Foto: DELFI
Ministru kabineta komiteja pirmdien atbalstīja ilgi tapušos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz pamatīgus ierobežojumus pēdējos gados uzplaukušajai ātro kredītu nozarei.

Ekonomikas ministrijas sagatavotie grozījumi, kas tai vēl jāsaskaņo ar Tieslietu ministriju, noteic, ka patērētāju kreditēšanas līgumus aizliegs slēgt laika posmā no 23:00 vakarā līdz 7:00 no rīta.

Turklāt patērētāju kreditēšanas lūguma izmaksām būs jābūt samērīgām un atbilstošām godīgai darījuma praksei - līgumi, kuru gada procentu likme pārsniegs 100%, tiks uzskatīti par minētajām prasībām neatbilstošiem. Tiesa gan, šis nosacījums neattieksies uz maziem kredītiem, tas ir, aizdevumiem, kuru summa ir mazāka par 100 eiro.

Pret iecerēto gada procentu likmes ierobežošanu kategoriski iebilst Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija, kura uzsver, ka Ekonomikas ministrija nav veikusi pietiekamu ekonomisko un juridisko analīzi, lai pamatotu 100% gada procentu likmes ierobežojuma ieviešanu.

"Ir vispāratzīts fakts, ka procentu likmju ierobežošana kropļo konkurenci un tirgu, apdraud nozares legālu eksistenci, veicina pelēkās ekonomikas attīstību un ir pretēja brīvā tirgus, tai skaitā pakalpojumu sniegšanas brīvības pamatprincipiem. Tirgus ekonomikā pakalpojuma cenu nosaka pieprasījums un piedāvājums un šis pamatprincips nenoliedzami darbojas Latvijas nebanku kredītu nozarē, kurā pašlaik strādā ap 50 licencētiem komersantiem, no kuriem 16 piedāvā tiešsaites kredītus," pausts atzinumā, kuru parakstījusi asociācijas valdes locekle Baiba Fromane.

Šajā atzinumā Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija uzsver, ka gada procentu likmes ierobežošana ir pretrunā ar privātautonomijas principu un, minot dažādus aprēķinus, akcentē, ka gada procentu likmes piemērošana īstermiņa aizdevumiem neļaujot objektīvi analizēt kredīta nosacījumus.

Par grozījumiem vēl lems valdība un Saeima.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!