Foto: AP/Scanpix/LETA

Eiropas Parlaments trešdien noraidījis priekšlikumu neļaut ar kodolenerģiju un dabasgāzi saistītas saimnieciskās darbības klasificēt kā vidiski ilgtspējīgas.

Eiropas Parlaments nav izteicis iebildumu pret Eiropas Komisijas deleģēto aktu par taksonomiju. Šis akts (ar dažiem nosacījumiem) klasificē konkrētas ar dabasgāzi un kodolenerģiju saistītas saimnieciskās darbības kā vidiski ilgtspējīgas, tādējādi iekļaujot tās ES taksonomijā — vidiski ilgtspējīgu darbību sarakstā.

Eiropas Komisija uzskata, ka privātas investīcijas dabasgāzes un kodolenerģijas ražošanā ir būtiskas, lai pārietu uz ilgtspējīgu ekonomiku. Tāpēc tā ir ierosinājusi, lai konkrētas ar kodolenerģiju un sašķidrināto dabasgāzi saistītas darbības tiktu klasificētas kā pārejas darbības, kas palīdz mazināt klimata pārmaiņas. Šādi klasificētas tās būs ierobežotu laiku, un uz klasifikāciju attieksies konkrēti nosacījumi un pārredzamības prasības.

Par Eiropas Parlamenta rezolūciju iebildumu izteikšanai balsoja 278 deputāti, pret — 328, un 33 deputāti atturējās. Lai apturētu Eiropas Komisijas priekšlikuma tālāku virzību, bija nepieciešams absolūts deputātu balsu vairākums — 353 balsis. Ja līdz 2022. gada 11. jūlijam pret Eiropas Komisijas priekšlikumu nebūs iebildis ne Eiropas Parlaments, ne Padome, deleģētais akts par taksonomiju stāsies spēkā un tiks piemērots no 2023. gada 1. janvāra.

Taksonomijas regula ir daļa no Eiropas Komisijas rīcības plāna ilgtspējīgas izaugsmes finansēšanai, un tās mērķis ir veicināt zaļās investīcijas un novērst tā dēvēto zaļmaldināšanu, proti, situācijas, kad uzņēmumi rada maldinošu iespaidu par savu ekoloģiskumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!