Фото: F64
Jauno projektu straujā attīstību un jauno mājokļu cenu kāpumu tiešā veidā ietekmē arī cenu "uzvedību" sērijveida dzīvokļu tirgū. Turklāt vairākās galvaspilsētai tuvējās pilsētās dzīvokļu cenas tuvojas Rīgas līmenim.

2021. gada septembrī sērijveida dzīvokļu vidējā cena Rīgā, pēc "Arco Real Estate" datiem, ir sasniegusi 887 eiro/m², kopumā kopš gada sākuma tā ir pieaugusi par 9,9 %. Uzņēmuma valdes locekļa un vērtēšanas nodaļas vadītāja Māra Laukalēja vērtējumā šāds pieaugums ir liels, un kā vienu no pieauguma faktoriem viņš piemin saistību ar jauno projektu cenu dinamiku.

"Par vienu no būtiskākajiem ietekmējošiem faktoriem var uzskatīt jauno projektu segmenta straujo attīstību un cenu kāpumu tajā. Jo būtiskāk pieaug cena jaunajos projektos, jo augstāka tā kļūst arī sērijveida dzīvokļiem. Savukārt mikrorajonos vērojama šāda tendence – vietās, kur cena jau iepriekš bija augsta, pieaugums bija mazāks, taču cenu kāpums redzams citos mikrorajonos," norāda Laukalējs.

Arī Pierīgā vērojama līdzīga situācija, ka vairākās pilsētās dzīvokļu cenas tuvojas Rīgas līmenim. "Ārpus Rīgas vairākās apdzīvotās vietās cenas kāpj. Piemēram, Kauguros līdz šim bija netipiski zemas cenas, un par to savos tirgus pētījumos jau bijām norādījuši. Arī Jelgavā dzīvokļiem bija zemas cenas, taču gaidāmais pieaugums bija tikai laika jautājums. Kamēr dzīvokļi bija pieejami vairumā, cenas bija zemākas, taču, piedāvājumam sarūkot, sākās strauja cenu augšupeja. Pilnīgi vienāda situācija visur nebūs. Pierīgā cenas būs zemākas, taču prognozes liecina, ka šī starpība saruks," pieļauj Māris Laukalējs.

Kompānijas nekustamo īpašumu tirgus analītiķi novērojuši, ka sērijveida dzīvokļu cenas būtiski pieauga tādās apdzīvotās vietās kā Ogrē, Kauguros (Jūrmala), Salaspilī un Jelgavā. Šogad, salīdzinot ar pērnā gada septembri, Ogrē kvadrātmetra vidējā cena palielinājās par 17 %, Kauguros par 18 %, Salaspilī par 16 %, bet Jelgavā pat par 21 %.

Eksperts uzskata, ka cenu pieaugumu arī nākotnē veicinās pieprasījums pēc mājokļiem jaunajos projektos, kā arī būvniecības izmaksas. Viņš neizslēdz iespēju, ka gada beigās cenu pieaugums būs vēl lielāks: "Atcerēsimies 2006. un 2007. gadu, kad sērijveida dzīvokļu cenas bija ļoti lielas, bet pagaidām mēs vēl esam tālu no tām. Tomēr pieļauju, ka gada izskaņā Rīgā sasniegsim divciparu skaitļa pieaugumu procentos."

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !