Foto: Publicitātes foto
Informācijas tehnoloģiju uzņēmuma SIA "ZZ Dats" birojā Rīgas klusajā centrā ir iekārtota "Snaudas istaba". Šī iniciatīva, kas saņēmusi atbalstu no Latvijas valsts budžeta finansētās programmas "Ģimenei draudzīga darbavieta" grantu konkursa, ļaus darbiniekiem īsās pauzēs atgūt enerģiju un uzlabot darba veiktspēju.

Ieviešot "Snaudas istabu", "ZZ Dats" mērķis ir uzlabot darbinieku – īpaši topošo māmiņu un jauno vecāku pašsajūtu, spēju koncentrēties, kā arī veicināt apmierinātību ar darba vidi.

"Vairāk nekā 190 darbinieku kolektīvā mums ir svarīgi, lai ikviens justos labi, esam pārliecināti, ka tas ir arī darba efektivitātes pamatā. Tā ir mūsu ikdiena, ka darbavietas ir iekārtotas ergonomiski pareizi un vajadzības gadījumā pielāgotas individuāli, ir dažādas veselības uzlabošanai veltītas aktivitātes darbā un ārpus tā, birojā ir brīvi pieejama ne tikai tēja un kafija, bet arī augļi u.c," jaunajā pieredzē dalās SIA "ZZ Dats" administrācijas un personāla vadītāja Iveta Kažemaka.

""Snaudas istaba" ir mūsu jaunākais veikums, lai veicinātu darbinieku labbūtību, to īpaši novērtē topošās māmiņas, jaunie vecāki, bet istabu pēc nepieciešamības varēs izmantot arī citi darbinieki, kuri kādā brīdī jūtas mazliet noguruši vai sajūtas neveseli dienas vidū. Mums iepriekš nebija iespēja netraucēti atgulties. Nogurums un nepietiekams miega daudzums negatīvi ietekmē labsajūtu, traucē veiksmīgai darba uzdevumu izpildei, ko ar minēto aktivitāti vēlamies mazināt," uzsver Kažemaka.

Epilepsijas un miega medicīnas centra (BKUS) speciāliste Marta Celmiņa uzsver, ka lielākoties Rietumu sabiedrībā diendusas nav ikdienas norma, bet tādās valstīs, kā, piemēram, Itālija, Spānija, Grieķija, Meksika, Kostarika, Nigērija, atpūta dienas vidū ir nepieciešama – galvenokārt, lai atveldzētos no lielā karstuma. Savukārt Japānā diendusa darba dienas vidū netiek uzskatīta par slinkumu, bet gan smaga darba rezultātu.

""Power nap" jeb spēka diendusa ir īsa (līdz 20-30 min) gara, un tās mērķis ir palīdzēt atjaunot enerģijas līmeni dienas vidū. Atšķirībā no garākām diendusām, kas var ilgt vairākas stundas, spēka diendusa rada mazāku risku traucēt iemigšanu vakarā," saka Celmiņa.

"Tipiski miega cikls pieaugušajam ir 90 minūtes, un spēka snauda paredz, ka paguļam tikai kādas 20-30 minūtes, kas nozīmē, ka nenokļūstam līdz dziļajai miega fāzei, no kuras ir ļoti grūti pamosties, un pēc kuras varētu būt apjukums. Dažādi pētījumi pierādījuši, ka īslaicīga pagulēšana dienas laikā var uzlabot gan produktivitāti, enerģiju un kognitīvās spējas, gan mazināt iepriekšējās nakts miega trūkuma efektus," izceļ miega speciāliste Marta Celmiņa. Speciāliste atzīmē arī to, ka cilvēkiem, kuri cieš no bezmiega, diendusas var tieši pastiprināt grūtības iemigt, tādēļ individuāli to vajadzētu pārrunāt ar speciālistu, kurš pārvalda kognitīvi biheiviorālo terapiju bezmiegam.

"ZZ Dats" "Snaudas istaba" ir aprīkota ar guļvietu, automātiskām stāvlampām, bluetooth radio aparātu, lai istabas apmeklētājs varētu ieslēgt nomierinošu fona mūziku, ja tas nepieciešams, kā arī gaismu necaurlaidīgiem aizkariem, lai padarītu istabu maksimāli tumšu un piemērotu ātrai iemigšanai. Istabas interjeru "ZZ Dats" uzticēja īstenot topošajai telpu dizainerei Katrīnai Rudovičai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!