Foto: LETA
Tirdzniecības centros esošajos veikalos, kuri pašreiz nedrīkst strādāt klātienē, no 7. aprīļa nebūs ļauta arī distances tirdzniecībā iegādātu preču izsniegšana, pavēstīja Ekonomikas ministrijā (EM).

To paredz valdības ceturtdien pieņemtais lēmums par veikalu darbu atsākšanu ārpus tirdzniecības centriem no 7. aprīļa. Pēc ministrijā vēstītā, ekspertu ieskatā cilvēku pulcēšanās risks tirdzniecības centros ir pārāk augsts, tāpēc lielos tirdzniecības centros atļauta tikai pakalpojumu sniegšanas vietu un atsevišķu veikalu veidu darbība, saglabājot visas līdzšinējās epidemioloģiskās drošības prasības tirdzniecības vietu darbībai, un vienlaikus atceļot distances tirdzniecībā iegādātu preču izsniegšanu veikalos.

Attālināti iegādāto preču izsniegšana nebūs aizliegta internetveikalu preču izsniegšanas punktos, ja tie atrodas ārpus tirdzniecības centriem.

Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs atzina, ka nozare kopumā ir pateicīga par lēmumu no 7. aprīļa ļaut klātienē strādāt veikaliem ārpus lielajiem tirdzniecības centriem, tomēr joprojām rodoties daudz jautājumu.

Danusēvičs lielāko neizpratni pauda tieši par to, ka turpmāk lielajos tirdzniecības centros esošajos veikalos vairs nevarēs izņemt attālināti iegādātās preces. "Līdz ar to tiem veikaliem, kas nevarēs vairs izsniegt preces, nāksies nestrādāt vispār vai būs jāizmanto relatīvi dārgie piegādes pakalpojumi," sacīja LTA prezidents.

Tāpat tirgotāji ir neizpratnē, kādēļ tirdzniecības centros nebūs ļauts iegādāties tabakas preces specializētajos veikalos. Šo preci nedrīkst pārdot attālināti. "Tātad tās nebūs pieejamas legālā tirgū," sacīja Danusēvičs.

Tirgotāju ieskatā nav saprotams arī lēmums, kas atklātajos tirgos liks uz pusi samazināt tirdzniecības vietu skaitu pret pašreiz esošo.

Asociācijas vadītājs arī uzsvēra, ka vēl arvien nav ieviesta ekspertu diskusija pirms lēmumu pieņemšanas.

"Šodienas lēmumus gatavojot, ar ekonomikas ekspertiem, ko piesaistīja Valsts kanceleja, tika apspriesti tikai vispārēji makroekonomiski jautājumi, neapspriežot nozares uzņēmumu ilgstpējas iespējas un lēmumu ietekmi uz mazo un vidējo uzņēmēju nozarē, kā arī "naudas eksporta" attālinātos iepirkumos ietekmi uz mazumtirdzniecības ieņēmumiem iekšzemē," teica Danusēvičs.

Viņš atzīmēja, ka arī Ekonomikas ministrija, apspriežot reformas projektu, vadījās pēc uzskata, ka tā ir valdības nostāja un nedrīkst mainīt priekšlikumus. "Vienlaikus solīja apspriešanu rīkot Operatīvās vadības grupā, kur to neizdarīja," teica Danusēvičs, norādot, ka tādējādi valdība šos jautājumus nerisināja, tomēr, pēc viņa sacītā, tas ir pareizi, jo tie jāizdiskutē iepriekš.

"Taču risinājumu, kā nodrošināt ekspertu un nozaru viedokļu uzklausīšanu un loģisko risinājumu pieņemšanu, valdībai gan jānosaka," sacīja Danusēvičs.

Jau vēstīts, ka no 7. aprīļa varēs darboties visi veikali ārpus tirdzniecības centriem, kuru platība ir virs 7000 kvadrātmetru, paredz ceturtdien valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai".

Tāpat klātienē varēs tiks organizēta ielu tirdzniecība, kā arī darboties varēs veikali tādos tirdzniecības centros, kuru kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir zem 7000 kvadrātmetriem.

Vienlaikus arī turpmāk tirdzniecības centros ar platību virs 7000 kvadrātmetriem strādās tikai pārtikas, higiēnas, dzīvnieku barības, optikas, preču veikali, aptiekas, grāmatnīcas un pakalpojumu sniegšanas vietas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!