Foto: Publicitātes attēli

"UPB" grupas neauditētais konsolidētais apgrozījums 2021. gadā bijis 237 miljoni eiro, saglabājoties 2020. gada līmenī, informē uzņēmums. Pērn attīstībā ieguldīts grupas vēsturē līdz šim lielākais investīciju apjoms – 17,6 miljoni eiro. No tiem lielākā daļa jaunās dzelzsbetona konstrukciju ražotnes izbūvē Liepājā, kā arī dažādos energoefektivitātes risinājumos citās "UPB" ražotnēs.

"2021. gadam izdevās pārsteigt ar tāda mēroga izaicinājumiem, kādus prognozēt praktiski nebija iespējams. Svarīgākais bija nodrošināt darbības nepārtrauktību ražotnēs un būvlaukumos, kā arī uzturēt iespējami vienmērīgāku darbu plūsmu," teic "UPB" valdes priekšsēdētājs Dainis Bērziņš. "Jūtamākais izaicinājums bija bezprecedenta izejmateriālu un energoresursu izmaksu pieaugums, kas radīja lielu spriedzi nozarē. Cenu pieaugumam gatavi nebija ne pasūtītāji, ne piegādātāji, turklāt ir grūti paredzēt, kā šis jautājums attīstīsies šogad. Skaidrs ir tas, ka "UPB" galvenajos eksporta tirgos – Ziemeļvalstīs – pastāv mehānismi, kā to sekmīgi risināt, un būtu vērts šos principus izmantot arī vietējā tirgū."

2021. gadā "UPB" uzsāka darbu pie vairākiem apjomīgiem būvobjektiem Latvijā. No tiem lielākais ir Preses nama kvartāla 1. kārta, kas iekļauj A klases biroju centra un multifunkcionāla centra būvniecību. A klases biroju centrs tiek būvēts atbilstoši "nZEB" standartiem, kā arī plānots saņemt starptautiskā BREEAM sertifikāta "Excellent" standartu.

Pērn sākta arī Rīgas Stradiņa universitātes farmācijas studiju un zinātnes kompleksa izbūve, Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra būvniecība Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, Rakstniecības un mūzikas muzeja vēsturiskā nama atjaunošana un citi projekti.

Gada nogalē atklāta arī pašu projektētā dzelzsbetona konstrukciju ražotne Liepājā, kuras būvniecībā tika iesaistīti vairāki "UPB" uzņēmumi, lai maksimāli daudz darbu integrēti un efektīvi paveiktu grupas ietvaros. Jaunās ražotnes izveidē tika investēti 12 miljoni eiro, no kuriem trešdaļu veido ieguldījumi dažādās tehnoloģijās, piemēram, modernā un augsti funkcionālā betona mezglā, svaiga betona atlikumu pārstrādes un ūdens attīrīšanas sistēmās un citās iekārtās. Liela uzmanība veltīta arī ergonomikas risinājumiem.

"Jaunā ražotne veidota, lai uzlabotu "UPB" kompetences dažādu sarežģītu dzelzsbetona konstrukciju izgatavošanā, kas ir mūsu fokuss ārvalstu tirgos. Redzot tendences, ko pieprasa klienti un kāds veidojas mūsu projektu portfelis tuvākajiem gadiem, vairs nevaram konkurēt ar vienkāršiem dzelzsbetona risinājumiem. Arvien vairāk ir dažādu hibrīdelementu un produktu ar augstu pievienoto vērtību," norāda Bērziņš.

2021. gads eksporta tirgū raksturojams ar izaugsmi trīs konstrukciju (betons, metāls, stikls) risinājuma projektu realizācijā. Šādos projektos pasūtītājs UPB uztic plašāku darbu apjomu. Starp trīs konstrukciju projektiem lielākie bija "Clarion Hotel Draken" Gēteborgā, "Forum Medicum" ēka Lundas universitātei un jauns zinātņu korpuss Gēteborgas universitātei.

Rudenī tika pabeigts darbs arī pie līdz šim augstākās ēkas, kurai "UPB" ražojis, piegādājis un samontējis dzelzsbetona konstrukcijas – 36. stāvu augstceltnes "CityGate" Gēteborgā, Zviedrijā. Noslēdzās arī līdz šim lielākais projekts Lielbritānijas tirgū – fasāde "Bloom Clerkenwell" biroju ēkai Londonas centrā. Pērn un šogad noris darbs pie projekta "Hyllie Terrass" Malmē, kas pretendē uz Zviedrijā pirmās klimata neitrālās biroju ēkas (NullCO2) statusu.

Kā teic Bērziņš, pamazām izkristalizējas pandēmijas nesto pārmaiņu ietekme uz būvniecību. Pasūtītāji novērtē izmaiņas cilvēku ieradumos, pielāgojas jaunajai realitātei un secīgi parādās arī aktivitāte biroju būvniecības sektorā. Interese visstraujāk aug tieši zaļās būvniecības un "Design&Build" jeb "projektē un būvē" jomās, kurās strādā arī "UPB" grupas uzņēmumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!