Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) pēc veikala "Prisma Deglava" apsekošanas pieņēmis lēmumu nekavējoties aizliegt ēkas ekspluatāciju līdz bīstamības novēršanai. Iespējams, ka tirdzniecības centrs varētu būt slēgts līdz pat diviem mēnešiem, informēja BVKB.

Pārbaudot publiski izskanējušo informāciju par iespējamu bīstamību tirdzniecības centrā "Prisma Deglava", Andreja Saharova ielā 30, BVKB inspektori pirmdien veica ēkas pārbaudi. Tās laikā konstatēta saliekamo dzelzsbetona pārseguma paneļu novirze no atbalsta sijas un izdrupumi paneļu apdarē. Būvinspektori norāda, ka, deformācijām progresējot, tiktu apdraudēta ēkas stabilitāte un drošība.

Birojs informējis ēkas īpašniekus par pārbaudes rezultātiem un plānoto lēmumu – nekavējoties aizliegt ēkas ekspluatāciju līdz bīstamības novēršanai. Lai noteiktu bojājumu cēloņus, to apjomu un ietekmi uz ēkas noturību, nepieciešams veikt padziļinātu ēkas konstrukciju tehnisko izpēti.

Ēka ekspluatācijā nodota 2012. gada septembrī. BVKB tās pārbaudi veica 2015. gada maijā un neatbilstības ēkas konstrukcijās netika konstatētas. Būvinspektori pieļauj, ka deformāciju iemesls varētu būt kļūdas būvprojekta risinājumā vai izpildīto būvdarbu kvalitātē.

Birojs atzinīgi novērtējis ēkas īpašnieku aktīvo rīcību, veicot regulāras pārbaudes un pieņemot atbildīgus lēmumus situācijā, kurā ēkas stāvoklis radījis šaubas par tās drošumu.

BVKB pārstāve Inese Auniņa sacīja, ka padziļinātu ēkas konstrukciju tehnisko izpēti būs jāveic ēkas īpašniekam. "Īpašnieki ir gatavi to darīt nekavējoties, viņi ir ļoti pretimnākoši un viņi arī bija tie, kas pirmie cēla trauksmi," stāstīja Auniņa.

Jautāta, cik ilgu laiku tas var prasīt, Auniņa pieļāva, ka tirdzniecības centrs varētu būt slēgts līdz pat diviem mēnešiem. "Tikai ekspertīzē varēs noteikt, cik lieli ir bojājumi, kāds laiks nepieciešams to novēršanai. Tāpat nepieciešams laiks pagaidu nostiprinājumu izveidei," sacīja Auniņa.

Viņa piebilda, ka ekspluatācijai ir slēgtas ne tikai veikala "Prisma Deglava" telpas, bet visa tirdzniecības centra ēka, ieskaitot arī autostāvvietas.

Jau ziņots, ka piektdien, 3. jūnija vakarā, pamanītas izmaiņas lielveikala "Prisma Deglava" konstruktīvajos elementos, tāpēc veikals evakuēts un slēgts pārbaužu veikšanai. Lokālas konstruktīvo elementu izmaiņas lielveikala ēkā pamanījuši tā tehniskie darbinieki.

Veikals aizvien ir slēgts un tiks atvērts tikai tad, kad tas būs pilnīgi droši gan klientiem, gan darbiniekiem. Drošības nolūkos tiks veiktas tehniskās pārbaudes visās ēkās, kurās atrodas "Prisma" veikali, informēja AS "Prisma Latvija" Drošības un tehniskā dienesta vadītājs Ģirts Bondars.

"Šobrīd veikala ēkā turpinās tehniskās pārbaudes, to veikšanā iesaistīts gan ēkas īpašnieks, gan būvuzņēmējs," skaidro Bondars. Patlaban Bondars vēl nevēlējās komentēt, cik nopietnas ir izmaiņas veikala konstrukcijās. "Sniegt kādu vērtējumu būtu pāragri, varu tikai piebilst, ka konstrukcijas izskatījās aizdomīgi," sacīja Bondars.

Neesot pamata aizdomām par līdzīgām situācijām citos "Prisma" veikalos, tomēr drošības nolūkos tiks veiktas tehniskās pārbaudes visās ēkās, kurās atrodas "Prisma" veikali, piebilda Bondars.

Tirdzniecības centra ēku Andreja Saharova ielā pirms četriem gadiem būvēja SIA "Castor Construction", ēka nodota ekspluatācijā 2012. gada oktobrī.

"Castor Construction" valdes loceklis Jānis Milzarājs sacīja, ka izmaiņas konstatētas vienā no dzelzsbetona konstrukciju mezgliem, kur pamanītas izmaiņas deformācijas šuves vietā.

"Patlaban objektā tiek veikta nopietna izpēte, ir pieaicināti neatkarīgi eksperti, tāpēc pagaidām konkrētu vērtējumu dot nevaram, bet domāju, ka visas ēkas stabilitāte nav apdraudēta. Arī par iemesliem varēsim runāt tikai pēc ekspertīzes beigām," sacīja Milzarājs.

Viņaprāt, konstrukciju stabilizāciju varētu īstenot ar nelieliem lokāliem remontdarbiem. Pēc ekspertīzes beigām būs skaidrs nepieciešamo remontdarbu precīzs apjoms.

"Castor Construction" īpašnieki ir Milzarājs (33,33%) un Somijas pilsoņi Kimmo Kalevi Ruokomaki (33,33%) un Risto Mati Sakari Hieka (33,33%), liecina "Firmas.lv" informācija.

Uzņēmums pērn strādāja ar 1,7 miljonu eiro apgrozījumu un guva 479 271 eiro peļņu.

"Prisma Latvija" ir reģistrēta 2006. gadā. Uzņēmums ir Somijas koncerna "S-group" meitas uzņēmums, kas Latvijā pārstāvēts ar četriem lielveikaliem.

"Prisma Latvija" 2014. gadā audzēja apgrozījumu un samazināja zaudējumus, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma apgrozījums 2014. gadā bija 54,57 miljoni eiro, kas ir par 10% vairāk nekā 2013. gadā, kad apgrozījums bija 48,75 miljoni eiro. Tikmēr par 26,35% samazinājušies uzņēmuma zaudējumi - no 12,25 miljoniem eiro 2013. gadā līdz 9,02 miljoniem eiro 2014. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!