Foto: Edijs Pālens/LETA

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi (LOSP) kopumā apmierina parlamenta lēmums sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīmu pagarināt līdz 90 dienām, norādīja LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis.

Viņš sacīja, ka lēmuma pieņemšana bijis kopdarbs, kura izstrādā piedalījusies arī LOSP.

Vilnītis pauda, ka likuma grozījumi būs pozitīvs iespaids sezonas laukstrādniekiem, tostarp tas palīdzēs nodrošināt, ka sezonas darbinieki varēs strādāt šādā režīmā visu vasaru, nevis tikai daļu no tās.

"Kopumā mēs [grozījumus] vērtējam pozitīvi. Skumji ir tas, ka sējumu kopšana netika iekļauta, palika tikai akmeņu lasīšana. Līdz ar to sezonas darbos ir ļoti daudz nodarbināti un aicināti tiek tīrītas grāvmalas, tiek appļautas sējumu malas, tagad tas izpaliks, bet šā vai tā mēs esam gandarīti, ka šāds papildinājums sezonas lauksaimnieku statusā tika ieviests," sacīja LOSP ģenerāldirektors.

Vilnītis norādīja, ka likuma grozījumi varētu arī palīdzēt daļu nozares izvest no ēnu ekonomikas, kas būtu arī pozitīvs iespaids valsts budžetā. Ja Finanšu ministrijas pārstāvji šādas pozitīvas pārmaiņas pamanīs, tad ar nākamo Saeimas sasaukumu tiks turpināts darbs pie regulējuma uzlabošanas, lai papildinātu iespējas piepelnīties vasarā cilvēkiem, kuri pārējos gada periodos ir nodarbināti citviet.

Kā ziņots, Saeima grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas no 65 līdz 90 kalendārajām dienām pagarina dienu skaitu, kad sezonas laukstrādnieku ienākumiem varēs piemērot speciālo nodokļa režīmu, galīgajā lasījumā pieņēma ceturtdien, 12.maijā.

Tāpat noteikts, ka sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīms tiek piemērots arī sezonas strādniekiem, kas tiek nodarbināti akmeņu lasīšanas darbos sējumu, stādījumu un zālāju platībās. Tas attieksies uz akmeņu lasīšanu lauksaimniecībā izmantojamās zemes platībās, kas kārtējā gadā ir pieteiktas vienotajam platības maksājumam.

Sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa likme ir 15%, bet ne mazāka kā 0,7 eiro katrā nodarbinātības dienā.

Sezonas laukstrādnieka ienākums ir ienākums, ko šī persona gūst no 1.aprīļa līdz 30.novembrim sezonas rakstura darbos augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā.

Līdz šim bija noteikts, ka sezonas laukstrādnieks tiek nodarbināts sezonas darbos ne vairāk kā 65 kalendāra dienas vienā vai vairākās saimniecībās un kopējais ienākums, kas gūts no šīm saimniecībām, nepārsniedz 3000 eiro, kā arī šai personai četru mēnešu periodā pirms sezonas darbu sākšanas nav ar šo saimniecību pastāvējušas darba tiesiskās attiecības vai nav bijis noslēgts uzņēmuma līgums.

Savukārt sezonas laukstrādnieku ienākuma izmaksātājs likuma izpratnē ir juridiska vai fiziska persona, kas savā īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā esošu lauksaimniecības zemi izmanto augļkoku, ogulāju vai dārzeņu audzēšanai un kārtējā gadā ir pieteikusi to vienotam platības maksājumam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!