Foto: Red Bull

Šajā nedēļas nogalē simtiem miljonu autosporta cienītāju skati tiks pievērsti Austrālijai, kura tradicionāli uzņem jaunā F-1 čempionāta pirmo posmu. 11 komandas un 22 piloti izbrauks Melburnas Albertparka trasē, lai sāktu cīņu par vienu no kārotākajiem tituliem motoru sportā. Par to, saprotams, cīnīsies mazāks braucēju skaits, tomēr arī F-1 čempionātā valda olimpiskais princips - galvenais nav uzvarēt, galvenais ir cīnīties par uzvaru. Par uzvaru pār iepriekšējo čempionu, tuvāko konkurentu vai komandas biedru. Pārspēt savus iepriekšējos rezultātus vai atklāt jaunu statistikas ailīti savā autosporta karjerā, kas nu kuram šogad plānos.

Sezonas pirmās sacīkstes vienmēr ir īpašas. Ar nezināmo, ar gaidām, ar cerībām - nekad neviens pirms starta nezina, kas notiks finišā, un katram dalībniekam, katrai komandai ir savas cerības un plāni. Lai vai kāds izvēršas sezonas turpinājums, pirmā sacīkste vienmēr ir intriģējošāka par pārējām, jo visi sāk no "baltas lapas" un ar 0 punktiem kopvērtējumā. Tā tas ir tikai vienreiz gadā.

67 "karaliski" gadi

Foto: AFP/Scanpix

20. martā Melburnā sāksies 67. F-1 sezona. 1950. gadā debitējušais autosacīkšu seriāls, kas uzreiz ieguva apzīmējumu - "karaliskais" - joprojām skaitās prestižākais un elitārākais motoru sporta čempionāts, kur darbībā tiek demonstrēta inženierzinātņu "augstākā pilotāža" - F-1 mašīnas. Tomēr dusēt uz senajiem lauriem vien nav viegli arī šai autosporta impērijai, kuru vada harizmātiskais un skandalozais promouters Bērnijs Eklstouns. Tomēr viņam apbrīnojamā kārtā izdodas sveikā izkļūt no visdažādākajiem skandāliem un saglabāt sava lolojuma ja ne visu seno, labo slavu, tad vismaz īpašo, izredzēto statusu autosportā.

Pēdējā laikā gan F-1 pieredz jūtamu līdzjutēju intereses un TV auditorijas kritumu, ko veicina lielākoties līdzvērtīgas pilotu cīņas iztrūkums sacensībās. Savā ziņā tas aizsākās šā gadsimta sākumā ar Mihaela Šūmahera un "Ferrari" dominanci piecu secīgu sezonu garumā, kam pēc neilga pārtraukuma sekoja viņa tautieša Sebastjana Fetela triumfs četru sezonu garumā, kas tagad pārvērties par vienas komandas divu pilotu cīņu, ko demonstrē "Mercedes" komandas braucēji Lūiss Hamiltons un Niko Rosbergs. "Mercedes" grandiozais budžets ļauj viņiem izcīnīt uzvaras un iegūt titulus, taču nokauj sacensību ideju par līdzvērtīgu vairāku komandu cīņu. Saprotams, ka mākslīgi pazemināt viņu līmeni nav iespējams, tāpat kā radīt kaut kādas mākslīgas priekšrocības konkurentiem, taču tas noved pie likumsakarīga līdzjutēju intereses krituma, kas savukārt ietekmē atdevi reklāmdevējiem un sponsoriem, kas savukārt ietekmē viņu vēlmi "pumpēt" naudu šajā mežonīgi dārgajā sporta veidā, un tā uz riņķi vien…

Taču tās ir vadības, īpašnieku un sponsoru problēmas. Pilotiem joprojām ir viens un tas pats mērķis - uzvara un goda pjedestāla augstākais pakāpiens.

Šāgada cīnītāji un titula kārotāji

Foto: AFP/Scanpix

Šogad F-1 čempionātā, kas būs garākais F-1 vēsturē, piedalīsies 11 komandas un attiecīgi 22 piloti. Konstruktoru kausa izcīņas dalībnieku vidū izmaiņu maz, vairāk rokādes un nosaukumu maiņas. Tā agonējošo "Lotus" komandu pēc pagājušā gada sezonas iegādājās franču autoražotāju koncerns "Renault", tā atgriežoties F-1 apritē ar savu komandu. Beidzot nebūtībā ir aizgājis arī "Marussia" vārds, atstājot tikai "Manor Racing" nosaukumu - iepriekšējās sezonās figurēja abi nosaukumi sarežģīto noteikumu dēļ.

Toties pēc ilgāka laika F-1 komandu čempionātā piedalīsies ASV komanda - amerikāņu multimiljardierim Džīnam Hāsam piederošā "Haas F1 Team". Šo vienību šosezon varētu būt diezgan interesanti pavērot, jo Hāss debijai F-1 piegāja salīdzinoši pragmatiski, izvēloties vēl vienu gadu pastrādāt pie bolīda nekā uzreiz iziet uz starta 2016. gadā, kā bija saņemta atļauja. Hāss izteicās, ka nevēloties atkārtot bankrotējušo komandu kļūdas. Viņš "Renault" no deguna priekšas nocēla pieredzējušo franču pilotu Romēnu Grožānu un pāriniekos piesaistīja meksikāni Estevanu Gutjeresu, bijušo "Sauber" pilotu, kurš pērn bija "Ferrari" komandas testpilots, tomēr oficiālajos pirmssezonas testos "Haas" komandas braucēji neko cerīgu neizrādīja - veikts vismazākais apļu skaits no visām komandām, tomēr apļa laiki Grožānam un Gutjeresam bija ātrāki par "Manor" braucējiem. Skaidrs, ka šosezon "Haas" vairāk cīnīsies par iespēju iekļūt otrajā kvalifikācijas kārtā un par lielu panākumu būtu jāuzskata "pierakstīšanās" kopvērtējumā ar kādu ieskaites punktu.

Vadošās komandas - "Mercedes", "Red Bull", "Ferrari"un "Williams", kā arī "Force India", "Toro Rosso" un "McLaren" savu pilotu sastāvu ir saglabājušas. "Renault", kas dikti ilgojās piesaistīt franču braucēju, šogad pārstāvēs dānis Kevins Magnusens un anglis Džoilons Palmers.

Debija F-1 čempionātā šosezon būs trim pilotiem - Palmeram, indonēzietim Rio Harjanto un Paskālam Verlēnam, kuri pievienojušies "Manor" komandai.

Par galveno titula pretendentu atkal tiek uzskatīts Lūiss Hamiltons, kurš iepriekšējās sezonās cīņā ar komandas biedru Niko Rosbergu pierādījis, ka ir pārāks un varbūt viltīgāks kā trasē, tā ārpus tās. Britu pilots uzvarēja vienā sacīkstē pēc otras, aizbīdot Rosbergu nepatīkamajā "otrā plāna" lomā, kurā vācietis atradies faktiski visu savas karjeras laiku, kopš cīnās ar Hamiltonu. Arī komandas vadības simpātijas brīžiem ļoti acīmredzami nosliecas Hamiltona pusē, lai gan vārdos "Mercedes" sola saviem pilotiem absolūti vienlīdzīgas iespējas cīnīties vienam ar otru un par titulu. Un tas nevar neietekmēt Rosberga morālo pašsajūtu…

Interesanti būs vērot, ko šosezon rādīs viena no vecākajām un fanu iemīļotākajām F-1 komandām - "Ferrari". Pametis savu "zelta bedri", "Red Bull" komandu, kurā izcīnīja savus četrus F-1 čempiona titulus, vācietis Sebastjans Fetels "Ferrari" vienībā atguva dzīvesprieku, azartu un vairs nebija tik kaitinoši perfekts - cīņa par katru pozīciju tomēr ir interesantāka par aiztraukšanos visiem pa priekšu pirmajā aplī un "kruīza" režīmā veiktu sacīksti, ko tagad novērojam ar Hamiltonu. Fetels pērn bija vienīgais, kuram izdevās pārtraukt vienmuļo Hamiltona-Rosberga uzvaru gājienu. Ja "Ferrari" būs izdevies uzlabot savu bolīdu, varam sagaidīt krietni interesantākus notikumus trasē.

Iespaidīgi sākuši pagājušo sezonu, beigās diezgan pieticīgi bija "Williams"; tas arī šogad varētu būt viņu klupšanas akmens. Kamēr "Williams" baudīja sava starpsezonu darba augļus, pārējās komandas "pievilka" klāt savu bolīdu attīstībā un sezonas beigās Klēras Viljamsas vadītās komandas punktu guvums ievērojami samazinājās. Tāpat būs interesanti pavērot, kā ar pagājušā gada mācībām būs tikusi galā kādreiz tik dižā un neuzvaramā "Red Bull" komanda - palikuši bez Fetela, ar jauno krievu Daņilu Kvjatu un austrālieti Danielu Rikjardo, tā Konstruktoru kausā ieņēma salīdzinoši pieticīgo ceturto vietu.

Kas attiecas uz pārējām komandām, "Toro Rosso", "Force India" un "Sauber" cīnīsies par lielāku vai mazāku ieskaites punktu skaitu, to pilotiem pa kārtai finišējot TOP10. Šogad, jācer, tuvāk labāko desmitniekam izdosies tikt leģendārajai "McLaren" komandai, kuras iepriekšējo sezonu citādi kā par katastrofālu nosaukt nevar. Jācer, ka "Honda" dzinēji šogad spēs parādīt kaut cik konkurētspējīgu jaudu, citādi F-1 čempioniem Džensonam Batonam un Fernando Alonso var aptrūkties emocionālo spēku meklēt sev visu laiku uzmundrinājumus un medijiem - attaisnojumus.

Savukārt azartiskākie F-1 līdzjutēji var slēgt derības - kurš pirmais tiks pie F-1 čempionāta punktiem: "Renault", "Manor" vai "Haas".

F-1 čempionāta dalībnieki:

"Mercedes"Lūiss Hamiltons (Lielbritānija)
Niko Rosbergs (Vācija)
"Ferrari"Sebastjans Fetels (Vācija)
Kimi Raikonens (Somija)
"Williams"Valteri Botass (Somija)
Felipe Masa (Brazīlija)
"Red Bull"Daņils Kvjats (Krievija)
Daniels Rikjardo (Austrālija)
"Force India"Serhio Peress (Meksika)
Niko Hulkenbergs (Vācija)
"Renault"Kevins Magnusens (Dānija)
Džoljons Palmers (Lielbritānija)
"Toro Rosso"Makss Verstapens (Nīderlande)
Karloss Sainss jr. (Spānija)
"Sauber"Felipe Nasrs (Brazīlija)
Markuss Eriksons (Zviedrija)
"McLaren"Džensons Batons (Lielbritānija)
Fernando Alonso (Spānija)
"Manor"Paskāls Vērleins (Vācija)
Rio Harjanto (Indonēzija)
"Haas"Romēns Grožāns (Francija)
Estevans Gutjeress (Meksika)

Citāda kvalifikācija un ierobežotas sarunas - izmaiņas noteikumos

Foto: Force India

Cenšoties iet līdzi laikam un cīnoties par intrigas un prestiža atgūšanu, F-1 čempionāta rīkotāji šogad sacensībās ieviesīs vairākus jauninājumus un ierobežojumus.

Viens no visvairāk apspriestajiem jaunievedumiem ir izmaiņas kvalifikācijas sistēmā. Tā Pasaules Motoru sporta padomē (WMSC) tika piedāvāta šā gada sākumā pēc F-1 stratēģiskās grupas sēdes un marta sākumā padome to apstiprināja, kas nozīme, ka jau Austrālijas "Grand Prix" posmā starta secību noskaidros atbilstoši jaunajiem noteikumiem.

Kvalifikācijas sesija, ieskaitot pārtraukumus starp sesijām, joprojām ilgs kopumā vienu stundu un būs sadalīta trijās daļās, pēdējā ātrākajiem pilotiem cīnoties par pirmo starta pozīciju, toties krietni ātrākā stadijā no kvalifikācijas tiks izslēgti lēnākie braucēji.

Kvalifikācijas pirmā daļa jeb Q1 ilgs 16 minūtes un pēc septiņām minūtēm lēnākajam pilotam kvalifikācija būs beigusies. Pēc tam pēc katrām 90 sekundēm kvalifikācija beigsies nākamajam lēnākajam braucējam.

Pēc īsas pauzes notiks kvalifikācijas otrā sesija, kurā piedalīsies 15 palikušie piloti. Šī sesija ilgs 15 minūtes un pirmais lēnākais braucējs kvalifikāciju pametīs pēc sešām minūtēm. Tieši tāpat kā Q1, ik pēc 90 sekundēm boksos atgriezīsies nākamais lēnākais braucējs, līdz uz sesijas pēdējo daļu atliks astoņi ātrākie. Kvalifikācijas trešā sesija jeb Q3 ilgs 14 minūtes un lēnākajam braucējam tā beigsies pēc piecām minūtēm. Nākamie pieci kvalifikāciju pametīs atkal ik pēc 90 sekundēm, līdz kamēr divi ātrākie piloti sesijas pēdējās 90 sekundēs cīnīsies jau par "pole position".

Toties neilgi pirms čempionāta sākuma Starptautiskā Automobiļu federācija (FIA) ir nosūtījusi komandām jaunākos noteikumus par radiosakaru izmantošanas ierobežojumiem sacensību laikā, kas ir daudz stingrāki nekā sākotnēji komandas domāja.

Šosezon komandas neko nedrīkstēs saviem pilotiem ziņot par konkurentiem - nedz to, kāda riepu maiņas stratēģija viņiem ir līdz atstarpēm un rezultātiem. Līdz ar to komandas savus braucējus drīkstēs informēt tikai par kritiskām situācijām un drošības apdraudējumiem. Arī aicinājumu doties boksos piloti varēs saņemt tikai tam tuvākajā aplī. Tāpat piloti ar boksiem nedrīkstēs sacīkstes laikā apspriest bolīdu regulējumus un riepu darbību, bet par šifrētu ziņojumu izmantošanu tiks piespriests sods. Tādējādi FIA cer panākt, lai sacensībās piloti strādātu daudz patstāvīgāk, bez palīdzības no malas.

Daži piloti atzinušies, ka viņiem nebūs viegli iztikt bez komandu norādēm, īpaši jaunie braucēji, taču viņi sola pielāgoties. "Protams, kas apgrūtinās situāciju," atzīst "Toro Rosso" pilots Karloss Sainss. "Es divas nedēļas mācījos iztikt bez saziņas ar komandu. Būs ļoti grūti. Citi piloti saka, ka tas būs pamatīgs izaicinājums. Taču es uzskatu, ka skatītājiem tā būs interesantāk, savukārt es priecājos, ka mēs darīsim ko tādu, kas viņiem patīk."

"Uzskatu, ka šie ierobežojumi ir nopietnas izmaiņas," saka trīskārtējais F-1 čempions Lūiss Hamiltons. "Neatkarīgi no tā, vai es tām piekrītu vai nē, mēs droši varam teikt, ka pilotiem tas jūtami sarežģīs sacīksti. Tagad mums būs jāpievērš uzmanība daudz vairāk dažādām detaļām, ko būs nepieciešams atcerēties."

Kas attiecas uz riepām, arī šajā jomā ir izmaiņas - pilotiem šosezon būs pieejama plašāka riepu izvēle uz katru sacīksti. Atšķirībā no iepriekšējā gada, tagad "Pirelli" uz katru sacīksti piedāvās nevis divu, bet trīs dažādu sastāvu riepas, un izvēlēties varēs 13 komplektus. Piemēram, uz šāgada Austrālijas "Grand Prix" posmu Lūiss Hamiltons izvēlējies vienu vidējā, sešus mīkstā un sešus supermīkstā sastāva riepu komplektus, kamēr viņa komandas biedrs pieprasījis divus vidējā, piecus mīkstā un sešus supermīkstā sastāva riepu komplektus.

Šā jaunieveduma mērķis ir ļaut pilotiem vairāk pielāgot riepas viņa individuālajam braukšanas stilam, bolīda regulējumiem un trases raksturam.

Arī par šīm izmaiņām pilotu viedokļi šķiras - vieniem šķiet, ka tas palīdzēs uzturēt lielāku intrigu sacīkstē, citi ir skeptiski. "Tagad riepām varētu būt lielāka nozīme," intervijā F-1 oficiālajā mājas lapā saka Niko Rosbergs. "Varam izmantot trīs dažāda sastāva riepas un līdz ar to "paspēlēties". Tas varētu sacensības padarīt aizraujošākas."

Izvēlies - talantīgs vai bagāts

Foto: AFP/Scanpix

Tēma, ko gluži kā karstu kartupeli viļā pēdējos gados, ir par tiem, kuri faktiski nodrošina galveno sacensību intrigu, - par pilotiem. Konkrētāk - par tiem, ko dēvē par "pay driver" jeb maksas braucējiem. Šī tēma īpaši aktuāla kļuva pēc plašās ekonomiskās krīzes, kad strauji samazinājās arī F-1 ieplūstošās sponsoru naudas summas un komandām nācās meklēt veidus, kā savilkt galus kopā.

Savā ziņā gan nav nekas jauns, jo tikai bagātās topa komandas var atļauties algot vislabākos pilotus, kas tām atnes titulus un kausus. "Otrā ešelona" komandas, kurām katrs dolārs un eiro no svara, izvēlas piesaistīt pilotus, kuriem līdzi nāk brangs sponsoru naudas maišelis, kas nodrošina komandai lielu daļu sezonas budžeta, ieskaitot pilota atalgojumu. Protams, ka F-1 komandā, pat visnabadzīgākajā neiekļūs bagātnieks vai viņa dēls, kurš vienu rītu izdomājis, ka grib "pagonkot", jo autosports un īpaši F-1 sacīkstes ar savām milzu pārslodzēm, sarežģītajām tehnoloģijām, lielo ātrumu un bīstamajām trasēm tomēr prasa ilgu gadu pieredzi un arī talantu. Tāpēc joprojām spēkā ir prasība par F-1 superlicences iegūšanu, kas paredz noteiktu kritēriju izpildi un kilometrāžu pie F- 1 bolīda stūres. Taču nevar noliegt, ka līdz ar šo "maksas" pilotu piesaisti F-1 čempionāta prestižs ir mazinājies.

Īpaši kritiski par šo tendenci ir pieredzējuši piloti, kuru jaunības dienas ir garām, ir iekrāta iespaidīga F-1 pieredze, taču nav tik bagātu sponsoru, lai viņi varētu cerēt uz vietu kaut vai vidusmēra komandā. Savā ziņā tas ir apburtais loks - pieredzējušam braucējam, kuru pilotu tirgū tomēr netrūkst, komanda nevar atļauties maksāt, bet jaunie censoņi, kas atnes miljonus, nav spējīgi cīnīties par punktiem gan tehnikas līmeņa, gan pieredzes trūkuma dēļ. Protams, ka preses relīzēs viņi tiek cildināti kā talantīgākie un perspektīvākie braucēji, kādi vien F-1 redzēti, taču ļoti reti ir gadījumi, kad šāds jauns "maksas braucējs" pierāda sevi zemāka līmeņa komandā, veiksmīgi uzsāk savu kāpienu pa karjeras kāpnēm un beidz kā F-1 čempions…

Eiropas atgriešanās un pavasaris Sočos

Foto: Ferrari

2016. gada F-1 čempionāts būs garākais seriāla vēsturē - 20 posmi. Pēc četru gadu prombūtnes kalendārā atgriežas Eiropas "Grand Prix" izcīņa, kas notiks Azerbaidžānas galvaspilsētas Baku ielās. Vācijas "Grand Prix" posms, kas pērn tika atcelts, šogad atkal notiks un to uzņems Hokenheimas trase.

Gatavojot šāgada kalendāru, daži "Grand Prix" posmi tika pārcelti uz citu laiku - tā Malaizijas "Grand Prix" izcīņa, kura kopš 2001. gada notika pavasarī, risināsies oktobrī. Savukārt Krievijas "Grand Prix" posms no oktobra pārcelts uz maiju, kļūstot par ceturto sezonas sacīksti

2016. gada F-1 čempionāta kalendārs:

20. martsAustrālijas "Grand Prix"
3. aprīlisBahreinas "Grand Prix"
17. aprīlisĶīnas "Grand Prix"
1. maijsKrievijas "Grand Prix"
15. maijsSpānijas "Grand Prix"
29. maijsMonako "Grand Prix"
12. jūnijsKanādas "Grand Prix"
19. jūnijsAzerbaidžānas "Grand Prix"
3. jūlijsAustrijas "Grand Prix"
10. jūlijsLielbritnāijas "Grand Prix"
24. jūlijsUngārijas "Grand Prix"
31. jūlijsVācijas "Grand Prix"
28. augustsBeļģijas "Grand Prix"
4. septembrisItālijas "Grand Prix"
18. septembrisSingapūras "Grand Prix"
2. oktobrisMalaizijas "Grand Prix"
9. oktobrisJapānas "Grand Prix"
23. oktobrisASV "Grand Prix"
30. oktobrisMeksikas "Grand Prix"
13. novembrisBrazīlijas "Grand Prix"
27. novembrisAbu Dabi "Grand Prix"

14 valstis, Rosberga antirekords un visgarākā sezona

Foto: Red Bull

Ar savu 67 gadus ilgo vēsturi F-1 čempionāts piedāvā teju vai bezgalīgas statistikas iespējas. Arī šis gads ieies F-1 vēsturē ar kādu jaunu statistikas ierakstu - 2016. gada F-1 čempionāts būs garākais seriāla pastāvēšanas vēsturē, jo pirmo reizi komandas un piloti sacentīsies 20 posmu garumā.

Piedāvājam jūsu uzmanībai dažus interesantus faktus par Austrālijas "Grand Prix" posmu un F-1 vēsturi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!