Foto: EPA/Scanpix/LETA
Atbilstoši Eiropas Komisijas skaidrojumiem un Ārlietu ministrijas sniegtajam viedoklim no šodienas plkst.18 personām ar Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem liegts iebraukt Eiropas Savienībā caur Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežšķērsošanas vietām, informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Arī caur Lietuvas robežkontroles punktiem valstī netiks ielaistas automašīnas ar Krievijas numura zīmēm, bet tu esošās - konfiscētas.

Kā skaidro VID, līdz šim jau bija spēkā aizliegums Eiropas Savienības robežu šķērsot kravu pārvadātājiem, proti, Krievijā reģistrētiem vilcējiem un piekabēm. Aizliegums neattiecas uz Krievijā reģistrētajiem autopārvadājumu uzņēmumiem, kuri pārvadā kravas ar autotransportu tranzītā caur Eiropas Savienību starp Kaļiņingradas apgabalu un Krieviju.

Turpmāk transportlīdzekļu, kas reģistrēti Krievijā, iebraukšana Eiropas Savienībā caur Latvijas robežšķērsošanas vietām ir aizliegta. Personām, kuras pārvietojas ar Krievijā reģistrētu transportlīdzekli, nebūs iespēja iebraukt ar to Eiropas Savienībā, šķērsojot Latvijas robežu. Personām ar šādiem transportlīdzekļiem no robežšķērsošanas vietas būs jāatgriežas atpakaļ Krievijā vai Baltkrievijā.

Ja persona atteiksies pildīt muitas iestādes norādījumus, tajā skaitā doties atpakaļ uz Krieviju vai Baltkrieviju, saskaņā ar muitas jomas normatīvajiem aktiem būs iespējams lemt par transportlīdzekļa konfiskāciju.

Latvijas tiesību akti paredz kriminālatbildību par sankciju neievērošanu. Tādējādi cilvēki tiek aicināti atturēties no atkārtotiem mēģinājumiem iebraukt Eiropas Savienībā cauri dažādam robežšķērsošanas vietām.

Minētais iebraukšanas aizliegums neattieksies uz transportlīdzekļiem, kas paredzēti Eiropas Savienības un dalībvalstu diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību, tostarp delegāciju, vēstniecību un misiju izmantošanai, tiem pārvietojoties.

Vienlaikus personām tiks atļauts atgriezties no Eiropas Savienības Krievijā ar vieglajiem transportlīdzekļiem, kas reģistrēti Krievijā, ja tie netiek deklarēti kā preces un tiek izmantoti tikai kā pārvietošanās līdzeklis.

Eiropas Komisija 8. septembrī publicēja skaidrojumus par importu un preču ievešanu no Krievijas. Tajos teikts, ka ir aizliegts ievest personīgās automašīnas un personīgās mantas. Vēlāk Eiropas Komisija paziņoja, ka šim sarakstam ir konsultatīvs raksturs un ES valstīm individuāli jāizlemj, vai noteikt aizliegumus vai nē.

Lietuvas robeža

Caur Lietuvas robežkontroles punktiem valstī netiks ielaistas automašīnas ar Krievijas numura zīmēm, raidorganizācijai BBC pavēstīja Lietuvas Muitas departaments. "Krievijā reģistrētas automašīnas caur robežu netiks ielaistas. Skatās nevis uz pilsoņa pasi, bet gan uz automašīnas reģistrācijas numuru," paziņoja departaments. Automašīnas netiek ielaistas kopš pirmdienas, bet neviena nav konfiscēta.

Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite ziņu aģentūrai BNS sacīja, ka valstī iebraucošās Krievijas automašīnas tiks konfiscētas. Tas attieksies gan uz Krievijas, gan ES pilsoņiem. Izņēmums ir tie, kas ceļo tranzītā uz Kaļiņingradu ar nepieciešamajiem dokumentiem.

"Jā, Krievijā reģistrēti transportlīdzekļi būs jākonfiscē, ja tie iebrauks Lietuvā, un šo kontroli nodrošinās muitas iestādes, jo tā ir viņu funkcija un atbildība," viņa sacīja žurnālistiem.

Igaunijas ārlietu ministrs Marguss Cahkna pavēstīja, ka Eiropas Savienības valstis, kas robežojas ar Krieviju, šonedēļ apspriedīs, kā īstenot regulu par aizliegumu ievest automašīnas ar Krievijas numura zīmēm. Pēc viņa teiktā, Igaunija plāno ievērot šo norādījumu.

"Eiropas Komisijas atjauninātā regula par automašīnām ar Krievijas numura zīmēm atbalsta mūsu mērķus atturēt Krieviju no agresijas un pastiprināt sankciju piemērošanu, un Igaunija plāno ievērot Eiropas Komisijas norādījumus, jo tāda ir bijusi mūsu politika. Šonedēļ pierobežas valstis apspriedīs šo dokumentu, lai rastu kopīgu veidu, kā to piemērot," paziņoja Cahkna. "Piemērojot ierobežojumus kopā, tie būs efektīvāki, un tas ļaus vēl vairāk paaugstināt Krievijai agresijas cenu."

Somijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Krievijas automašīnas joprojām var iebraukt valstī un tā neīstenos ES ieteikumu aizliegt iebraukt vai konfiscēt Krievijā reģistrētas automašīnas. "Automašīnas ar Krievijas numura zīmēm joprojām var iebraukt Somijā. Ja tiks pieņemts cits lēmums, mēs par to paziņosim laikus," izdevumam "Yle" sacīja ministrijas sankciju departamenta vadītāja Pija Sarivāra.

Tajā pašā laikā Vācijas muitas dienests paziņoja, ka sankciju dēļ atņems automašīnas un personīgās mantas krieviem, ziņo izdevums "Agenstvo".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!