Foto: LETA
Mežotnes pilij jāpiesaista pieczvaigžņu viesnīcas operators, bet Igates pils ir jāiznomā vai jāpārdod, ja neizdodas piesaistīt nomnieku, teikts otrdien valdībā izskatītajos dokumentos.

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) un VNĪ meitasuzņēmums SIA "VNĪ pilis" izstrādājuši koncepciju par Mežotnes pils un Igates pils turpmāko darbību. Mežotnes pils ilgtermiņa attīstības scenārijs paredz līdzšinējās darbības attīstīšanu atbilstoši Mežotnes pils kultūrvēsturiskajam statusam, veicot neatliekamus ieguldījumus kompleksa ēku tehniskā stāvokļa saglabāšanai un piesaistot sadarbības partneri - pieczvaigžņu viesnīcas operatoru. Līdz sadarbības partnera piesaistei "VNĪ pilis" turpinās veikt pilnvarnieka pienākumus.

Izskatīšanai valdībā iesniegtajos dokumentos teikts, ka šogad un nākamā gada pirmajā pusē būtu jāiegulda Mežotnes pils ēku tehniskā stāvokļa saglabāšanā, līdz 2016.gada pirmajai pusei būtu jāpiesaista sadarbības partneris - pieczvaigžņu viesnīcas operators, kā arī jāizstrādā sadarbības modelis un jādefinē sadarbības nosacījumi. No 2016.gada līdz 2018.gadam kopā ar piesaistīto partneri būtu jāveic ieguldījumi, proti, jāattīsta pašreizējā četrzvaigžņu viesnīca pieczvaigžņu viesnīcas līmenī pils ēkas trešajā stāvā, jāpapildina interjers un jāierīko Mežotnes pils muzejs pils ēkas otrajā stāvā, kā arī jāizveido augstākās klases restorāns pils ēkas pirmajā stāvā.

Mežotnes pils attīstības otrajā kārtā laikā no 2018.gada līdz 2020.gadam būtu jāizveido tūrisma klases viesnīca administratīvajā ēkā, jāizveido multifunkcionāla pasākumu telpa sporta zālē un jāiekārto kompleksa teritorija.

Mežotnes pils ir Latvijas klasicisma pērle. Tagadējās Mežotnes pils ēkas celtniecību sāka Šarlote fon Līvena 1797.gadā pēc itāļu arhitekta Džakomo Kvarengi projekta. Pils celtniecību vadīja sakšu izcelsmes arhitekts Johans Georgs Ādams Berlics. Celtniecības darbus pabeidza 1802.gadā. 1920.gadā agrārās reformas gaitā firsts Anatols Līvens Mežotnes pils īpašumu zaudēja. No 1921.gada līdz 1944.gadam pilī atradās lauksaimniecības skola. Otrā Pasaules kara cīņu gaitā pils ēkas daļēji sagrāva. No iznīcības pili 1958.gadā glāba Mežotnes selekcijas un izmēģinājumu stacijas gādībā sāktie restaurācijas darbi. Pils atjaunošana pabeigta 2001.gadā.

Savukārt Igates pils ilgtermiņa attīstības scenārijs paredz Igates pils kompleksa iznomāšanu ilgtermiņā vai pils atsavināšanu, ja viena gada laikā neizdosies piesaistīt nomnieku. Līdz nomas līguma noslēgšanai "VNĪ pilis" turpinās veikt pilnvarnieka pienākumus. Paredzēts, ka šogad jādefinē Igates pils ilgtermiņa nomas līguma nosacījumi, iekļaujot prasību, ka Igates pils komplekss tiek saglabāts kā publiski pieejams tūrisma objekts. Ja sešu mēnešu laikā neizdosies piesaistīt nomnieku ar šādu nosacījumu, nosacījums tik atcelts. Jādefinē arī ilgtermiņa nomas līguma nosacījumi par ieguldījumu veikšanu un par partnera kvalifikāciju. Šogad un nākamgad plānots atrast nomnieku un parakstīt nomas līgumu. Tomēr, ja viena gada laikā neizdosies piesaistīt nomnieku, tiks lemts par Igates pils pārdošanu. Ja nomnieks tiks atrasts, tad 2016. un 2017.gadā plānots veikt ieguldījumus Igates pils kompleksā.

Igates pils celta ap 1880.gadu pēc Rīgas arhitekta Rūdolfa Cirkvica projekta fon Pistolkorsu dzimtai. 1934.gadā pils ēku nopirka Latvijas Bērnu palīdzības biedrība. 20.gadsimta septiņdesmitajos gados pils ēka nonāca Lauksaimniecības ministrijas pārziņā, bet kopš 1996.gada Igates pils pieder VNĪ. 2001.gadā tika pabeigta pils atjaunošana un tika sakopts ainavu parks ar dīķiem.

Valdība šodien atbalstīja Finanšu ministrijas priekšlikumu likvidēt vai reorganizēt "VNĪ pilis", pievienojot to VNĪ pēc tam, kad tiks īstenoti koncepcijā par Mežotnes pils un Igates pils turpmāko darbību noteiktie Mežotnes un Igates pils attīstības virzieni, taču ne vēlāk kā līdz 2016.gada nogalei.

VNĪ meitasuzņēmumu "VNĪ pilis" dibināšanas mērķis ir apsaimniekot Mežotnes pils un Igates pils kompleksus, saglabājot to kultūrvēsturisko vērtību un nodrošinot to pieejamību un mūsdienu prasībām atbilstošu kultūras pakalpojumu kvalitāti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!