Фото: Shutterstock

Noteikto sankciju dēļ uzņēmējdarbība ar Krieviju un Baltkrieviju šobrīd un pārredzamā nākotnē teju vairs nebūs iespējama, norāda banka "Citadele".

Bankā uzsver, ka tajos atsevišķajos gadījumos, kad maksājumus joprojām iespējams veikt, gan uzņēmumiem, gan bankām ir jāveic rūpīgas papildus pārbaudes.

Ņemot vērā, ka sankciju pārkāpšana ir smags noziegums, par ko ir atbildīgi gan uzņēmēji, gan bankas, "Citadele" ir ieviesusi papildus pasākumus sankciju pārkāpumu risku novēršanai. Tostarp, kopš 4.  aprīļa banka ir apturējusi juridisko personu maksājumus uz un no Krievijas un Baltkrievijas, izņemot atsevišķus gadījumus, kad šo maksājumu veikšana ar banku ir iepriekš saskaņota individuālā kārtībā.

"Kopš Krievijas sāktā kara pret Ukrainu ir pagājuši divi mēneši, un šajā laikā Ukrainas tauta piedzīvo neiedomājamas ciešanas un zaudējumus Krievijas veikto starptautisko noziegumu dēļ. Tāpat arī pret Krieviju un to atbalstošo Baltkrieviju noteiktās sankcijas ir dramatiski ietekmējušas to Baltijas valstu uzņēmēju ikdienu, kuri veic sadarbību ar šīm valstīm. Ir jāņem vērā, ka tirdzniecība ar Krieviju un Baltkrieviju ierobežojumu ziņā šobrīd ir pielīdzināma sadarbībai ar Ziemeļkoreju. Tādēļ maksājumu izpilde ar šīm valstīm prasa papildus laiku, kas atsevišķos gadījumos var aizņemt vairāk nekā nedēļu," informē bankas "Citadele" valdes loceklis atbilstības jautājumos Uldis Upenieks.

Lai palīdzētu uzņēmējiem orientēties, kāda sadarbība ar Krieviju un Baltkrieviju vēl tehniski ir iespējama, bankas sankciju eksperti uzskaitījuši galvenos ierobežojumus. Ja uzņēmējdarbība ir saistīta ar kādu no šīm nozarēm, banka aicina veikt papildus izpēti par ierobežojumiem, iepazīstoties ar attiecīgajām Eiropas Savienības (ES) regulām.

Attiecībā uz Krieviju ir aizliegta sadarbība ar 1093 fiziskajām personām un 80 juridiskajām personām, kā arī ar šīm personām piederošajām vai to kontrolē esošajām juridiskajām personām. Šo personu finanšu līdzekļi ir jāiesaldē. Personas, pret kurām noteiktas sankcijas, taču ne to īpašumā vai kontrolē esošās juridiskās personas, ir atrodamas "sanctionsmap.eu" meklētājā.

Tāpat ir aizliegta tirdzniecība ar okupētajām Krimas, Sevastopoles, Luhanskas un Doķeckas teritorijām. Vienlaikus aizliegts tiešā vai netiešā veidā eksportēt uz Krieviju tehnoloģijas un sniegt tehnisku, finansiālu vai citu atbalstu saistībā ar divējāda pielietojuma precēm un tehnoloģijām, kā arī precēm un tehnoloģijām, kas var būt noderīgas Krievijas aizsardzības un drošības, kā arī naftas pārstrādes un sašķidrinātās dabasgāzes sektoros.

Tiešā vai netiešā veidā eksportēt uz Krieviju tehnoloģijas un sniegt tehnisku, finansiālu vai citu atbalstu arī saistībā ar precēm un tehnoloģijām izmantošanai aviācijas un kosmosa industrijās, precēm un tehnoloģijām, kas tiek izmantotas jūras navigācijā, dzelzs un tērauda produktiem (imports un eksports), kā arī luksusa precēm, kuru vērtība pārsniedz 300 eiro par vienību, tajā skaitā, apģērbam, kosmētikai un alkoholam, kā arī, piemēram, mobilajiem telefoniem, kuru vērtība pārsniedz 750 eiro par vienību.

Ir aizliegts eksportēt uz Krieviju plašu sarakstu ar precēm, kas minētas attiecīgajā ES regulā. Tāpat aizliegts importēt no Krievijas akmeņogļu ražojumus, kā arī plašu sarakstu ar precēm, kas minētas attiecīgajā regulā.

Vienlaikus ir aizliegts veikt investīcijas Krievijas enerģijas sektorā, kā arī aizliegts palielināt savu īpašumtiesību daļu šādos uzņēmumos, kā arī investēt vai piedalīties projektos, ko ir līdzfinansējis Krievijas tiešo investīciju fonds.

Visām lidmašīnām, kas ir reģistrētas Krievijā, vai kuras pieder vai kuras kontrolē Krievijas juridiskās vai fiziskās personas, ir aizliegts izmantot ES gaisa telpu un lidlaukus, bet vairākiem Krievijas propagandas medijiem ir atņemtas translācijas tiesības ES teritorijā.

Aizliegti maksājumi ar Krievijas valstij piederošiem uzņēmumiem, kas ir uzskaitīti attiecīgajā ES regulā, kā arī šo uzņēmumu meitas sabiedrībām (vairāk nekā 50 % īpašumtiesības). Tāpat aizliegti maksājumi ar vairākām Krievijas bankām.

Aizliegts sniegt kredītreitinga pakalpojumus jebkurai Krievijas juridiskajai vai fiziskajai personai, kurai nav uzturēšanās atļaujas ES, kā arī noteikti dažādi aizliegumi saistībā ar Krievijas finanšu sistēmas izmantošanu, tajā skaitā saistībā ar finanšu instrumentiem.

Krievijas kuģiem, tajā skaitā jahtām un citiem atpūtas peldlīdzekļiem, kas kuģo zem Krievijas karoga, aizliegts pietauvoties ES ostās. Šāds ierobežojums attiecināms arī uz tiem kuģiem kas karogu mainījuši pēc 2022. gada 24. februāra. Krievijas autopārvadātājiem aizliegts importēt preces ES, tajā skaitā, tranzītā.

Savukārt attiecībā uz Baltkrieviju ir aizliegta sadarbība ar 183 fiziskajām personām un 26 juridiskajām personām, kā arī šīm personām piederošajām vai to kontrolē esošajām juridiskajām personām. Šo personu finanšu līdzekļi ir jāiesaldē.

Ir aizliegts tiešā vai netiešā veidā eksportēt uz Baltkrieviju divējāda pielietojuma preces un tehnoloģijas, preces un tehnoloģijas, kas varētu veicināt Baltkrievijas militārās un tehnoloģiskās jaudas palielināšanu vai tās aizsardzības un drošības sektora attīstību, kā arī iekārtas un tehnoloģijas, kuras var izmantot iekšējām represijām.

Tāpat aizliegts eksportēt preces, kuras var izmantot tabakas produktu ražošanā, kā arī dažādas tehniskas iekārtas un mehānismus.

Vienlaikus ir aizliegts tiešā vai netiešā veidā importēt no Baltkrievijas minerālproduktus, kālija hlorīdu (potašu), koku un koka izstrādājumus, cementa izstrādājumus, dzelzs un tērauda izstrādājumus, kā arī atsevišķus gumijas izstrādājumus.

Visām lidmašīnām, kas ir reģistrētas Baltkrievijā vai kuras pieder vai kuras kontrolē Baltkrievijas juridiskās vai fiziskās personas, ir aizliegts izmantot ES gaisa telpu un lidlaukus.

Tāpat aizliegti maksājumi ar vairākām Baltkrievijas bankām. Baltkrievijas autopārvadātājiem aizliegts importēt preces ES, tajā skaitā tranzītā.

Bankā min, ka jāņem arī vērā sankcijas, kas noteiktas pret Krievijā un Baltkrievijā iedibinātajām juridiskajām personām, kā arī Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem un rezidentiem, kuriem nav uzturēšanās atļaujas ES dalībvalstī, Eiropas Ekonomiskās zonas valstī (Islandē, Lihtenšteinā vai Norvēģijā) vai Šveicē. Šīm personām ar atsevišķiem izņēmumiem, cita starpā, kontā vienā kredītiestādē noguldījumu kopējā vērtība nedrīkst pārsniegt 100 000 eiro, kā arī aizliegts iegādāties vērtspapīrus, kas emitēti pēc 2022. gada 12. aprīļa. Papildus šādām ar Krieviju saistītām personām ir noteikti ierobežojumi dalībai publiskajos iepirkumos, kā arī tām ir aizliegts reģistrēt, nodrošināt juridisko adresi vai administratīvo adresi, kā arī pārvaldības pakalpojumus trastam vai līdzīgam juridiskam veidojumam, kam ir trasta dibinātāja vai labuma guvēja statuss, u.c.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !