Foto: Publicitātes foto

Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju Eiropā, AS "Conexus Baltic Grid" (Conexus) veikusi nepieciešamās darbības, lai Latvijā un reģionā kopumā neradītu energoapgādes riskus, informē uzņēmumā. Šogad pirmajos trīs mēnešos Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (Inčukalna PGK) noglabāts rekordliels dabasgāzes daudzums, sasniedzot 7,6 TWh.

Dabasgāzes krājumi Inčukalna PGK pārskata periodā veidojušies vairāku faktoru dēļ. Pirmkārt, pirmajos trīs mēnešos bijis mazāks dabasgāzes patēriņš. Otrkārt, "Conexus", reaģējot uz ģeopolitisko situāciju Eiropā, 27. februārī, krātuves izņemšanas sezonas laikā, uzsāka dabasgāzes iesūknēšanu.

Pārskata periodā pārvadītās dabasgāzes apjoms ir krities par 11%, ko ietekmēja gan gaisa temperatūra, kas ziemas mēnešos bija augstāka nekā 2021. gada attiecīgajā periodā, gan arī valsts lielākajās termoelektrocentrālēs par divām trešdaļām samazinājies elektroenerģijas ražošanas apjoms. Dabasgāzes patēriņa kritums ir ļāvis samazināt no Inčukalna PGK izņemto dabasgāzes apjomu un 2022. gada trīs mēnešos tika izņemtas 6,8 TWh dabasgāzes.

"Conexus" valdes priekšsēdētājs Uldis Bariss norāda: "Mūsu prioritāte šajā laikā ir enerģētiskās drošības paaugstināšana, lai minimizētu riskus dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas nodrošināšanas jomās. Tāpēc, reaģējot uz ģeopolitiskās situācijas izmaiņām, operatīvi pieņēmām lēmumus, lai veicinātu ātrāku dabasgāzes krājumu veidošanos Inčukalna pazemes gāzes krātuvē, tai skaitā uzsākot fizisku gāzes iesūknēšanu jau februāra beigās."

Pirmajos trīs gada mēnešos "Conexus" neto apgrozījums veidojis 15,78 miljonus eiro, kas ir par 16% mazāk nekā gadu iepriekš. Savukārt EBITDA veidoja 9,97 miljonus eiro, tai samazinoties par 25%. "Conexus" ir darbojies ar 5,43 miljonu eiro neto peļņu, kas, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, ir samazinājusies par 3,36 miljoniem eiro.

AS "Conexus Baltic Grid" ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā.

Sabiedrība ir izveidota 2016. gada decembrī, kad, tuvojoties Latvijas gāzes tirgus liberalizācijai 2017. gada 3. aprīlī saskaņā ar Eiropas Savienības Gāzes direktīvas un Ministru kabineta noteiktajiem regulētā tirgus principiem, AS "Latvijas Gāze" tika reorganizēta divās atsevišķās struktūrvienībās. AS "Conexus Baltic Grid" tika nodota dabasgāzes infrastruktūra: vienotā dabasgāzes pārvades sistēma un Inčukalna pazemes gāzes krātuve.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!