Foto: DELFI Aculiecinieks

Bankrotējušās AS "Latvijas Krājbanka" administrators "KPMG Baltics" ir pārdevis peļņu nesošo un peļņu nenesošo korporatīvo un hipotekāro kredītu portfeļus Nīderlandes holdinga "Stichting Galaxy Finance" meitas uzņēmumam Latvijā "Baltics Credit Solutions Latvia", portālu "Delfi" informēja "KPMG Baltics" sabiedrisko attiecību konsultants Oskars Fīrmanis.

Finansējumu kredītu portfeļu iegādei nodrošināja "Deutsche Bank AG" grupa, kuras pārstāvji darbosies arī uzņēmuma "Baltics Credit Solutions Latvia" valdē. Pārdoto kredītportfeļu kopējais klientu skaits bija 3183, no kuriem lielākā daļa bija privātpersonas. Darījumu ir apstiprinājusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Līdz ar šo darījumu ir noslēdzies piecu "Latvijas Krājbankas" kredītu portfeļu pārdošanas process, kas tika uzsākts pēc bankas likvidācijas procesa uzsākšanas pagājušā gada pavasarī.

"Baltics Credit Solutions Latvia" pārdotie kredītu portfeļi ietvēra peļņu nesošos un peļņu nenesošos hipotekāros un korporatīvos kredītus, studentu kredītus, kā arī patēriņa kredītus, kredītkaršu un overdraftu atlikumus tiem aizņēmējiem, kuri bija ņēmuši hipotekāros un korporatīvos kredītus.

"Latvijas Krājbankas" patēriņa kredītu portfeli iepriekš jau iegādājās Norvēģijas uzņēmuma "B2Holding AS" meitas kompānija "B2Kapita"l, un tas tika nodots apkalpošanai jaunajam īpašniekam šā gada 2.septembrī.

Tiek uzsvērts, ka visu klientu parādsaistību līgumiskie noteikumi paliek spēkā un netiek mainīti, tādēļ "Latvijas Krājbankas" bijušajiem klientiem nebūs jādodas uz banku vai "Baltics Credit Solutions Latvia" biroju, lai pārslēgtu līgumus ar jaunajiem īpašniekiem.

Kredītu portfeļu nodošana "Baltics Credit Solutions Latvia" notiks pa daļām, un šo procesu ir plānots pabeigt nākamo sešu mēnešu laikā. Līdz īpaša paziņojuma saņemšanai, klientiem maksājumi jāturpina pašreizējā "Latvijas Krājbankas" kontā.

"Baltics Credit Solutions Latvia" galvenais darbības virziens ir kredītportfeļu iegāde Latvijā. Kredītu portfeļu pārvaldībai un ikdienas apkalpošanai "Baltics Credit Solutions Latvia" ir izraudzījusies "Lindorff Oy" Latvijas filiāli un "Situs Nordic Services ApS".

Bankas kredītu portfelis tika sadalīts piecos mazākos kredītu portfeļos, pamatojoties uz kopīgām kredītu iezīmēm (korporatīvie, hipotekārie, peļņu nesošie, peļņu nenesošie un patēriņa kredīti). Tas tika darīts, lai nodrošinātu maksimāli lielāku pircēju interesi un maksimāli augstu cenu, kādu varētu iegūt, kredītu portfeļus pārdodot. Apzinot potenciālos pircējus, administrators sazinājies ar vairāk nekā 130 interesentiem.

Pēc piecu "Latvijas Krājbankas" kredītportfeļu pārdošanas bankas pārziņā palikuši vairāk nekā 500 kredīti un to atlikumi ar kopējo prasījuma vērtību vairāku desmitu miljonu latu apmērā, kuru atgūšanas process ir apgrūtināts, ņemot vērā šo aizdevumu saistību ar bankas iepriekšējo vadību, aizdevumu krāpnieciskās rakstura iezīmes vai juridiskas neskaidrības.

Neskatoties uz kredītportfeļu pārdošanu, bankas bankrota procedūra turpinās, jo vēl ir nepieciešams realizēt dažādus aktīvus vairāku miljonu latu vērtībā. Tāpat turpinās tiesvedības Latvijā un ārvalstīs, kur notiek cīņa par dažādu aktīvu un naudas līdzekļu atgūšanu, lai varētu norēķināties ar bankas kreditoriem. Piemēram, ārvalstu banku korespondentkontos ir iestrēguši naudas līdzekļi vairāk nekā 100 miljonu latu, par kuriem notiek aktīva cīņa un ir pirmie pozitīvie rezultāti. Pašlaik gan ir grūti prognozēt, kad tiesvedības varētu beigties, jo puses izmanto visas iespējamās metodes, lai kavētu naudas atdošanu "Latvijas Krājbankai" un tās kreditoriem, norādīja Fīrmanis.

Jau ziņots, ka Rīgas apgabaltiesa 2012.gada maijā nolēma sākt "Latvijas Krājbankas" bankrotu. Bankrotu lūdza sākt bankas administrators - revīzijas kompānija "KPMG Baltics" -, kas secināja, ka neviens no četriem saņemtajiem bankas sanācijas priekšlikumiem nav īstenojams. Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija apstiprināja bankrota procedūru kā bankas maksātnespējas risinājumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!