Fоtо: DELFI

Pētot kompānijas "Būve stils" darījumus ar apakšuzņēmējiem dažādos būvniecības objektos, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) auditā atklāts, ka vairākos gadījumos slēgti līgumi par vieniem un tiem pašiem darbiem ar firmām, kuras faktiski nav spējušas šos darbus veikt. Aizdomas par fiktīviem darījumiem ir vairākos Rīgas pašvaldības pasūtītos būvdarbos, ziņo LTV raidījums "De facto".

Rīgas pašvaldības uzņēmuma "Rīgas pilsētbūvnieks" daudzmiljonu iepirkumā par piecu jaunu daudzdzīvokļu namu kompleksa celtniecību Ulbrokas ielā 13 pirms vairākiem gadiem uzvarēja Gunta Rāvja būvfirma "Skonto būve". Projekta kopējās izmaksas bija ap 53 miljoniem eiro. Tika izvēlēts apakšuzņēmējs "Būve stils", bet vēlāk VID pārbaudēs atklājās, ka "Būve stils" pakalpojumus daudzdzīvokļu namos pirkusi no virknes uzņēmumu, kuri tos nemaz nevarēja veikt, - tiem nebija ne tehnisko resursu, ne darbaspēka. Šo firmu īpašnieki un valžu locekļi bija tādu valstu kā Armēnija, Tadžikistāna, Uzbekistāna, Moldova un Baltkrievija pilsoņi.

VID secināja, ka darījumi faktiski nav notikuši un "Būve stils" tos izmantojusi, lai būtu iespēja atskaitīt priekšnodokli, līdz ar to sekoja gandrīz 1,3 miljonu eiro nodokļu uzrēķins. "Būve stils" VID nodokļu uzrēķinu apstrīdēja Administratīvajā rajona tiesā, bet pirmajā instancē zaudēja. Tiesas ieskatā "Būve stils" nevarēja nezināt, ka tās darījumiem ar tālākajiem apakšuzņēmējiem ir mākslīgs raksturs. Tiesas spriedums vēl nav stājies spēkā.

"Nav mums nekādas PVN shēmas, nerunājiet muļķības," paziņojis "Skonto būves" vadītājs Guntis Rāvis un norādījis, ka kontrolēt apakšuzņēmējus nav ģenerālbūvnieka pienākums.

2011.gadā tika rīkots kultūras pils "Ziemeļblāzma" rekonstrukcijas konkurss, kurā līgumu ieguva būvfirma "Arčers". Projekta kopējās izmaksas tika lēstas ap 13 miljoniem eiro. Viens no apakšuzņēmumiem atkal bija "Būve stils", par kuru VID pārbaudē atklāja, ka tālākajā apakšuzņēmēju ķēdē par vieniem un tiem pašiem būvdarbiem - inženiertehnisko darbu veikšanu "Ziemeļblāzmas" ēku kompleksā - "Būve stils" noslēgusi līgumus gan ar apakšuzņēmēju SIA "Prionus", gan vēl vairākiem uzņēmumiem, bet darījumi faktiski nav notikuši un uzrādīti tikai, lai pretendētu uz pievienotās vērtības nodokļa atmaksu.

Arī šajā gadījumā firmu valdēs un īpašniekos bija Krievijas un Baltkrievijas pilsoņi, bet viena apakšuzņēmuma valdes locekle un īpašniece VID paskaidrojusi, ka darbam firmā "uzrunāta kādā parkā", bet tālākās apakšuzņēmēju ķēdes amatpersonas - ārpus Eiropas Savienības valstu pilsoņi - deklarēto darījumu laikā nemaz nav atradušās Latvijā, un viņām nav bijis darba atļauju mūsu valstī.

"Rīgas pilsēta nedara un viņai nav pienākums izpētīt, kādā veidā būvfirmas savā starpā sadarbojas. Ja tur ir kaut kas slikts un tur ir kaut kādi pārkāpumi, jādod pa pieri. Par to nav stāsts," situāciju komentējis Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR).

"Ziemeļblāzmas" ģenerāluzņēmējs "Arčers" uzsvēris, ka ar apakšuzņēmēju tālākajiem pakalpojumu sniedzējiem līgumi nav slēgti. "Uzņēmums "Prionus" nevienu brīdi visā kultūras pils "Ziemeļblāzma" rekonstrukcijas laikā nav bijis mūsu uzņēmuma redzeslokā. (..) Kategoriski noraidām jebkādus mēģinājumus sasaistīt uzņēmumu "Arčers" ar minētajām aizdomām," uzsvērusi "Arčers" sabiedrisko attiecību speciāliste Vita Noriņa.

"Būve stils" juridiskā adrese ir Pārdaugavā, Kuldīgas ielā 51, turpat, kur būvfirmām "Moduls-Rīga", "Velve" un citiem uzņēmumiem, kas saistīti ar Māri Martinsonu un viņa ģimeni, atzīmē raidījums. Tieši šajā adresē arī tika veiktas VID Finanšu policijas kratīšanas 2014.gada vasarā. "Būve stils" īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Henrijs Girskis gan tobrīd, gan tagad darbojās kā valdes loceklis arī vairākos uzņēmumos, kas pieder un vai piederēja Martinsonam. Kratīšanas sekoja VID pārbaudēm par virknes būvfirmu aizdomīgiem savstarpējiem darījumiem. Vēl septembrī Martinsons apstiprinājis, ka viņam šajā lietā joprojām ir aizdomās turamā statuss.

"Aresti par 104 000 uzlikti automašīnām. Jau izdalīti divi procesi no "Moduls-Rīga", gan par tādiem pantiem, kas.. tas ir narkotisko vielu glabāšana un viens process pēc 218.panta 2.daļas, kurš jau ir atnācis mums kriminālvajāšanā, tas ir izvairīšanās no nodokļu nomaksas. Šeit vairāk kā 50 uzņēmumi iesaistīti - "Moduls-Rīga" lietā. Vēl jānosaka ekspertīzes un jānosaka arī šie nodokļu aprēķini," stāstījusi Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras virsprokurora vietniece Elga Jonikāne.

Pašlaik ir pasludināts "Būve stils" maksātnespējas process. VID iespējas valsts budžetam atkarot gandrīz 1,3 miljonu eiro lielo uzrēķinu līdz ar to ir kļuvušas maz ticamas. VID Finanšu policija plašākus komentārus izmeklēšanas interesēs nesniedz.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !