Foto: Publicitātes foto

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izvērtējusi un apstiprinājusi VAS "Latvijas Pasts" precizētos tarifus ierakstītu un apdrošinātu pārrobežu pasta paku sūtījumiem. Jaunie tarifi spēkā stāsies 4.aprīlī.

Spēkā esošo tarifu izmaiņas veiktas divām tarifu pozīcijām – pārrobežu ierakstītiem un apdrošinātiem pasta sūtījumiem (pakām). Tā rezultātā tarifi ierakstītu un apdrošinātu pārrobežu pasta paku sūtījumiem no 4.aprīļa pieaugs amplitūdā no 1,81 līdz 16,97 eiro, salīdzinot ar šobrīd spēkā esošajiem tarifiem.

Attiecīgi pirmajā valstu grupā tarifu pieaugums pārrobežu pasta paku sūtījumiem ir 1,81 eiro apmērā, otrajā – 4,79 eiro, trešajā – 2,05 eiro, ceturtajā – 3,89 eiro, piektajā – 2,18 eiro, sestajā – 2,38 eiro, septītajā – 6,01 eiro un astotajā grupā – 16,97 eiro.

Turklāt par katru nākamo kilogramu cenas pieaugums būs nemainīgs atbilstoši katrai valstu grupai, tas attiecas arī uz apdrošinātajiem sūtījumiem. Piemēram, pirmajā valstu grupā ierakstītu pārrobežu pasta paku jaunais tarifs noteikts 12,43 eiro par sūtījumu svarā līdz vienam kilogramam, bet apdrošinātām pārrobežu pasta pakām 12,81 eiro par sūtījumu svarā līdz vienam kilogramam. Attiecīgi par katru nākamo kilogramu tarifs šajā grupā būs nemainīgs – 1,81 eiro –, neatkarīgi no tā, vai šī pasta paka ir apdrošināta, vai nav. Proti, šajā grupā ierakstītiem pārrobežu pasta paku sūtījumiem līdz diviem kilogramiem tarifs būs 14,24 eiro, bet apdrošinātam sūtījumam – 14,62 eiro.

SPRK vērš uzmanību, ka pie apdrošinātajiem pārrobežu pasta paku sūtījumiem papildus ir jāmaksā arī 2% no apdrošinātās summas, kas nav regulēts pakalpojums. Lai uzzinātu, cik precīzi izmaksā sūtījumi, to iespējams aprēķināt, izmantojot VAS "Latvijas Pasts" pakalpojumu kalkulatoru.

VAS "Latvijas Pasts" tarifu projektu SPRK iesniedza 28.janvārī. Izvērtējot tarifu projektu un to veidojošo izmaksu pamatojumu, SPRK secināja, ka tarifu projekts ir pamatots un aprēķināts tādā apmērā, lai lietotāju izdarītie maksājumi segtu VAS "Latvijas Pasts" ekonomiski pamatotas universālā pasta pakalpojuma (UPP) izmaksas un nodrošinātu tā rentabilitāti.

Pērn novembrī SPRK apstiprināja VAS "Latvijas Pasts" iesniegtos UPP tarifus, kas stājās spēkā šā gada 1. janvārī. Savukārt abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumu tarifu piemērošana atlikta līdz 2023. gada 1. janvārim. UPP saistības uz pieciem gadiem – no šā gada 1.janvāra līdz 2026. gada 31. decembrim – konkursa kārtībā pērn noteiktas VAS "Latvijas Pasts".

UPP ir minimālais noteiktas kvalitātes pasta pakalpojumu kopums, kas pieejams visiem lietotājiem visā Latvijas teritorijā par vienotu tarifu neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. UPP sniedzējam ir pienākums nodrošināt iekšzemes un pārrobežu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumus, kā arī abonēto preses izdevumu savākšanu, šķirošanu, pārvadāšanu un piegādi.

UPP tarifus nosaka pasta komersants, bet apstiprina SPRK. Atbilstoši Pasta likumam SPRK pienākums ir konkursa kārtībā noteikt UPP sniedzēju, uzraudzīt pasta pakalpojumu sniegšanu, tai skaitā UPP, kā arī pasta nozares normatīvo aktu ievērošanu.

SPRK tarifus apstiprina bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN).

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir neatkarīga valsts iestāde, kas Latvijā uzrauga sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju (ap 600 regulēto komersantu) darbību, tirgus attīstību un rūpējas, lai iedzīvotāji saņemtu nepārtrauktus, drošus un kvalitatīvus sabiedriskos pakalpojumus par ekonomiski pamatotu cenu. SPRK regulē sabiedriskos pakalpojumus enerģētikas, ūdenssaimniecības, elektronisko sakaru, pasta, depozīta iepakojuma un sadzīves atkritumu apsaimniekošanas nozarē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!