Foto: Publicitātes foto

Ministru kabinets otrdien nolēma palielināt aviokompānijas "airBaltic" pamatkapitālu par summu līdz 90 miljoniem eiro, preses konferencē informēja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Šis ir konceptuāls lēmums, jo tas jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un tad tiks izvirzīti konkrēti valsts atbalsta nosacījumi.

"Šī pamatkapitāla palielināšana nav dāvana un nav grants, uzskatām to savā ziņā par aizdevumu, jo nauda uzņēmumam būs jāatmaksā tad, kad tiks īstenota kompānijas akciju publiskā pārdošana, un valstij piederošās akcijas tiks pārdotas starptautiskā tirgū," sacīja Linkaits.

Uz portāla "Delfi" jautājumu, cik ilgā laikā sākotnējais publiskais piedāvājums varētu tikt īstenots, ministrs atbildēja, ka tam būs nepieciešams sagatavošanās laiks, tādēļ tas ir 2-3 gadu jautājums.

"Mēs ļoti novērtējam "airBaltic" darbību kā mūsu aviācijas pamatuzņēmuma darbību Rīgas lidostā, lai nodrošinātu, ka tā ir Ziemeļu aviācijas mezgls. Mēs arī atzīmējam to, ka "airBaltic" ir veiksmīgi izdzīvojis šajā pandēmijas situācijā, saglabājis vairāk nekā 1100 darba vietu, un redzam, ka, atjaunojoties lidojumiem, spēj nodrošinājis gan savienojumus caur Rīgas lidostu, gan savienojamību ar pārējām Baltijas valstīm," piebilda ministrs.

"Sākoties pandēmijai 2020. gadā, lidsabiedrība īstenoja vērienīgu izmaksu samazināšanas programmu un saglabāja vairāk nekā 1000 darbinieku, kuru pienākums bija uzturēt uzņēmuma darbību. 2020. gadā saņemtais finansējums izmantots atbildīgi, lai saglabātu lidsabiedrības darbību un segtu izdevumus, no kuriem Covid-19 pandēmijas dēļ nebija iespējams izvairīties," komentē uzņēmuma pārstāvji.

Valsts atbalsts Covid-19 krīzes smagi skartajai aviācijas nozarei ir būtisks priekšnosacījums ne tikai nozarei krīzes pārvarēšanai un sekmīgai darbības turpināšanai, bet arī valsts tautsaimniecības attīstībai kopumā, norāda Satiksmes ministrija. Valsts sniegtais atbalsts nodrošina aviācijas nozares kapitālsabiedrību darbību, savukārt ieguldījumu atdevi varēs vērtēt ilgtermiņā pēc Covid-19 krīzes pārvarēšanas, kad situācija nozarē globālā līmenī būs stabilizējusies.

2020. un 2021. gadā Covid-19 radītās krīzes pārvarēšanai, seku mazināšanai un novēršanai valdība ir atbalstījusi aviācijas nozares kapitālsabiedrību pamatkapitāla palielināšanu, kopumā nozares uzņēmumiem piešķirot 291,23 miljonus eiro, liecina SM apkopotie dati.

Jau ziņots, ka valdība šo jautājumu slēgtajā sēdes daļā skatīja 6. jūlijā, taču tolaik lēmums netika pieņemts.

Jāatgādina, ka valsts pērn aviokompānijas pamatkapitālā ieguldīja 250 miljonus eiro, un Eiropas Komisija pēc vairāku mēnešu izvērtēšanas jūlija sākumā atbalstīja šo Latvijas valdības lēmumu. Pērn 4.augustā finansējums tika ieguldīts, un "airBaltic" pamatkapitāls sasniedza 506 472 824 eiro.

EK priekšsēdētājas izpildvietniece Margrēte Vestagere, kuras pārziņā ir konkurences politika, iepriekš norādīja, ka "airBaltic" rekapitalizācija palīdzēs uzņēmumam pārvarēt Covid-19 izraisīto krīzi, kas ir īpaši smagi skārusi aviācijas sektoru. ""airBaltic" ieguldījums Latvijas iekšzemes un starptautiskās savienojamības nodrošināšanā ir ļoti būtisks. Ņemot vērā valsts ģeogrāfisko atrašanās vietu, no šiem pakalpojumiem ir atkarīga tautsaimniecība, daudzas darba vietas un ārējās tirdzniecības attīstība," uzsvēra Vestagere.

Lidsabiedrība atklāja, ka ir paziņojusi akcionāriem, ka tā var meklēt papildu līdzekļus 2021. gadā robežās no 50 līdz 100 miljoniem eiro. 2021. gada 11. februārī "airBaltic" paziņoja par savām finansēšanas vajadzībām Ministru kabineta sēdē, kam sekoja satiksmes ministra publiski paziņojumi par atbalstu 2021. gada 16. februārī, lai nodrošinātu turpmāku finansējumu. Šādiem turpmākajiem vairākuma akcionāru ieguldījumiem var būt jāsaņem arī Eiropas Komisijas apstiprinājums atkarībā no formas, summas un mazākuma akcionāru līdzdalības.

"airBaltic" apgrozījums 2019.gadā bija 503,281 miljons eiro, kas ir par 23,1% vairāk nekā 2018.gadā, taču kompānija cieta zaudējumus 7,729 miljonu eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš, liecina uzņēmuma publiskotais auditētais pārskats.

Aviokompānijas ieņēmumi no pasažieru pārvadājumiem bija 460,414 miljoni eiro, kas ir pieaugums par 20,4% salīdzinājumā ar 2018.gadu.

"airBaltic" ieņēmumi pirms procentu, nodokļu, nolietojuma, amortizācijas un nomas atskaitījumiem, kā arī pirms uzkrājuma no tiesvedībām samazinājuma (EBITDAR) bija 124,698 miljoni eiro, kas ir pieaugums par 33,9%.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!