Foto: LETA

Rīgas domes deputāti trešdienas, 1. marta, sēdē atbalstīja izmaiņas nodevās, kas attiecas uz ielu tirdzniecību un sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu publiskās vietās.

Vienlaikus ar izmaiņām plānots mazināt administratīvo slogu, vienkāršojot pašvaldības nodevas aprēķinu gadījumos, kad tiek izvietoti galdi un krēsli, un piemērojot šādiem gadījumiem konstantu nodevas likmi. Tāpat tiek samazināts minimālais maksājuma termiņš vasaras kafejnīcām, jo līdz šim piekopta dažāda prakse, piemēram, maksāts ik nedēļu, taču turpmāk būs nepieciešams maksāt vismaz par mēnesi "uz priekšu".

Sēdē deputāts Juris Radzevičs (GKR) argumentēja, ka ielu tirdzniecības nodevu aspektā būtu nepieciešams "iet līdzi laikam" un vairāk paļauties uz tehnoloģijām. "Mēs prasām naudu uz priekšu neatkarīgi no tā, vai uzņēmēji var strādāt, vai nē," atzīmēja politiķis, norādot, ka mūsdienās, kad tehnoloģijas nodrošina dažādas iespējas veikt apmaksu.

Deputāta ieskatā, vajadzētu ieviest iespēju uzņēmējiem elektroniski norādīt, kad "strādās, neprasot akumulēt līdzekļus un nesāt līdzi papīrus". Radzevičs plāno rosināt šādas izmaiņas, šī brīža pieeju nodēvējot par "vakardienu". Viņš arī aicināja domi atbalstīt mazos un vidējos uzņēmējus un pāriet "no runām uz darbiem".

Pašvaldība, vērtējot pērnā gada pieredzi, kas pamudinājusi veikt grozījumus regulējumā, kā vienu no iemesliem izmaiņām minējusi "saldējuma tirdzniecības vietu darbības samazinājumu, ko saldējuma ražotāji skaidroja ar mainītu pašvaldības nodevas aprēķināšanas principu, kas būtiski palielina pašvaldības nodevu".

Domē arī saskata nepieciešamību noteikt nodevu īslaicīga rakstura ielu tirdzniecībai, kas saistīta ar maza apmēra alkoholisko dzērienu darītavā ražotu vīnu, raudzēto dzērienu, kā arī pārējo alkoholisko dzērienu, kas pārdots iepakojumā.

Tikmēr pašvaldības nodevas likme vienādām preču grupām ir vienādota trīs tirdzniecības kategorijās: īslaicīga rakstura ielu tirdzniecībā, ielu tirdzniecībā pasākuma laikā un ielu tirdzniecībā Ziemassvētku laikā. Šādu lēmumu pašvaldībā skaidro ar to, ka "minētie ielu tirdzniecības veidi savstarpēji ir maz atšķirīgi".

Mainoties principiem, pēc kuriem tiek iekārtotas ielu tirdzniecības vietas, tostarp āra terases, un to vidū iezīmējoties atšķirībām, pašvaldība nolēmusi esošo regulējumu atjaunot, pielāgojoties šīm izmaiņām.

Tādējādi tiek izdalīti divi veidi: grūtāk pārvietojamas stacionārās terases, kurām, kā līdz šim, dienas likme būs atkarīga no aizņemamās platības un novietojuma pilsētā, un vieglāk pārvietojamām terasēm, kas sastāv pamatā no galdiem un krēsliem.

Otrajai kategorijai tiks piemērota konstanta nodevas dienas likme neatkarīgi no aizņemamās platības. Tas arī dotu iespēju uzņēmējiem brīvi variēt ar galdiņu skaitu.

Savukārt nolūkā mazināt administratīvo slogu, plānots noteikt minimālais nodevas nomaksas periodu rudens un ziemas laikā, ņemot vērā, ka āra kafejnīcu apmeklētība tad samazinās. Līdz ar to šajā periodā pašvaldības nodevas likmi plānots samazināt.

Pašvaldība atzinusi, ka arī šī brīža likmes zonējums neatspoguļo faktisko situāciju pilsētā āra kafejnīcu īpatsvara ziņā. Līdzšinējo četru zonu kārtību paredzēts aizstāt ar trīs zonām.

Pirmajā zonā ietilps Vecpilsēta un Vecāķi, savukārt otrajā – Centrs, Avoti, Ķīpsala, Āgenskalns, Brasa, Grīziņkalns, Pētersala-Andrejsala, Skanste, Teika, Mežaparks un salas. Savukārt trešajā zonā būs pārējās Rīgas apkaimes. Pirmajā zonā būs augstākās nodevas, savukārt trešajā – zemākās.

Piemēram, dienas nodevas likme āra kafejnīcai, kas iekārtota atvieglotā kartībā, proti, sastāv no tikai galdiem un krēsliem, pirmajā zonā pavasara un vasaras sezonā būs 4 eiro, otrajā – 2 eiro, bet trešajā – 1 eiro. Savukārt rudens un ziemas sezonā attiecīgi – 2 eiro, 1 eiro un 0,50 eiro.

Vienlaikus, saklausot uzņēmēju sūdzības, pašvaldība paredzējusi 50% atlaidi ilgstošu ielu remontdarbu norises gadījumā, jo tas būtiski ietekmējot āra kafejnīcu darbību.

Ar izmaiņām regulējumā pašvaldība cer, ka kārtība, kas nosaka ielu tirdzniecības nodevas apmēru kļūs vieglāk uzverama un saprotamāka un tiks dota iespēja uzņēmējam ikdienā variēt ar āra kafejnīcas platību atkarībā no apstākļiem.

Tāpat tiek sagaidīts, ka mazināsies pašvaldības administratīvais slogs, tomēr vienlaikus potenciāli saruks arī pašvaldības ieņēmumi, kas tiek gūti, iekasējot nodevas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!