Фото: LETA
Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartā uzņēmuma "Korkalns" novietnē, kurā atradās teju 10 000 mājas cūku, turpinās epidemioloģiskā izmeklēšana, apstiprināja uzņēmuma valdes loceklis Jānis Podnieks.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) iepriekš informēja, ka piektdien apstiprināti ĀCM uzliesmojumi mājas cūkām divās Skrundas novada Rudbāržu pagasta mājas cūku novietnēs ar kopumā 11 500 mājas cūkām, tostarp ĀCM konstatēts novietnē uzņēmumā "Korkalns" un zemnieku saimniecības "Kalna dzenīši".

Uzņēmuma "Korkalns" valdes loceklis norādīja, - tā kā patlaban notiek izmeklēšana, viņš no jebkādiem komentāriem par notikušo atteiksies, uzsverot, ka situāciju varēs komentēt pēc epidemioloģiskās izmeklēšanas beigām.

Savukārt zemnieku saimniecības "Kalna dzenīši" pārstāve Linda Dreibote pavēstīja, ka patlaban jau tiek veikta un drīzumā noslēgsies dzīvnieku likvidācija. Arī Dreibote no plašākiem komentāriem, kā varētu būt dzīvnieku notikusi inficēšanās, atteicās.

Abās novietnēs noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas produktu pārvadāšanai.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem iepriekš atgādināja, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus minētajām zonām.

PVD aicināja cūku turētājus būt atbildīgiem biodrošības prasību ievērošanā. Vasara ir augsta riska periods, kad ir vislielākā iespējamība ĀCM vīrusam iekļūt mājas cūku novietnēs.

Lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem, nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki. Tāpat cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību, tostarp pagalmos pļauto zāli, termiski neapstrādātus kartupeļus un citas dabas veltes.

Aizsardzībai pret ĀCM ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm, bet, kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes. Tāpat pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi. Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

Jau ziņots, ka šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām tika konstatēts 6.jūlijā Kuldīgas novada Gudenieku pagastā, kur piemājas saimniecībā bija 31 cūka.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !