Justīne Deičmane.

BMW limuzīns tiek nomāts un iepirkuma līguma kopsumma visā līguma darbības laikā – 36 mēnešos jeb trijos gados – ir 125 854,86 eiro, ieskaitot PVN. Šī summa ietver visas automašīnas iznomātāja izmaksas, tostarp speciālo papildu aprīkojumu uzstādīšanu un uzturēšanu, reģistrācijas un tehniskās apskates izmaksas visa nomas termiņa laikā, OCTA un KASKO apdrošināšanu, periodiskās tehniskās apkopes un normālā nolietojuma remontdarbu un rezerves daļu izmaksas.

Atbildot uz jautājumu, kādēļ Valsts prezidents no videi samērā saudzīgā hibrīda pārsēžas uz dīzeļa auto, kas Eiropā ir aizejošs degvielas tips tieši ekoloģisko apsvērumu dēļ, Valsts prezidenta kanceleja atbild, ka, ņemot vērā to, ka NBS Militārā policija ir atbildīgā iestāde par tās aizsardzībā (apsardzē) esošo personu drošību, kā arī pastāvošo praksi citu valstu dienestos, kas veic līdzvērtīgas funkcijas, NBS Militārā policija nosaka arī tam nepieciešamo automašīnu tehniskos parametrus, tajā skaitā dzinēja versiju un veidu.

Izvēloties automobiļa tehniskos parametrus, NBS Militārā policija ņēmusi vērā tādus faktorus kā funkciju izpildei pieejamie un nepieciešamie resursi, automašīnas veiktspēja un drošība – viens no vērā ņemamiem drošības faktoriem ir arī automašīnas uzliesmošanas un eksplozijas risku pakāpe, ko pamatā nosaka automašīnas dzinēja darbināšanai izmantotās degvielas veids (piemēram, dīzeļdegvielai salīdzinājumā ar benzīnu šāds risks ir mazāks); tāpat tiek ņemta vērā arī iepriekšējo gadu pieredze.

Atgādinām, ka "Lexus LS" hibrīds Valsts prezidenta vajadzībām tika izmantots kopš 2016. gada. Līdz tam prezidentus Latvijā vadāja pārsvarā ar "Mercedes-Benz" S-klases limuzīniem. Savukārt Igaunijā un Lietuvā prezidenti brauc ar "Audi A8".

Jaunais BMW limuzīns ir sestās paaudzes 7. sērijas modelis, kas 2019. gadā piedzīvoja modernizāciju, iegūstot markas jaunajiem modeļiem zīmīgo milzīgo radiatora dekoratīvo režģi.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!