Tirdzniecības nozares Sociālā dialoga padome otrdien lēma par nepieciešamību likumos veikt grozījumus ar mērķi noteikt, ka veikali svētkos nestrādās, portālu "Delfi" informēja Latvijas Tirgotāju asociācijā (LTA). Izņēmums būtu mazie veikali.

Perspektīvā paredzēts, ka ar laiku šis aizliegums attiektos arī uz darbu svētdienās, kā tas ir citās Eiropas Savienības valstīs, kur veikali svētdienās ir slēgti.

Kā sociālo ieguvumu no šāda lēmuma tirgotāji min to, ka tirdzniecībā strādājošiem būtu iespēja svētkos veltīt laiku ģimenei, bērniem un atpūtai. Darba devēju ieguvums savukārt būtu augstāks darba ražīgums, jo "atpūties cilvēks spēj strādāt ar lielāku atdevi".

LTA prezidents Henriks Danusēvičs min, ka nozares dominējošiem spēlētājiem darbs svētdienās peļņu nenes, jo ir mazāks apgrozījums, savukārt darba izmaksas ir divas reizes lielākas.

"Tomēr, lai nodrošinātu iespēju iegādāties pārtiku vai veikt citus nepieciešamos pirkumus tiem cilvēkiem, kas nav paspējuši to izdarīt vai kuru darba grafiki sakrīt ar veikalu darba laiku darbdienās, jāatļauj mazajiem veikaliem strādāt arī brīvdienās. Latvijas Tirgotāju asociācija uzskata un ir to pārrunājusi arī ar Ekonomikas ministriju, ka šādas izmaiņas veikalu darba laikā uzlabotu mazo tirgotāju konkurētspēju," viņš klāsta.

Portālam "Delfi" Danusēvičs minēja, ka lielajiem tirgotājiem šādas izmaiņas zaudējumus neradītu, savukārt mazajiem veikaliem tas sniegtu papildu atbalstu.

Arī Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrība atbalsta veikalu darba laiku ierobežošanu, vispirms tos slēdzot valsts svētku dienās.

"Vēlamies panākt, lai mūsu valstī tiktu mainītas iepirkšanās tradīcijas un svētkos būtu slēgti visi veikali un tirdzniecības centri, nodrošinot brīvdienas to darbiniekiem, lai viņi varētu būt kopā ar savām ģimenēm un iegūtu svētku sajūtu. Galīgais lēmums tiks pieņemts Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrības padomes sēdē 13.septembrī," apstiprina arodbiedrības priekšsēdētāja Maira Muceniece.

Galīgo lēmumu par to, kāds izskatīsies likumdevējam iesniedzamais priekšlikums par šo ierobežojumu, LTA pieņems konferencē 18. augustā, bet Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrība – 13. septembrī.

Tirdzniecības nozares Sociālā dialoga padome dibināta 2012. gadā. Tās sastāvā ir LTA un Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrība.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !